Noworodek został nazwany imieniem Google
AdobeStock
Imiona

Rodzice nazwali dziecko "Google". Spodobało im się znaczenie

Zrezygnowali też z nazwiska. Mają logiczne (?) uzasadnienie tego wyboru.

Od czasu do czasu słyszymy o zaskakujących imionach, jakie rodzice wybierają dla swoich dzieci. Nie wszyscy stawiają na klasykę i prostotę, niektórym bardzo zależy na oryginalności. Do takich rodziców należy pewna para z Indonezji, która postanowiła, że ich nowo narodzone dziecko musi otrzymać nietypowe imię. Wybór padł na… Google. Dlaczego zdecydowali się właśnie na to „imię”?

Pomocny jak Google

Indonezyjska para została rodzicami w listopadzie 2018 roku. Jednak informacja o tym, jak nazwali swoje dziecko, dopiero niedawno obiegła świat. Okazuje się, że na pomysł imienia Google wpadł ojciec chłopca, 31-letni Andi Cahya Saputra. Już gdy jego partnerka, 27-letnia Ella Karin, była w ciąży, marzył, by imię ich dziecka inspirowane było nowymi technologiami. Miał kilka typów, jednak ostatecznie zdecydował się na Google, bo uznał, że jest to niezwykle pomocna wyszukiwarka i pragnął, by jego syn w przyszłości również był takim pomocnym człowiekiem. Inne „imiona”, jakie brał pod uwagę, to Windows, iPhone, Microsoft i iOS.
Zobacz też: Czy imię dziecka wpływa na jego karierę zawodową?

A co z nazwiskiem?

Nadając dziecku imię, rodzice zwykle zestawiają je od razu z nazwiskiem, by sprawdzić, czy całość ładnie brzmi i pasuje. Niestety, bywa i tak, że tego nie robią, a wówczas dzieci nazywają się dość śmiesznie. Jest to szczególnie zauważalne w przypadkach, gdy proste, tradycyjne nazwisko zestawione jest z niezwykle oryginalnym, często obcobrzmiącym imieniem. Czy imię Google pasuje z nazwiskiem chłopca? Rodzice uznali, że nie, dlatego… postanowili całkowicie zrezygnować z nazwiska dla syna. Andi Cahya Saputra, gdy udał się do urzędu zarejestrować dziecko, odmówił podania nazwiska. Uznał, że rozmiękczyłoby ono ważność znaczenia imienia, jakie miał nadane.

Co sądzicie o imieniu „Google”? Słyszeliście o innych, tak nietuzinkowych imionach dzieci?

Źródło: onet.pl

Zobacz także
jak wybrać imię dla dziecka

11 wskazówek, jak wybrać najlepsze imię dla dziecka

bardzo dziwne imię dla chłopca

Wybrali dla synka tak dziwne imię, że długo musieli czekać na zgodę

Imię dla dziecka

Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka, zupełnie o tym nie myśli. To duży błąd!

 

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

Jakie imię wybrać dla dziecka?
Fotolia
Aktualności
"Nadając imię dziecku musimy pamiętać, żeby..." – co mówią specjaliści?
Eutanazja, Borowik, Malta – tak kilkoro rodziców chciało nazwać swoje dzieci. Dlaczego to nie są odpowiednie imiona? Przeczytaj, co na ten temat mówią językoznawcy.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym katowicki oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zorganizowały Tydzień Języka Ojczystego poświęcony imionom i nazwisko. Jakie rady w kwestii wyboru imienia mają dla rodziców językoznawcy? Jakie imiona wybierają rodzice? "To często nazwy pospolite, które mają stać się imieniem, najczęściej reprezentujące świat roślin – Borowik, Opieniek, Poziomka, Jeżyna, Jarzyna. To nazwy, które przyciągają uwagę rodziców swoim brzmieniem, wydaje im się, że są takie ładne. Pojawiła się też Kurtyzana, Guantanamera, Eutanazja, czy Malta – bo tam dziecko zostało poczęte i rodzice chcieli upamiętnić ten fakt w imieniu" – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej członkini Rady Języka Polskiego dr hab. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Imię zostaje z dzieckiem na całe życie "Nadając imię dziecku, musimy pamiętać, żeby w połączeniu z nazwiskiem było estetyczne, by nie ośmieszało, bo dziecko pójdzie w życie, do szkoły, do pracy, i nieraz te zestawienia, pomysły rodziców nie są najszczęśliwsze; mogą dziecko ośmieszać, sprawić krzywdę. Ktoś uznaje np., że imię Żyraf dla chłopca pięknie brzmi. To budzi nasz uśmiech, ale wzbudzi też śmiech, drwinę u kolegów takiego dziecka, a ono samo, kiedy będzie miało się przedstawić, może czuć się niezręcznie" – powiedziała dr hab. Danuta Krzyżyk. Imię musi pasować do nazwiska "Rodzice mają tendencję do łączenia imion wyszukanych z bardzo pospolitymi nazwiskami i mamy takie efekty jak Olimpia Góra, czy Tatiana Kapusta. W tej wersji podstawowej to nie brzmi źle, ale jeśli użyjemy zdrobnienia Tania Kapusta czy Tania Cebula, to jest to oczywiście element komiczny, którego zapewne chcielibyśmy...

Awantura o imię dla dziecka
Fotolia
Aktualności
Małżeńska sprzeczka o imię dla dziecka przerodziła się w krwawą bitwę
Gdy para nie doszła do kompromisu, w kłótnię włączyli się inni członkowie rodziny. Awantura zakończyła się śmiercią jednej osoby, a siedem zostało rannych.

Czasem wybór imienia dla malucha jest oczywisty, innym parom zajmuje to więcej czasu. Nierzadko do dyskusji włączają się dziadkowie i ciotki, jednak takiego obrotu spraw, nikt się nie spodziewał . W pewniej tureckiej rodzinie wybór imienia dla dziecka przerodził się w krwawą awanturę, w której oprócz argumentów użyto kijów, kamieni i broni  palnej. Koniecznie imię po dziadku! Ale po którym? Rodzice stosują różne klucze wyboru imienia, np. niektórzy decydują się na imię po swoich rodzicach lub dziadkach. Gorzej, jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia, po którym z przodków wybrać imię . Do niecodziennej sytuacji doszło w Osmanye. Niyazi i Emine Çeçan zostali rodzicami piątego maluszka, ale radość trwała krótko. Kobieta chciała, by chłopczyk przyjął imię po jej ojcu, natomiast mężczyzna uznał, że lepsze będzie imię po jego ojcu. Para nie mogła dojść do kompromisu, a konflikt zaczął narastać. Z czasem do kłótni dołączyli się członkowie rodziny świecie przekonani o swojej racji. Zbyt silne emocje Emocje dotyczące wyboru imienia były tak silne, że doszło do bójki między członkami rodziny . W ruch poszły kamienie i kije, a nawet użyto broni palnej . Rannych zostało aż siedem osób, a życie stracił 23-letni brat matki dziecka, który został zastrzelony. Mężczyzna był wojskowym i przebywał akurat na 10-dniowej przepustce. W sumie policja zatrzymała 10 osób biorących udział w bójce. Choć poszło o imię dla chłopca, to prawdopodobnie przyczyna była zupełnie inna. Podejrzewa się, że wrogość między rodzinami narastała już od jakiegoś czasu, co miało wyjść podczas awantury. Źródło: Daily Sabah​ Jak u was wyglądał wybór imienia dla dziecka? Napiszcie w komentarzach. Zobacz także: Najpopularniejsze imiona 100 lat temu [WIDEO] Tych imion nie nadawaj dziecku! Sprawdź listę zakazanych imion...

Imię dla dziecka
AdobeStock
Imiona
Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka, zupełnie o tym nie myśli. To duży błąd!
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze się zastanów nad swoim wyborem. W końcu dziecko będzie nosiło je przez całe życie.

Imię dla maluszka to bardzo poważna sprawa. Przed ostatecznym wyborem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jest jednak jedna rzecz, której rodzice najczęściej nie biorą pod uwagę. Jak wybrać imię dla dziecka? Mogłoby się wydawać, że nie jest o zbyt trudne: wybierasz imię, które ci się podoba i koniec. Jednak, gdy przychodzi do podjęcia ostatecznej decyzji , należy wziąć pod uwagę choćby pisownię imienia, a także czy imię pasuje do nazwiska. Koniecznie zastanów się, czy imię nie ośmieszy maluszka lub nie będzie zbyt infantylne w życiu dorosłym. Dla jednych jest ważne, by imię nie było zbyt popularne , inni kierują się bieżącą modą . Choć wyboru dokonują rodzice, to czasem dogadać się dwóm osobom nie jest łatwo, szczególnie gdy kibicuje reszta rodziny. Analizując wybór imienia, warto także zastanowić się nad … zdrobnieniem. Moi rodzice zdecydowanie tego nie przemyśleli, bo zdrobnienie Dominisia, czy Dominiczka może i jest urocze, ale strasznie długie... co w przypadku bardzo szybko oddalającego się kilkulatka zupełnie się nie sprawdziło. Tak więc znikałam z pola widzenia gdzieś mniej więcej przy drugiej sylabie. Zostałam więc Miśką. Są rodzice, którzy zdrobnień nie ustalają zgodnie z imieniem, ale wymyślają własne, które bardziej kojarzą się z maluszkiem. Moja córka przez jakiś czas była Lalą, bo gdy coś chciała, nie płakała, a zawodziła rozpaczliwie, przypominało to Laaa- Laaa. Teraz stała się Martensem i Martini. Martki zupełnie nie kupuję, a Tusia jakoś się nie przyjęła. Jako rodzice często mamy potrzebę zdrabniania dziecięcych imion , jednak to może być niełatwe zadanie... nawet jeśli imię jest niezwykle piękne. O to kilka przykładów dziwnych zdrobnień wybranych przez nas w redakcji. Dają do myślenia : Leokadia – Lodzia Augustyna – Gucia Sara – Sarenka Konstancja – Kocia Józefa –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz