polskie imiona
AdobeStock
Imiona

Tradycyjne polskie imiona: żeńskie i męskie

Polskie imiona przez pewien czas wypierała moda na imiona bardziej nowoczesne i obcobrzmiące. Teraz typowe polskie imiona wracają do łask. Sprawdź, które imiona nadawane w Polsce mają polskie, a nawet staropolskie korzenie. Przedstawiamy najpopularniejsze polskie imiona dla dziewczynek i chłopców.

Choć wydawać by się mogło, że większość naszego społeczeństwa nosi polskie imiona, tak naprawdę niewiele z nich ma korzenie w polszczyźnie. Wśród imion chętnie nadawanych przez naszych rodaków wiele pochodzi z języków obcych, mamy więc w polskim imionniku między innymi imiona germańskie, greckie, łacińskie i hebrajskie, a także wiele innych. Są jednak już tak długo używane w naszym kraju, że uznaliśmy je za imiona polskie. Poniżej przedstawiamy listę typowych polskich imion, które wywodzą się ze staropolszczyzny.

Spis treści:

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!

Tradycyjne polskie imiona

Tradycyjne polskie, które przez lata były bardzo popularne w naszym kraju, często mają pochodzenie słowiańskie. Wiele z nich jest ostatnio nadawanych rzadziej, a szkoda, bo niektóre mają wyjątkową, piękną etymologię. Oto najpopularniejsze imiona polskie.
 

Polskie imiona męskie:

  
Polskie imiona żeńskie:

 • Bogumiła – miła Bogu,
 • Bożena – darowana od Boga, 
 • Czesława – ta, po której spodziewają się sławy, 
 • Dąbrówka – ta, o ciemnej karnacji
 • Kazimiera – ta, która nie daje spokoju swoim wrogom, 
 • Ludmiła – miła ludziom lub miła dla ludzi, 
 • Milena – miła, najmilsza,
 • Nawojka – najlepsza wojowniczka
 • Stanisława – może oznaczać „stań się sławną”,
 • Wiesława – oznacza „wiele sławy”, „bardzo sławna”, 
 • Wisława – jest to skrócona forma imienia Witosława. 
 • Zdzisława – ta, która zasłużyła na sławę
 • Żywia – imię słowiańskiej bogini wiosny i płodności


Czytaj więcej o imionach pochodzenia słowiańskiego

Polskie imiona obcego pochodzenia

W naszym kraju wiele imion w rzeczywistości pochodzi z języków obcych. Dawno temu zostały zapożyczone do języka polskiego i przez lata ich obce formy uległy spolszczeniu. 

Polskie imiona pochodzenia germańskiego:


Polskie imiona pochodzenia greckiego:


Polskie imiona pochodzące z łaciny:


Polskie imiona pochodzenia hebrajskiego:

Najpopularniejsze polskie imiona męskie

Poniżej najpopularniejsze polskie imiona męskie (nadawano je najczęściej w 2021 roku):
1. Antoni
2. Jan
3. Aleksander
4. Franciszek
5. Jakub
6. Leon
7. Mikołaj
8.  Szymon
9.  Filip
10. Stanisław

Najpopularniejsze polskie imiona żeńskie

Poniżej najpopularniejsze polskie imiona żeńskie (nadawano je najczęściej w 2021 roku):
. Zuzanna
2. Zofia
3. Hanna
4. Julia
5. Maja
6. Laura
7. Oliwia
8. Alicja
9. Lena

Zobacz też:

japońskie imiona żeńskie i męskie
Adobe Stock
Imiona
Japońskie imiona żeńskie i męskie oraz ich znaczenie
Imiona japońskie są idealne dla tych rodziców, którzy cenią oryginalność. Każde z japońskich imion żeńskich i męskich wyraża jakieś przesłanie. Do tego większość jest naprawdę urocza i ma piękne brzmienie.

Imiona japońskie to część japońskiej kultury, na którą moda trwa w najlepsze. Trudno być tym zaskoczonym – jest ona na tyle odległa od europejskiej, że nieustająco wzbudza ciekawość i fascynację. Jeżeli więc myślisz o nadaniu dziecku egzotycznego i melodyjnego imienia o japońskim rodowodzie, tutaj znajdziesz inspirację. Opisujemy znaczenie najładniejszych imion japońskich – wybierz dla dziecka popularne japońskie imię żeńskie, męskie lub... neutralne płciowo. Spis treści: Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie Japońskie imiona: zasady ich nadawania Japońskie imiona żeńskie i ich znaczenie Japońskie imiona męskie i ich znaczenie Modne imiona japońskie żeńskie Modne imiona japońskie męskie Japońskie imiona z anime Imiona japońskie kryją w sobie przesłanie W tradycji japońskiej nadanie imienia dziecku jest kwestią bardzo przemyślaną – nie ma mowy o zdawaniu się na chwilową modę czy kaprys. W tamtejszej kulturze istnieje silne przekonanie, że imię ma wpływ na życie i osobowość osoby je noszącej. Rodzice wierzą, że nadając właściwe imię maluchowi, zapewnią mu szczęście i pomyślność. Stąd imię dziecka ma wyrażać cechy charakteru lub wyglądu, których chcieliby dla maluszka. Czyli np. jeśli dziecko dużo się śmieje lub ma jasne włosy, może to znaleźć odzwierciedlenie w jego imieniu. Japońskie imiona: zasady ich nadawania Nadawanie imion w Kraju Kwitnącej Wiśni rządzi się kilkoma regułami: Nie ma ustalonego katalogu imion –  imiona japońskie są wymyślane , co wynika z tego, że mają określać cechy pożądane przez rodziców dla dziecka, np. Kenichi (Ken: mądry, ichi: pierwszy). Istnieje podział na japońskie imiona męskie i żeńskie, jak również takie, które nie są przypisane do żadnej z płci, np. Akira może być imieniem...

najpopularniejsze imiona w Polsce
Adobe
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce na przestrzeni wieków
Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku , a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka? Pierwsze polskie imiona Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka , np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej). Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska . Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych. Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki: w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa , Ksawery, Alojzy), w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury , ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być:...

Niemieckie imiona żeńskie i męskie
Imiona
Niemieckie imiona żeńskie i męskie – zupełnie inne niż myślisz
Najpopularniejsze niemieckie imiona mogą zaskakiwać. Modne obecnie różnią się od tradycyjnych, nadawanych w przeszłości. Wiele imion pochodzenia germańskiego noszą także Polacy.

Niemieckie imiona są bardzo różnorodne. Znajdziesz wśród nich takie, które mają korzenie chrześcijańskie (np. Johann/Hans – Jan, Georg/Jörg – Jerzy, Jakob/Jacob czyli polski Jakub) oraz imiona typowo germańskie (Friedrich – Fryderyk, Ludwig –­ Ludwik, Otto). Tradycyjne imiona germańskie są podobne do imion znanych w Anglii, Szwecji, Danii. To dlatego, że wszystkie wywodzą się z języka pragermańskiego. Z niego pochodzi zarówno język niemiecki, jak i angielski, szwedzki, duński i norweski. Co ciekawe - imiona germańskie znajdziemy także wśród imion bardzo popularnych w Polsce. Opisujemy: Typowe niemieckie imiona żeńskie i męskie Niemieckie imiona popularne w Polsce Niemieckie imiona – propozycje dla dziecka Najpopularniejsze imiona w Niemczech dla dziewczynek i chłopców    Imiona popularne w innych krajach niemieckojęzycznych Typowe niemieckie imiona Oto lista wybranych tradycyjnych imion niemieckich, które były popularne w ostatnim stuleciu . Są tak charakterystyczne, że nikt nie ma wątpliwości, jakiego kraju mieszkańcy je noszą. niemieckie imiona żeńskie: Birgit Elke Heike Helga Katrin/Catrin Martina Petra Renate Ursula Sabine Susanne Ute niemieckie imiona męskie: Andreas Frank Friedrich Heinrich Jürgen Hans Klaus/Claus Kurt/Curt Markus/Marcus Max Michael Otto Paul Peter Stefan/Stephan Thomas Uwe Wilhelm Niemieckie imiona w Polsce Imiona pochodzenia niemieckiego są licznie reprezentowane wśród imion nadawanych w Polsce . Weszły do naszego języka, rozgościły się wśród typowych polskich imion i dziś już nikt nie zdaje sobie sprawy, że mają germański rodowód. No może poza nieliczną grupką filologów... Co ważne – imion tych jest ponad 2 tysiące. Przez stulecia utraciły swoje niemieckie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj