Maja – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni

Maja to imię o ciekawej historii. Wywodzi się z Grecji lub Rzymu. Osoba obdarzona tym imieniem ma niezależną naturę – z założenia nie zgadza się z opinią większości. Jest powściągliwa, skryta, nie zawsze rozumiana. Z uwagi na zdolności artystyczne doskonale sprawdzi się jako plastyk lub koneser zabytków. Poznaj zdrobnienia i formy z różnych stron świata. Dowiedz się, kto jest patronem i jakie sławne kobiety noszą to imię. Sprawdź, jaka jest szczęśliwa liczba, kolor i kamień Mai.

Spis treści

Znaczenie imienia Maja

Maja to imię o wielu znaczeniach. W sanskrycie oznacza „iluzję”, a w języku nepalskim - „miłość”. Bezpośrednio wiąże się to z cechami charakteru i osobowością osób obdarzonych imieniem. Maja pragnie osiągnąć wielkie rzeczy i poświęcić się wzniosłym ideom. Zależy jej na ulepszeniu świata. Jest pomysłowa, ma chłonny umysł i ogromne możliwości intelektualne. Osoby o tym imieniu są mocno uduchowione, przez co niekiedy tracą kontakt z rzeczywistością. Maja jest typem samotniczki, nie do końca rozumianej w społeczeństwie. Obawia się napotkania trudności i przeciwności, doszukuje się podtekstów w rozmowach z innymi. Mimo to na pierwszym miejscu stawia dobro innych. Określa się za pomocą sztuki.

Maja - pochodzenie

Maja to imię pochodzenia greckiego lub rzymskiego. Nosiła je nimfa góry Kyllene w Arkadii, która była najstarszą z siedmiu Plejad. Mityczna postać jest identyfikowana z gwiazdą Mają w Plejadach, w gwiazdozbiorze Byka. Razem z Zeusem miała syna Hermesa, który był bogiem dróg, pasterzy, złodziei, podróżnych i kupców. Niektórzy wskazują jednak na inne pochodzenie imienia Maja. Miałoby ono pochodzić od rzymskiej bogini przyrody, na której cześć nazwano jeden z miesięcy. Uważana jest ona za żonę Wulkana, boga ognia i metalurgii.

Zdrobnienia imienia Maja

Imię Maja samo w sobie ma bardzo łagodny wydźwięk. Mimo to niektórzy używają jego zdrobnień, z których najbardziej znane w Polsce to: Majcia, Majeczka, Majcik, Majka, Majunia, Majka, Majuś, Maik, Mania, Mańka. Co ciekawe Maja stosowane jest jako zdrobnienie dla imienia Maria, hebrajskiego Amalia czy baskijskiego Amaya.

Imieniny Mai

Maja obchodzi imieniny trzy razy w roku: 9 kwietnia, 1 maja i 12 września.

Imię Maja dla dziecka

W 2020 roku imię Maja nadano 6508 dziewczynkom. W ubiegłym roku Maja zajęła 4. miejsce w rankingu najczęściej wybieranych żeńskich imion. Jeszcze większą popularnością cieszyło się w 2019 roku - wówczas nadano je 7435 razy.

Maja - edukacja

Maja ma ogromne możliwości rozwoju intelektualnego. To osoba o błyskotliwym umyśle. Z powodzeniem przyswoi każdą nowy materiał w szkole i perfekcyjnie przygotuje się do zajęć. Jako dziecko nie ma żadnych problemów edukacyjnych. Ochoczo i kreatywnie wykonuje wszystkie zadania.

Maja - rodzina i miłość

Maja to osoba niezwykle romantyczna, inteligentna i pomysłowa. Z uwagi na naturę samotnika trudno jest jej zaufać innymi, gdy jednak uda się komuś zdobyć jej serce, to zadba o dobro swoich bliskich. Maje to czułe i sprawiedliwe matki oraz gospodarne żony. Oprócz tego, że z natury są delikatne, potrafią też dowodzić i rozkazywać. To kobiety stanowczy i konsekwentny, które nie pozwalają sprowadzić się do roli „kury domowej”.

Maja - predyspozycje zawodowe

Maja jest obdarzona talentem artystycznym. Dobrym zawodem dla niej będzie pedagożka, plastyczka, konserwatorka zabytków, florystka, dekoratorka wnętrz lub stylistka. Jej źródłem dochodu mogłoby być także pisarstwo - jest kreatywna, ma dużą wyobraźnię i bogaty zasób słów. Maja wykazuje dużą konsekwencję w swoich działaniach. Pracując w grupie, może przejawiać nieco despotyczne cechy. Osoba o tym imieniu jest perfekcjonistką. Do każdego zadania podchodzi profesjonalnie, z dużą dokładnością.

Znane Maje

Imię Maja jest często spotykane w świecie mediów. Noszą je znane polskie aktorki, takie jak np. Maja Bohosiewicz, Maja Komorowska, Maja Hirsch czy Maja Ostaszewska. Jedną z bardziej kojarzonych Maj w show-biznesie jest piosenkarka dziecięca Majka Jeżowska. Imię to noszą również m.in.: prezenterka telewizyjna Maja Popielarska, celebrytka Maja Sablewska oraz zawodniczka kolarstwa górskiego Maja Włoszczowska. Znane Maje za granicą to m.in.: amerykańska poetka Maya Angelou, gruzińska szachistka Maia Cziburdanidze, amerykańska architektka Maya Lin i rumuńska aktorka Maia Morgenstern.

Maja w innych językach

Maja to imię internacjonalne. Cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, lecz także całej Europie. Często spotykane jest zarówno w krajach Ameryki Północnej, jak i państwach z kręgu kultury arabskiej. Jego odpowiednik w języku portugalskim to Maia, tak samo brzmi w języku włoskim. W innych językach może mieć różną postać:

  • May, Maya, Mae, Mya - j. angielski;
  • Mia - j. niemiecki;
  • Mai, Maya - j. francuski;
  • Майя - j. rosyjski;
  • Мей - j. ukraiński;
  • Maya - j. hiszpański;
  • Май - j. białoruski;
  • Може - j. bułgarski;
  • Smět - j. czeski;
  • Mai - j. estoński;
  • Maijs - j. łotewski;
  • Gegužė - j. litewski;
  • Mai - j. rumuński;
  • Lehet - j. węgierski.

Maja - patroni

Maja ma patronki w religii chrześcijańskiej i buddyzmie. Kobietami o tym imieniu opiekuje się święta Maria Magdalena, która nazywana była Apostołką Apostołów. To z niej Jezus wypędził złe duchy, ona też była świadkiem ściąganie Jego ciała z krzyża i zauważyła, że nie ma Go w grobie. W buddyzmie Maya to matka Buddy Gautamy. Wyznawcy tej religii wierzą, że zmarła 7 dni po narodzinach syna w Lumbin i ożyła w zaświatach, aby móc udzielać mu rad.

Przysłowia i cytaty z imieniem Maja

Imię Maja nie pojawia się dość często w przysłowiach. Jedne z bardziej znanych to: „Każdy, kto lubi Maję, zadania od niej spisać dostaje” oraz „Do bzu podobna panna Maja, bo pachnie majem i upaja”.

Ciekawostki na temat imienia Maja

Maja to imię znanej z kreskówki pszczółki, która po raz pierwszy w Polsce wyemitowana została 26 grudnia 1979 roku. Majka to również imię jednej z głównych bohaterek serialu familijnego „Rodzina zastępcza”, najstarszego dziecka Jacka i Anki. W postać tę wcieliła się Monika Mrozowska. W telewizji można było oglądać też serial pod tytułem „Majka”, którego główną bohaterką była Maja Olkowicz (w tej roli Joanna Osyda). Imię to pojawia się również w literaturze. Majka to jedna z głównych postaci w powieści dla młodzieży „Szaleństwo Majki Skowron”, napisanej przez Aleksandra Minkowskiego. Czwartą pod względem jasności gwiazdę w gromadzie Plejad też nazwano Mają. Oprócz tego można znaleźć rzekę w Rosji oraz wieś w Chorwacji o takiej nazwie.

Maja - szczęśliwa liczba

Liczba imienia Maja to 7. Numerologiczne siódemki to osoby romantyczne, skupiające się na poznawaniu, głęboko wierzące. Są delikatne, o bogatej wyobraźni, mają tendencję do skupiania się na swoim wnętrzu. To perfekcjoniści i melancholicy, którzy bywają też nadwrażliwi. Opis numerologicznych siódemek idealnie koresponduje z cechami przypisanymi osobom o imieniu Maja.

Maja - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Mai jest ametyst, nazywany kamieniem harmonii i relaksu. Odpycha on negatywne myśli, pomaga zachować wewnętrzną równowagę i stabilizację emocjonalną. Jego działanie z pewnością docenią oddające się rozmyślaniom Maje. Oprócz tego ametyst pomaga radzić sobie z codziennymi problemami, koi nerwy i zwiększa cierpliwość. Te działania ametystu również doskonale wpisują się w osobowość Mai.

Maja - szczęśliwy kolor

Ze szczęśliwym kamieniem współgra szczęśliwy kolor osób o tym imieniu - często można znaleźć fioletowe ametysty, taką barwę przypisano Mai. Odcień ten kojarzy się z takimi elementami jak luksus, bogactwo, szlachetność, oryginalność, duchowość. Mózg odbiera go jako kolor kreatywności. Osoby utożsamiające się z fioletem są wielkoduszne, uczuciowe, wrażliwe, rzadko obdarzają innych pełnym zaufaniem, a to przecież cechy typowe dla Mai.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA