Jak schudnąć po porodzie? 7 ważnych rad
W czasie ciąży przybyło ci 11-15 kg. Ale najbardziej martwią cię uwagi, typu: naprawdę, już urodziłaś? I spojrzenia na brzuch, który wygląda jak w 5. miesiącu ciąży. I jak tu schudnąć?
Jak schudnąć po porodzie? W ciąży przytyłaś 11-15 kilogramów, zaraz po porodzie straciłaś 4-5 kg. Minęło kilka tygodni i nic się nie zmienia albo wskazówka na wadze rusza się bardzo powoli. W dodatku brzuch po porodzie wcale nie jest wiele mniejszy.
Niektóre mamy, karmiąc piersią, chudną bez żadnych wysiłków. Część kobiet ma takie szczęście, ale nie wszystkie. Jeśli chcesz schudnąć, stosuj kilka ważnych zasad.
1. Jedz często, za to małe porcje: szybciej schudniesz po porodzie
Co jeść, gdy karmisz piersią? Jedz dziennie 5 niewielkich posiłków. Musisz jeść regularnie, by mieć siłę i nie głodzić się. Jeśli przez pół dnia nic nie zjesz, jest spore prawdopodobieństwo, że w końcu „rzucisz się” na lodówkę, pochłaniając zdecydowanie za dużo.
Zajęta obowiązkami, nie masz chwili, by spokojnie coś zjeść (w biegu zaglądasz do lodówki i jesz to, co wpadnie ci w rękę). Postaraj się trochę inaczej zorganizować dzień. Poproś męża, by przed pracą, po południu i wieczorem zajął się dzieckiem chociaż po 15 minut. Potrzebujesz tego czasu, by spokojnie zjeść i odetchnąć, mieć chwilę tylko dla siebie.
2. Dużo pij: szybciej schudniesz po porodzie
Woda pomaga przy odchudzaniu. Szklanka wody wypita przed posiłkiem sprawia, że mniej zjesz (bo żołądek masz już trochę wypełniony).
Ile pić? Jeśli karmisz piersią, powinnaś pić około trzech litrów dziennie. Najlepsza jest woda niskozmineralizowana. Dobre są też herbatki owocowe i mocno rozcieńczone soki.
Największe pragnienie możesz czuć w czasie karmienia – miej więc przy sobie coś do picia.
Czego nie pić? Nie pij mocnej kawy, czarnej herbaty i słodzonych napojów gazowanych.
3. Gotuj, piecz, ale nie smaż: szybciej schudniesz
Smażone mięso (ryba) jest ciężkostrawne (może powodować kolkę u niemowlęcia). Ma też znacznie więcej kalorii niż gotowane czy pieczone, bo w czasie smażenia w mięso (warzywa, ryby) wsiąka spora ilość tłuszczu.
Gotuj albo piecz w folii. To proste: filet ryby układasz na folii aluminiowej, skrapiasz oliwą, posypujesz ziołami i wstawiasz na 15 minut do rozgrzanego piekarnika. Zaskoczy cię, jaki jest smaczny!
4. Wybieraj chude produkty: szybciej schudniesz po porodzie
Plasterek drobiowej szynki ma o połowę mniej kalorii niż plasterek wędliny wieprzowej i znacznie mniej tłuszczu. Nie jedz kupowanych w sklepie pasztetów, parówek, kiełbas. Jeśli jesz pieczonego kurczaka, to zdejmij z niego skórę, bo w niej jest najwięcej tłuszczu.
Wybieraj półtłuste sery, mleko.
5. Zapomnij o słodyczach
Mają mnóstwo kalorii (w sporym batonie typu Snickers jest więcej kalorii niż w porcji gotowanego kurczaka, marchewki i ryżu), zazwyczaj sporo tłuszczu.
Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po suszone owoce (np. morele, śliwki, rodzynki), kostkę ciemnej czekolady. Im ciemniejsza, tym ma mniej cukru. W dodatku ciemna czekolada pomaga chronić serce i zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL). To ważne dla ciebie i dziecka, bo już dzieci mają zbyt wysoki poziom cholesterolu!
6. Chodź na spacery: to pomaga w odchudzaniu po porodzie
Dzieci zwykle na spacerze śpią, lekko kołysane w wózku. Starsze z zaciekawieniem przyglądają się psom, ptakom, liściom. Ty, spacerując i pchając wózek, tracisz naprawdę sporo kalorii, a więc chudniesz.
7. Nie zarywaj nocy: długi sen pomaga schudnąć po porodzie
Naukowcy to zbadali: osoby, które za mało śpią, tyją. Sen sprzyja odchudzaniu, także po porodzie.
Dziecko budzi się jednak kilka razy w nocy, by possać pierś: nocne karmienie jest niezbędne w pierwszych miesiącach: zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Dlaczego trzeba karmić w nocy? Niemowlę ma mały żołądek i nie potrafi najeść się na zapas.
Jak się więc wyspać? Jeśli dziecko często budzi się w nocy, weź je do swojego łóżka albo postaw jego łóżeczko w pobliżu swojego łóżka.
A co, jeśli to wszystko nie pomaga? Dlaczego nie chudniesz po porodzie? Jeśli nie popełniasz błędów, warto porozmawiać z lekarzem. Może zalecić badania: wykonanie morfologii krwi, a również sprawdzenie hormonów tarczycy.
Polecamy: Odchudzanie po ciąży