Śluz przed okresem
Adobe Stock
Starania o dziecko

Śluz przed okresem: co oznacza, jak powinien wyglądać?

Śluz przed okresem może mieć różne kolory i konsystencję. Jego wygląd zależy między innymi od diety, poziomu stresu, możliwych infekcji lub ciąży. Inny jest śluz w dni płodne, inny w fazie niepłodnej.

Śluz przed okresem to szerokie pojęcie. Dotyczy śluzu na przestrzeni całego cyklu, jak i śluzu wydzielanego po owulacji, bezpośrednio przed okresem. Wygląd śluzu może sugerować ciążę. Nie jest to jednak jednoznaczny sygnał, że doszło do zapłodnienia. Konsystencja i właściwości śluzu zmieniają się, aby chronić drogi rodne przed zakażeniem, a także by ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Śluz szyjkowy w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się pod wpływem działania hormonów (estrogenu i progesteronu).

  • Estrogen jest wytwarzany przed owulacją. Im wyższy poziom estrogenu, tym śluz szyjkowy staje się bardziej płynny, bardziej przezroczysty i sprężysty. Jego pH jest zasadowe, korzystne dla plemników. To tak zwany śluz płodny.
  • Progesteron jest wytwarzany po owulacji przez tzw. ciałko żółte. Im więcej progesteronu, tym śluz szyjkowy jest bardziej lepki i suchy. Dzięki temu lepiej chroni przed patogenami. Jego pH staje się kwasowe.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Śluz przed okresem

Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Produkują go gruczoły szyjki macicy. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji – może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z barier, które utrudniają wędrówkę plemnikom lub inwazję bakterii i wirusów. Jest to uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – od stężenia estrogenu oraz progesteronu. 

Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Jaki śluz przed okresem?

Śluz przed okresem nazywany jest także śluzem typu G. Nazwa pochodzi od substancji, która odpowiada za jego produkcję, czyli gestagenu. 

Śluz przed okresem – jak wygląda?

Na ogół śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym i może być:

  • gęsty
  • zawiesisty
  • nieprzejrzysty – mleczny lub żółty
  • biały
  • ciągnący, o konsystencji galaretki
  • kwaśny w odczynie.


Jeśli zauważasz dużo śluzu przed okresem, może to być sygnał infekcji lub ciąży. W przypadku braku zapłodnienia, ilość śluzu powinna być niewielka. Śluz na początku ciąży, różni się znacząco strukturą i kolorem od śluzu zazwyczaj pojawiającego się przed okresem. Wydzielina zmienia wygląd w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Gdy mamy do czynienia z ciążą, śluz może być bardziej obfity niż zazwyczaj oraz mieć kremowy kolor. Jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, może to oznaczać ciążę.

Obserwacja śluzu przed okresem

Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji i ilości możesz ocenić, czy jesteś płodna, czy też jesteś w fazie niepłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.

Pamiętaj, że na organizm kobiety, jej płodność i rodzaj wydzielanego śluzu wpływa wiele czynników, takich jak zażywane leki, silne emocje, zmiany klimatu lub diety. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do sześciu dni. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z obserwacji śluzu jako metody zapobiegania ciąży, musisz mieć świadomość, że może być obarczona dużym błędem.


Zobacz też:

plemniki, komórka jajowa, zapłodnienie, niepłodność
Fotolia
Starania o dziecko
Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?
Są medyczne przyczyny niepłodności – choroby, wady w budowie anatomicznej, zmiany pooperacyjne. Czasem jednak wszystkie badania i analizy pokazują, że para bez problemu powinna zajść w ciążę, a dwóch kresek na teście ciążowym wciąż brak. Możliwe, że przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka jest agresywny śluz szyjkowy.

Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu . Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne . Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Agresywny śluz z pochwy Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała , które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz , to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH . Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki. Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze .  Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników. Poznaj: Rodzaje badań nasienia Jak poprawić jakość śluzu z pochwy? Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę...

fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne
Fotolia
Starania o dziecko
Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne
Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego. W ten sposób zwiększysz szanse na szybkie zajście w ciążę!

Starasz się o dziecko? Poznaj najpierw swój cykl miesiączkowy! Składa się on z czterech faz, w czasie których dochodzi do dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Odgrywają one kluczową rolę w wyznaczaniu jej płodności. Zobacz, w której fazie cyklu miesiączkowego masz największe szanse na zapłodnienie. Fazy cyklu miesiączkowego Dni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy ma ona największe szanse zajścia w ciążę. Oznacza to, że współżycie w tym czasie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dni płodne występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na plemnik. W czasie innych faz cyklu płodność jest niewielka, a w końcówce cyklu wręcz niemożliwe jest zapłodnienie. Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. U każdej kobiety dzieli się na: fazę krwawienia miesiączkowego (menstruacja); fazę pęcherzykową zwaną też fazą folikularną; fazę owulacyjną; fazę lutealną. Miesiączka, czyli faza menstruacyjna Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego (jest też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni . W tym czasie w organizmie kobiety złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana. Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego są prawie równe zeru . Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Dla wielu par jest to czas odpoczynku od starań o dziecko, również ze względów higienicznych. Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna Nazywana jest fazą pęcherzykową, folikularną lub proliferacyjną (fazą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj