Reklama

Urlop wychowawczy to czas dla ciebie i twojego dziecka, ale jeśli zbliża się już twój powrót do pracy, zobacz, jak możesz podnieść swoje kwalifikacje bez większego wysiłku (a często nawet bez dużych nakładów finansowych). Dzięki tym drobnym krokom, możesz niedługo poprawić swoją sytuację zawodową.

Reklama

1. Zrób plan

Zaparz sobie filiżankę dobrej herbaty, usiądź i zastanów się nad tym, gdzie chciałabyś być za 6 miesięcy, za rok, za 5 lat. Pomyśl o sprawach rodzinnych i zawodowych, a następnie zastanów się, jak możesz osiągnąć swoje wymarzone cele. Jeśli czujesz, że nie masz pomysłu, pomyśl o spotkaniu z doradcą zawodowym lub coachem.

2. Odnów kontakty

Zaczep na Facebooku koleżankę z pracy lub zadzwoń do ludzi, z którymi pracowałaś przed porodem. Dowiedz się, co słychać w firmie. Zastanów się, czy jest coś, co musisz sobie przypomnieć albo czego będziesz musiała się nauczyć, żeby z łatwością powrócić do swojego zawodowego życia. Rozmowa ze znajomymi z pracy pozwoli ci wczuć się na nowo w klimaty zawodowe, ale pamiętaj, by porozmawiać też niezobowiązująco o sprawach niezwiązanych z pracą – to pomaga odświeżyć więzi. Tylko ostrożnie z mówieniem wyłącznie o dziecku - ludzie, którzy nie są na tym samym etapie życia co ty, mogą nie rozumieć twojej fascynacji prozaicznymi faktami z życia niemowląt.

3. Ucz się online

Rozejrzyj się za internetowymi kursami podnoszenia kompetencji zawodowych: czy to będzie nauka e-commerce'u, czy kurs językowy, nauka zarządzania, programowania czy obsługi programów komputerowych – to zależy od ciebie. Wiele kursów jest bezpłatnych, warto poszukać takiego, który oferuje certyfikat po zakończeniu nauki. Nowy kurs w CV może pomóc ci zdobyć lepszą pracę, a plusy uczenia się online są oczywiste: możesz się szkolić, kiedy masz na to czas i ochotę (czyli kiedy dziecko akurat smacznie śpi!).

4. Naucz się języka obcego

Urlop wychowawczy to świetny moment, żeby uczyć się języków obcych. Może nawet najlepszy? Wcześniej wciąż to odkładałaś, chociaż obiecywałaś sobie, że w końcu weźmiesz się za swój angielski lub niemiecki, a po urlopie będziesz się spieszyć z pracy do domu, żeby być z ukochanym dzieckiem, więc już w ogóle nie będzie na to czasu! Teraz wygospodarowanie czasu na kurs języka angielskiego to nie tylko korzyści dla ciebie w sensie zawodowym (lepsza znajomość języka obcego = lepsze CV = większe szanse na fajną pracę!), ale i psychicznym (możliwość złapania oddechu, spotkania z dorosłymi i chwilowa ucieczka od odpowiedzialności to coś, za czym wiele mam na urlopie wychowawczym tęskni). Musisz tylko znaleźć chętnego do opieki nad dzieckiem - na pewno tatuś chętnie się sprawdzi sam na sam z niemowlakiem! Zajęcia są na tyle krótkie, że jeśli się odpowiednio zorganizujesz, nie będziesz musiała nawet odciągać pokarmu na czas wyjścia z domu!

5. Audiobooki i książki

W wolnym czasie, podczas spaceru, kiedy dziecko śpi w wózku lub podczas jazdy samochodem, możesz słuchać audiobooków, które mogą ci pomóc w rozwinięciu kariery. Nauczysz się z nich nowych rzeczy albo dowiesz, jak zmienić pracę lub jak ją znaleźć. Możesz podnieść swoje kompetencje menadżerskie, nauczyć się motywować siebie lub innych. Możesz sięgać po poradniki uczące asertywności, radzenia sobie ze stresem, kursy językowe – cokolwiek, czego akurat ty potrzebujesz.

6. Rozejrzyj się

Fajnie oglądać seriale w komputerze albo blogi wnętrzarskie, ale jeśli chcesz ruszyć do przodu po powrocie do pracy po wychowawczym wykorzystaj swój czas przed komputerem na rozejrzenie się po rynku pracy. Jakie ogłoszenia pracy z twojej branży się aktualnie ukazują? Co słychać u konkurencji? Warto być na bieżąco ze swoją branżą, kiedy wraca się do pracy po długiej przerwie.

O czymś zapomnieliśmy? Co ty zrobiłaś lub planujesz zrobić w tym temacie? Podziel się w komentarzu swoimi pomysłami.

Zobacz ofertę kursów językowych w Szkole Języków Obcych Lincoln.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama