Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Śluz przed okresem
Adobe Stock
Starania o dziecko

Śluz przed okresem: co oznacza, jak powinien wyglądać?

Śluz przed okresem może mieć różne kolory i konsystencję. Jego wygląd zależy między innymi od diety, poziomu stresu, możliwych infekcji lub ciąży. Inny jest śluz w dni płodne, inny w fazie niepłodnej.

Śluz przed okresem to szerokie pojęcie. Dotyczy śluzu na przestrzeni całego cyklu, jak i śluzu wydzielanego po owulacji, bezpośrednio przed okresem. Wygląd śluzu może sugerować ciążę. Nie jest to jednak jednoznaczny sygnał, że doszło do zapłodnienia. Konsystencja i właściwości śluzu zmieniają się, aby chronić drogi rodne przed zakażeniem, a także by ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Śluz szyjkowy w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się pod wpływem działania hormonów (estrogenu i progesteronu).

  • Estrogen jest wytwarzany przed owulacją. Im wyższy poziom estrogenu, tym śluz szyjkowy staje się bardziej płynny, bardziej przezroczysty i sprężysty. Jego pH jest zasadowe, korzystne dla plemników. To tak zwany śluz płodny.
  • Progesteron jest wytwarzany po owulacji przez tzw. ciałko żółte. Im więcej progesteronu, tym śluz szyjkowy jest bardziej lepki i suchy. Dzięki temu lepiej chroni przed patogenami. Jego pH staje się kwasowe.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Śluz przed okresem

Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Produkują go gruczoły szyjki macicy. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji – może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z barier, które utrudniają wędrówkę plemnikom lub inwazję bakterii i wirusów. Jest to uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – od stężenia estrogenu oraz progesteronu. 

Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Jaki śluz przed okresem?

Śluz przed okresem nazywany jest także śluzem typu G. Nazwa pochodzi od substancji, która odpowiada za jego produkcję, czyli gestagenu. 

Śluz przed okresem – jak wygląda?

Na ogół śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym i może być:

  • gęsty
  • zawiesisty
  • nieprzejrzysty – mleczny lub żółty
  • biały
  • ciągnący, o konsystencji galaretki
  • kwaśny w odczynie.


Jeśli zauważasz dużo śluzu przed okresem, może to być sygnał infekcji lub ciąży. W przypadku braku zapłodnienia, ilość śluzu powinna być niewielka. Śluz na początku ciąży, różni się znacząco strukturą i kolorem od śluzu zazwyczaj pojawiającego się przed okresem. Wydzielina zmienia wygląd w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Gdy mamy do czynienia z ciążą, śluz może być bardziej obfity niż zazwyczaj oraz mieć kremowy kolor. Jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, może to oznaczać ciążę.

Obserwacja śluzu przed okresem

Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji i ilości możesz ocenić, czy jesteś płodna, czy też jesteś w fazie niepłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.

Pamiętaj, że na organizm kobiety, jej płodność i rodzaj wydzielanego śluzu wpływa wiele czynników, takich jak zażywane leki, silne emocje, zmiany klimatu lub diety. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do sześciu dni. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z obserwacji śluzu jako metody zapobiegania ciąży, musisz mieć świadomość, że może być obarczona dużym błędem.


Zobacz też:

plemniki, komórka jajowa, zapłodnienie, niepłodność
Fotolia
Starania o dziecko
Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?
Są medyczne przyczyny niepłodności – choroby, wady w budowie anatomicznej, zmiany pooperacyjne. Czasem jednak wszystkie badania i analizy pokazują, że para bez problemu powinna zajść w ciążę, a dwóch kresek na teście ciążowym wciąż brak. Możliwe, że przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka jest agresywny śluz szyjkowy.

Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu . Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne . Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Agresywny śluz z pochwy Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała , które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz , to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH . Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki. Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze .  Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników. Poznaj: Rodzaje badań nasienia Jak poprawić jakość śluzu z pochwy? Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę...

fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne
Fotolia
Starania o dziecko
Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne
Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie zajście w ciążę!

Starasz się o dziecko? Poznaj najpierw swój cykl miesiączkowy! Składa się on z czterech faz, w czasie których dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Odgrywają one kluczową rolę w wyznaczaniu jej płodności. Zobacz, w której fazie cyklu miesiączkowego masz największe szanse na zapłodnienie. Fazy cyklu miesiączkowego Dni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma ona największe szanse zajścia w ciążę. Oznacza to, że współżycie w tym czasie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dni płodne występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na plemnik. W czasie innych faz cyklu płodność jest niewielka, a w końcówce cyklu wręcz niemożliwe jest zapłodnienie. Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. U każdej kobiety dzieli się na: fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja); fazę pęcherzykową zwaną też fazą folikularną; fazę owulacyjną; fazę lutealną. Miesiączka, czyli faza menstruacyjna Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego (jest też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni . W tym czasie w organizmie kobiety złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana. Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego są prawie równe zeru . Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Dla wielu par jest to czas odpoczynku od starań o dziecko, również ze względów higienicznych. Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna Nazywana jest fazą pęcherzykową, folikularną lub proliferacyjną (fazą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz