Odkąd pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach, praca zawodowa stała się częścią codziennego, domowego życia, a wielu rodziców... przestało z niej wychodzić. Nie zawsze przy tym zdajemy sobie sprawę, że nieświadomie przekazujemy dzieciom wzorce na temat pracy. Poprzez nasze zachowania, komentarze, rozmowy ze współpracownikami kształtujemy ich stosunek nie tylko do naszych obowiązków zawodowych, ale i do ich pracy w przyszłości. To szczególnie aktualne właśnie teraz, gdy większość z nas pracuje zdalnie i w sposób naturalny łączy domowe biuro z opieką nad dziećmi.

Reklama

O czym jest „Efekt piaskownicy"?

To książka przede wszystkim dla rodziców – kierowników, menadżerów, szefów projektów i dyrektorów marketingu, którzy jeszcze nie zdążyli się zorientować, że bycie uważnym rodzicem pozwala na lepsze rozumienie biznesowego świata. To także poradnik dla tych, którzy chcą te ważne rodzicielskie kompetencje przekazać swoim dzieciom, by i one mogły w przyszłości zachować pracę w świecie zafascynowanym automatyzacją i sztuczną inteligencją.

A dlaczego piaskownica? To zrozumiała dla wszystkich analogia do każdej firmy. Każdy ma w niej rolę do odegrania, zadanie do zrobienia, narzędzia do wykorzystania i relacje do zbudowania. To miejsce, które zmusza do dogadania się między sobą (i to wśród kilku pokoleń jednocześnie!). Widać w niej kreatywność, pracę zespołową i komunikację. Od razu wiadomo, kto jest liderem, a kto da się wypchnąć poza jej ramy. Szef-rodzic, który rozumie zasady panujące w piaskownicy, ma przewagę nad innymi. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że umiejętności społeczne i komunikacyjne, które tam nabywamy, są tymi samymi, które w najbliższych latach mogą zapewnić nam i naszym dzieciom pracę.

„Im dłużej pokazuję menadżerom, jak odnaleźć się w świecie zarządzania przyszłości, tym wyraźniej widzę, że wszystko, czego dowiedziałam się o dobrych i złych relacjach w pracy, wiem od mojego syna i jego czteroletnich przyjaciół. Dzieci nie kierują się ukrytymi motywami, są autentyczne i transparentne. Pytają i oczekują odpowiedzi. I choć wielu dorosłym trudno się będzie do tego przyznać, lekcje, które możemy wyciągnąć z obserwowania zachowań dzieci i odpowiadania na ich pytania, mogą być dużo cenniejsze niż wszystkie studia MBA i kursy menadżerskie razem wzięte" – mówi Magda Kieferling, autorka książki.

Kilka zasad z piaskownicy:

1. Baw się z każdym (zorientowanie na człowieka)
2. Mów i pokazuj, o co Ci chodzi (transparentność, autentyczność)
3. Buduj relacje (współpraca i gra zespołowa)
4. Dziel się zabawkami (dzielenie się wiedzą)
5. Inne dzieci inspirują (zbiorowa kreatywność)
6. Proś o pomoc (uczenie się i oduczanie ... przez całe życie)
7. Nie bij się (wywieranie wpływu i negocjowanie)
8. Przepraszaj, to nie boli (bazowanie na wartościach)
9. Zapomnij o stałości (nie ma nic stałego)
10. Słuchaj oczami (aktywne słuchanie)

Zobacz także

Premiera książki „Efekt piaskownicy": 16 czerwca 2020

książka efekt piaskownicy
mat. prasowe

O autorce:
Magdalena Kieferling

Ceniony trener zarządzania komunikacją i zasobami ludzkimi. Ekspert prestiżowego ICAN Institute. Od ponad 15 lat na wysokich stanowiskach menadżerskich (dyrektor komunikacji, dyrektor HR, dyrektor ds. klientów korporacyjnych) usuwa bariery komunikacyjne między szefami a ich zespołami. Na portalu LinkedIn, w prasie i w telewizji inspiruje tysiące rodziców w roli menadżerów do bycia lepszymi szefami.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama