Franciszek: znaczenie imienia, pochodzenie i imieniny

Imię Franciszek wywodzi się od włoskiego wyrazu francesco, które oznacza „Francuza” lub „Francuzika”. Jaki jest Franek? Przede wszystkim skromny, miły i bardzo pracowity. Franciszek ukrywa emocje i nie zawsze jest w pełni szczery, ale ponad wszystko ceni sobie towarzystwo rodziny i najbliższych. Sprawdź, jakim Franciszek jest dzieckiem i jakie są jego predyspozycje zawodowe.

Spis treści

Znaczenie imienia Franciszek

Imię męskie Franciszek cieszy się coraz większą popularnością. Bardzo często występuje w rankingu top 10 imion nadawanych dzieciom. Franciszek to osoba dobra, wytrwała i bardzo uparta. Do swoich obowiązków podchodzi z dużym zaangażowaniem i pewnością. Franciszek wymaga od siebie więcej niż inni i dzięki temu zawsze kończy swoje zadania. Jest systematyczny i skrupulatny, co przydaje się szczególnie w pracy, którą wykonuje. Co prawda Franek ma problem z okazywaniem uczuć, ale mimo wszystko tworzy udany związek z partnerką i szczęśliwą rodzinę. Ceni sobie tradycyjny model rodziny i poświęca cały wolny czas najbliższym.

Franciszek - pochodzenie

Imię Franciszek wywodzi się od włoskiego wyrazu francesco, które oznacza „Francuza” lub „Francuzika”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzi od imienia św. Franciszka z Asyżu. Od XIII wieku występuje również w Polsce, do czego przyczyniła się m.in. kanonizacja św. Franciszka.

Zdrobnienia imienia Franciszek

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Franciszek to: Franio, Franek, Franuś, Francio, Francik, Franeczek, Franunio, Fryzio.

Imieniny Franciszka

Franciszek imieniny obchodzi w dniach: 15 stycznia, 24 stycznia, 2 lutego, 17 lutego, 8 marca, 2 kwietnia, 9 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 24 maja, 3 czerwca, 4 czerwca, 17 czerwca, 20 czerwca, 14 lipca, 25 lipca, 4 sierpnia, 21 sierpnia, 2 września, 9 września, 10 września, 12 września, 16 września, 17 września, 20 września, 25 września, 29 września, 30 września, 4 października, 10 października, 29 października, 24 listopada, 27 listopada, 29 listopada i 3 grudnia.

Najczęściej imieniny Franciszka są obchodzone: 24 stycznia, 2 kwietnia, 11 maja, 4 czerwca, 21 sierpnia, 17 września, 30 września, 4 października, 10 października, 24 listopada, 27 listopada, 3 grudnia.

Imię Franciszek dla dziecka

Franciszek to bardzo popularne imię dla dziecka. Nic dziwnego, że przoduje w rankingach imion dziecięcych. Franek jest dobrze zorganizowanym dzieckiem, które ceni sobie czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. Od swoich najbliższych oczekuje czułości, wsparcia i bliskości. Jest bardzo zżyty z rodziną i zawsze chętnie uczestniczy we wspólnych grach i zabawach. Należy do dzieci spokojnych, uczynnych, grzecznych i niezależnych. Lubi spędzać czas w towarzystwie rówieśników i źle znosi samotność.

Franciszek - edukacja

Franek od najmłodszych lat pracuje ciężko na swój sukces. Nie uznaje drogi na skróty i skupia się na swoich planach. Jest dobrze zorganizowany i kreatywny, dlatego radzi sobie doskonale na każdym etapie edukacji. Zazwyczaj obiera ścieżkę prawnika, ekonomisty, mechanika lub księgowego. Franek ma umysł analityczny, dlatego sprawdza się również jako inżynier. Rozwój jest dla niego bardzo ważny, nigdy nie opuszcza zatem zajęć i przykłada się do swoich obowiązków.

Franciszek - rodzina i miłość

Franciszek to dobry partner i ojciec, chociaż niechętnie wyznaje uczucia i okazuje emocje. Jest dość zamknięty w sobie i sprawia wrażenie surowego. Nic bardziej mylnego! Powściągliwy Franek to osoba zaangażowana i zdolna do poświęceń. Franciszek dba o dobro najbliższych i uwielbia czas spędzony z rodziną. Ceni sobie harmonię i równowagę, a silny związek stworzy z kobietą cierpliwą, spokojną i lojalną.

Franciszek - predyspozycje zawodowe

Franciszek jest aktywnym pracownikiem, który z dużym zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki. Sprawdza się zarówno jako pracownik biurowy, jak i urzędnik czy mechanik. Franek jest przedsiębiorczy i zorganizowany, dlatego często otwiera własny biznes.

Znane osoby o imieniu Franciszek

Do znanych osób o imieniu Franciszek należą m.in.: piosenkarz Frank Sinatra, poeta Francesco Petrarca, malarz Francesco di Giorgio Martini, filozof Francis Hutcheson, kompozytor Franz Schubert, aktor Franciszek Pieczka i trener piłkarski Franciszek Smuda.

Franciszek w innych językach

Imię Franciszek w języku, z którego pochodzi, brzmi Francesco lub Franco. W języku angielskim Franciszek to: Francis lub Frank, chorwackim: Franjo, czeskim: František, esperanto: Francisko, francuskim: François, hiszpańskim: Francisco, maltańskim: Franġisk lub Frans, niemieckim: Franz, rosyjskim: Frensis, słowackim: František, węgierskim: Ferenc, a w wilamowskim: Frana lub Fraona.

Patroni imienia Franciszek

Wśród patronów imienia Franciszek wymienia się m.in.: św. Franciszka z Asyżu, św. Franciszka z Paoli, św. Franciszka Ksawerego oraz św. Franciszka Salezego. Pierwszy z nich założył zakon franciszkanów i franciszkanek oraz osób świeckich. Dzielił się swoim majątkiem, wspierał potrzebujących, a do tego zdecydował się na zamieszkanie w ruinach starego kościoła. Jest patronem Włoch i pokoju, a także zwierząt i ochrony środowiska. Św. Franciszek z Paoli zapoczątkował zakon braci najmniejszych. Jego pielgrzymka do Asyżu zadecydowała o życiu jako pustelnika. Zamieszkując Francję, odgrywał rolę doradcy Karola VIII. Wielkie znaczenie na życie ubogich miał św. Franciszek Ksawery. Zaciekle rozwijał swoją działalność misyjną, wspierał w edukacji kapłanów i ochrzcił dziesiątki tysięcy ludzi. Dużą rolę w życiu Kościoła katolickiego miał również Franciszek Salezy, który założył zakon wizytek, był autorem wielu dzieł o treści duchowej i rozwinął język migowy, dzięki czemu jest patronem osób niesłyszących.

Przysłowia i cytaty z imieniem Franciszek

Popularne przysłowia z imieniem Franciszek to:

  • „Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska”
  • „Po świętym Franciszku już rżną na żytnisku”
  • „Na świętego Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany”
  • „Jak święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka, to go nie powstrzyma ani do Franciszka”
  • „Na świętego Franciszka przylatuje pliszka”
  • „Na świętego Franciszka nieraz dobrze grzmi i błyska”
  • „Na świętego Franciszka szuka ziarnek w polu myszka”.

Ciekawostki związane z imieniem Franciszek

Od imienia Franciszek pochodzi kilkadziesiąt nazwisk: Franckiewicz, Franckowiak, Frankowski, Franusiewicz, Franuszewicz, Frąckiewicz, Frąckowiak, Frączak, Franczewski, Franczkowski, Francewicz, Franciewicz, Francik, Francikowski, Franciszak, Franciszczak, Franciszecki, Franciszewski, Franciszkiewicz, Franciszkowski, Franiewsski, Franikowski, Frankiewicz czy Frankowicz.

Franciszek - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą imienia Franciszek jest 4. Numerologiczna czwórka to osoba dobra, pracowita i zdyscyplinowana. Do swoich obowiązków podchodzi z wielkim profesjonalizmem i zaangażowaniem. Dzięki ciężkiej pracy Franciszek osiąga to, czego zapragnie.

Franciszek - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Franka jest obsydian śnieżny. To kamień ochronny, który łagodzi stres, niepokój i inne niepożądane emocje. Obsydian nie tylko chroni przed tym, co negatywne, ale również dba o nasz rozwój duchowy. Noszony w formie talizmanu, dodaje optymizmu, radości i zadowolenia z życia.

Franciszek - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Franciszka jest szary. To symbol emocji, a w szczególności tych skrywanych przed innymi. Szarość oznacza też stabilność, niezmienność i chłód. Jest jednym z najspokojniejszych i trwałych kolorów, co doskonale odzwierciedla osobowość Franciszka.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA