Reklama

Godzenie pracy z życie rodzinnym nie jest proste, jak wiele osób chciałoby nas przekonać, ale nie jest też niewykonalne. Badanie przeprowadzone wśród ponad 2 tys. rodziców obu płci, przeprowadzone przez amerykański Pew Research Center, nie pozostawia złudzeń: zarówno pracujące matki, jak i ojcowie, mówią, że wymaga to wysiłku i wyrzeczeń.

Reklama

Jednak – co zapewne nikogo nie dziwi i przykro mi, że nie mam dla was, drogie mamy, dobrych wiadomości – matkom jest trudniej niż ojcom. Za to wiem kiedy – bez względu na płeć – jest łatwiej i chętnie się z wami tą wiedzą podzielę: może wasz powrót do pracy będzie dzięki temu łatwiejszy!

Pracujące mamy mają trudniej?

Sytuacja kobiet na rynku pracy jest być może lepsza niż jeszcze 20-30 lat temu, ale i tak analizy nie pozostawiają złudzeń: kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach i to matki częściej niż ojcowie (jak wynika z raportu Pew) uważają, że posiadanie dzieci utrudnia awans w pracy. Z obojga zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin rodziców to nadal częściej mężczyzna zarabia więcej, to samo dotyczy tylko 22 proc. ankietowanych przez Pew kobiet.

I chociaż dochód na osobę w rodzinach, w których pracuje oboje rodziców są średnio wyższe niż te, w których aktywny zawodowo jest tylko jeden rodzic, to ponad połowa ojców i matek przyznaje, że znalezienie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym jest trudne (14 proc, mówi, że to bardzo trudne, a 42 proc., że dość trudne). Nieco częściej niż mężczyźni skarżą się kobiety, ale różnica nie jest zbyt znacząca.

Jeśli boisz się, że nie dasz rady, rozważając swój powrót do pracy, pomyśl: tylko jedna matka na pięć mówi, że jest jej bardzo trudno pogodzić pracę z rodziną. No dobrze, może to aż jedna na pięć, ale zobacz, jaka duża szansa, ze znajdziesz się w tej czwórce, prawda?

Zobacz też: Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy

Podział obowiązków pracujących rodziców

Kiedy mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym rodzina musi wypracować sposób, który pozwoli podzielić się obowiązkami domowymi w taki sposób, żeby kobieta nie czuła się odpowiedzialna za wszystko. W czasach, kiedy wiele rodzin składa się z pracujących w pełnym wymiarze godzin rodziców jest to niezbędne, nie dziwi też, że godzenie życia zawodowego z rodzinnym wydaje się teraz trudniejsze.

Nie mam jednak zbyt dobrych wiadomości dla mam. Pomimo tego, że podział obowiązków w rodzinach XXI wieku jest na pewno sprawiedliwszy niż w ubiegłym stuleciu (nawet w jego drugiej połowie) i że w domach, w których pracują oboje rodzice ten podział jest sprawiedliwszy niż w rodzinach, w których jeden rodzic nie pracuje lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, nadal to kobiety robią więcej.

Większość ankietowanych rodziców (54 proc) przyznaje, że to mamy są bardziej odpowiedzialne m.in. za kontrolowanie grafików i planów zajęć dzieci. To także kobiety częściej niż ojcowie opiekują się dziećmi, kiedy te zachorują (47 proc. kontra 6 proc.). Większa równość dotyczy za to obowiązków domowych, zabawy z dziećmi i wychowywania. To pokrzepiające.

Przeczytaj też: Raport Pew Research Center

A czas dla siebie?

Kiedy cała nasza inwencja, energia i uwaga skupione są na godzeniu pracy z rodziną, trudno znaleźć jeszcze czas i siłę na przyjemności tylko dla siebie. Niestety tydzień nie jest z gumy, co pracujące matki odkrywają w każdą niedzielę. Mamy pracujące na pełnych etatach skarżyły się w badaniu Pew, że brakuje im czasu na spotkania z przyjaciółmi i na swoje hobby i pasje. Codzienność pochłania, a jeśli przez większość dnia jesteśmy w pracy lub tracimy czas na dojazdy i dla rodziny pozostaje nam marna resztka doby, nic dziwnego, że trudno nam wygospodarować czas na wino z przyjaciółką czy wizytę w teatrze.

To jednak po pewnym czasie może się na nas zemścić, a tym samym sprawić, że będzie nam jeszcze trudniej pogodzić karierę z życiem rodzinnym. Jak to możliwe? Okazuje się, że wiele zależy od podejścia do rodzicielstwa: rodzice, którzy uważają, że posiadanie dzieci jest przez większość czasu przyjemne i satysfakcjonujące, rzadziej mówią, że trudno im pogodzić rodzinę z pracą, a z drugiej strony ci, którzy uważają, że bycie rodzicem jest zazwyczaj stresujące i męczące, częściej skarżą się, że trudno im pracować i mieć rodzinę.

Wracamy więc do tego, że warto skupić się na swoim samopoczuciu, rozwoju osobistym, zadbać o psychikę i próbować wypracować sobie pozytywne nastawienie do życia. Jeśli będziemy zadowoleni, będziemy lubić być rodzicami, a wtedy łatwiej będzie nam nie narzekać na pracę. Ciekawe, same przyznajcie.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama