polskie imiona
AdobeStock
Imiona

Tradycyjne polskie imiona: żeńskie i męskie

Polskie imiona przez pewien czas wypierała moda na imiona bardziej nowoczesne i obcobrzmiące. Teraz typowe polskie imiona wracają do łask. Sprawdź, które imiona nadawane w Polsce mają polskie, a nawet staropolskie korzenie. Przedstawiamy najpopularniejsze polskie imiona dla dziewczynek i chłopców.

Choć wydawać by się mogło, że większość naszego społeczeństwa nosi polskie imiona, tak naprawdę niewiele z nich ma korzenie w polszczyźnie. Wśród imion chętnie nadawanych przez naszych rodaków wiele pochodzi z języków obcych, mamy więc w polskim imionniku między innymi imiona germańskie, greckie, łacińskie i hebrajskie, a także wiele innych. Są jednak już tak długo używane w naszym kraju, że uznaliśmy je za imiona polskie. Poniżej przedstawiamy listę typowych polskich imion, które wywodzą się ze staropolszczyzny.

Spis treści:

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!

Tradycyjne polskie imiona

Tradycyjne polskie, które przez lata były bardzo popularne w naszym kraju, często mają pochodzenie słowiańskie. Wiele z nich jest ostatnio nadawanych rzadziej, a szkoda, bo niektóre mają wyjątkową, piękną etymologię. Oto najpopularniejsze imiona polskie.
 

Polskie imiona męskie:

  
Polskie imiona żeńskie:

 • Bogumiła – miła Bogu,
 • Bożena – darowana od Boga, 
 • Czesława – ta, po której spodziewają się sławy, 
 • Dąbrówka – ta, o ciemnej karnacji
 • Kazimiera – ta, która nie daje spokoju swoim wrogom, 
 • Ludmiła – miła ludziom lub miła dla ludzi, 
 • Milena – miła, najmilsza,
 • Nawojka – najlepsza wojowniczka
 • Stanisława – może oznaczać „stań się sławną”,
 • Wiesława – oznacza „wiele sławy”, „bardzo sławna”, 
 • Wisława – jest to skrócona forma imienia Witosława. 
 • Zdzisława – ta, która zasłużyła na sławę
 • Żywia – imię słowiańskiej bogini wiosny i płodności


Czytaj więcej o imionach pochodzenia słowiańskiego

Polskie imiona obcego pochodzenia

W naszym kraju wiele imion w rzeczywistości pochodzi z języków obcych. Dawno temu zostały zapożyczone do języka polskiego i przez lata ich obce formy uległy spolszczeniu. 

Polskie imiona pochodzenia germańskiego:


Polskie imiona pochodzenia greckiego:


Polskie imiona pochodzące z łaciny:


Polskie imiona pochodzenia hebrajskiego:

Najpopularniejsze polskie imiona męskie

Poniżej najpopularniejsze polskie imiona męskie (nadawano je najczęściej w 2021 roku):
1. Antoni
2. Jan
3. Aleksander
4. Franciszek
5. Jakub
6. Leon
7. Mikołaj
8.  Szymon
9.  Filip
10. Stanisław

Najpopularniejsze polskie imiona żeńskie

Poniżej najpopularniejsze polskie imiona żeńskie (nadawano je najczęściej w 2021 roku):
. Zuzanna
2. Zofia
3. Hanna
4. Julia
5. Maja
6. Laura
7. Oliwia
8. Alicja
9. Lena

Zobacz też:

japońskie imiona żeńskie i męskie
Adobe Stock
Imiona
Japońskie imiona żeńskie i męskie oraz ich znaczenie
Imiona japońskie są idealne dla tych rodziców, którzy cenią oryginalność. Każde z japońskich imion żeńskich i męskich wyraża jakieś przesłanie. Do tego większość jest naprawdę urocza i ma piękne brzmienie.

Imiona japońskie to część japońskiej kultury, na którą moda trwa w najlepsze. Trudno być tym zaskoczonym – jest ona na tyle odległa od europejskiej, że nieustająco wzbudza ciekawość i fascynację. Jeżeli więc myślisz o nadaniu dziecku egzotycznego i melodyjnego imienia o japońskim rodowodzie, tutaj znajdziesz inspirację. Opisujemy znaczenie najładniejszych imion japońskich – wybierz dla dziecka popularne japońskie imię żeńskie, męskie lub... neutralne płciowo. Spis treści: Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie Japońskie imiona: zasady ich nadawania Japońskie imiona żeńskie i ich znaczenie Japońskie imiona męskie i ich znaczenie Modne imiona japońskie żeńskie Modne imiona japońskie męskie Japońskie imiona z anime Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie W tradycji japońskiej nadanie imienia dziecku jest kwestią bardzo przemyślaną – nie ma mowy o zdawaniu się na chwilową modę czy kaprys. W tamtejszej kulturze istnieje silne przekonanie, że imię ma wpływ na życie i osobowość osoby je noszącej. Rodzice wierzą, że nadając właściwe imię maluchowi, zapewnią mu szczęście i pomyślność. Stąd imię dziecka ma wyrażać cechy charakteru lub wyglądu, których chcieliby dla maluszka. Czyli np. jeśli dziecko dużo się śmieje lub ma jasne włosy, może to znaleźć odzwierciedlenie w jego imieniu. Japońskie imiona: zasady ich nadawania Nadawanie imion w Kraju Kwitnącej Wiśni rządzi się kilkoma regułami: Nie ma ustalonego katalogu imion –  imiona japońskie są wymyślane , co wynika z tego, że mają określać cechy pożądane przez rodziców dla dziecka, np. Kenichi (Ken: mądry, ichi: pierwszy). Istnieje podział na japońskie imiona męskie i żeńskie, jak również takie, które nie są przypisane do żadnej z płci, np. Akira może być imieniem...

najpopularniejsze imiona w Polsce
Adobe
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce na przestrzeni wieków
Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku , a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka? Pierwsze polskie imiona Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka , np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej). Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska . Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych. Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki: w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa , Ksawery, Alojzy), w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury , ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być:...

Niemieckie imiona żeńskie i męskie
Imiona
Niemieckie imiona żeńskie i męskie – zupełnie inne niż myślisz
Najpopularniejsze niemieckie imiona mogą zaskakiwać. Modne obecnie różnią się od tradycyjnych, nadawanych w przeszłości. Wiele imion pochodzenia germańskiego noszą także Polacy.

Niemieckie imiona są bardzo różnorodne. Znajdziesz wśród nich takie, które mają korzenie chrześcijańskie (np. Johann/Hans – Jan, Georg/Jörg – Jerzy, Jakob/Jacob czyli polski Jakub) oraz imiona typowo germańskie (Friedrich – Fryderyk, Ludwig –­ Ludwik, Otto). Tradycyjne imiona germańskie są podobne do imion znanych w Anglii, Szwecji, Danii. To dlatego, że wszystkie wywodzą się z języka pragermańskiego. Z niego pochodzi zarówno język niemiecki, jak i angielski, szwedzki, duński i norweski. Co ciekawe - imiona germańskie znajdziemy także wśród imion bardzo popularnych w Polsce. Opisujemy: Typowe niemieckie imiona żeńskie i męskie Niemieckie imiona popularne w Polsce Niemieckie imiona – propozycje dla dziecka Najpopularniejsze imiona w Niemczech dla dziewczynek i chłopców    Imiona popularne w innych krajach niemieckojęzycznych Typowe niemieckie imiona Oto lista wybranych tradycyjnych imion niemieckich, które były popularne w ostatnim stuleciu . Są tak charakterystyczne, że nikt nie ma wątpliwości, jakiego kraju mieszkańcy je noszą. niemieckie imiona żeńskie: Birgit Elke Heike Helga Katrin/Catrin Martina Petra Renate Ursula Sabine Susanne Ute niemieckie imiona męskie: Andreas Frank Friedrich Heinrich Jürgen Hans Klaus/Claus Kurt/Curt Markus/Marcus Max Michael Otto Paul Peter Stefan/Stephan Thomas Uwe Wilhelm Niemieckie imiona w Polsce Imiona pochodzenia niemieckiego są licznie reprezentowane wśród imion nadawanych w Polsce . Weszły do naszego języka, rozgościły się wśród typowych polskich imion i dziś już nikt nie zdaje sobie sprawy, że mają germański rodowód. No może poza nieliczną grupką filologów... Co ważne – imion tych jest ponad 2 tysiące. Przez stulecia utraciły swoje niemieckie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj