Reklama

Trendy w nadawaniu imion zmieniają się mniej więcej co 20-30 lat. Pod lupę wzięliśmy imiona dla dzieci, które najchętniej były wybierane w stolicy w tym roku. Wśród imion dla dzieci w 2020 roku bezapelacyjnie królują Zosia i Jan. W pierwszej połowie 2020 roku nie miały one żadnej konkurencji. Rodzice nadali je swoim dzieciom łącznie 813 razy: Zosia - 379 razy, natomiast imię Jan otrzymało 434 chłopców. Zobacz ranking najpopularniejszych imion w Warszawie (i tych rzadkich, ale pięknych).

Reklama

Spis treści:

  1. Ranking imion (Warszawa)
  2. Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2020 roku – Warszawa
  3. Ranking imion dla dziewczynek (Warszawa)
  4. Rzadkie imiona 2020
  5. Jakich imion nie możemy nadać?

Ranking imion (Warszawa)

Najpopularniejsze imiona w pierwszym półroczu 2020 roku w Warszawie to Zofia i Jan. Nie ma więc żadnych niespodzianek - królowały także w 2019 roku (i wcześniej!). Wydział prasowy warszawskiego ratusza podał, że imię Jan zostało nadane w całej Polsce aż 8032 razy, natomiast Zofią nazwano 7737 dziewczynek. Zarówno jedno, jak i drugie imię są na trzecim miejscu w rankingu krajowym.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2020 (Warszawa)

Imiona często nadawane w Warszawie to także Franciszek (405) i Antoni (359). Nadal przodują imiona z długą tradycją – piękne, choć przecież przez jakiś czas zapomniane. Teraz na szczęście zauważamy ich wielki powrót. W pierwszej połowie tego roku rodzice równie chętnie decydowali się na nazwanie maluchów imionami takimi jak Stanisław, Leon, czy Aleksander. Nie ustępowały im też imiona: Jakub, Adam, Szymon i Mikołaj.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2020 (Warszawa)

Dla rodziców dziewczynek, po Zosi, atrakcyjne było również imię Hanna, bo nadano je aż 316 małym mieszkankom stolicy i w tym roku zdecydowanie przegoniło ono imię Julia i Zuzanna, które do tej pory były na szczycie w rankingu popularnych imion w 2019 roku. Warszawiacy swoje córki chętnie nazywali również: Oliwia, Pola, Alicja, Maria, Helena oraz Maja.

Rzadkie imiona 2020

Większość rodziców decyduje się najczęściej na imiona popularne i powszechnie używane. Są jednak wyjątki, niektórzy pragną, by ich dziecko nosiło niepowtarzalne i wyjątkowe imię. Mieszkańcy Warszawy w tym roku nazywali swoje maluchy następującymi imionami: Miłka, Sylwester, Gniewosz, Makary, Oktawia, Kasjusz, Hildegarda, Daniela, Orleando. Oryginalne imiona, które dostali mali warszawiacy tego roku to: Jarogniew, Cieszymir, Cyryl, Lubomir, Felicjan, a także Anatolia, Dobromiła i Fryderyka.

Preferencje warszawiaków są bardzo zróżnicowane, jednak ciągle wyraźnie zauważyć, że imiona nadawane w Warszawie to najczęściej te tradycyjne, które królowały w pokoleniu naszych dziadków i pradziadków. Kiedyś zapomniane, teraz znów wracają do łask.

Jakich imion nie możemy nadać?

Wybór imienia dla dziecka jest szalenie ważną decyzją, w końcu to od nas zależy również ten kawałeczek przyszłości małego człowieka. Wszyscy rodzice chcą nadać swojemu dziecku najpiękniejsze imię. Konkretne imiona kojarzą się ze znanymi nam osobami, wzbudzają emocje – albo te pozytywne i przywołują miłe wspomnienia, albo negatywne, które też kierują nasze myśli ku jakiejś osobie. Co więcej, rodzice malucha muszą być zgodni co do wyboru, a więc pojawia się tutaj również sztuka kompromisu.

Wybierając imię dla dziecka, składa się oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Oczywiste jest, że decyzja należy do rodziców, jednak w określonych przypadkach może ona zostać odrzucona przez kierownika urzędu. Jakie to sytuacje?

  • gdy rodzice chcą nadać dziecku więcej niż dwa imiona,
  • imię nie pozwala odróżnić płci dziecka – u dziewczynek imię kończy się na literę „a” i właśnie takie zakończenie wskazuje na płeć dziecka,
  • imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite – w ustawie jednak nie jest jasno określone, jakie imiona są za takie właśnie uznawane, a więc decyzje o tym podejmuje indywidualnie urzędnik.

Do niedawna niedozwolone było nadawanie dziecku imienia w formie zdrobniałej, np. Asia lub Krzyś, jednak teraz można już proponować takie formy imienia. W tym roku wszystkie wybory rodziców były zaakceptowane przez urzędników.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama