Pierwsza miesiączka u dziewczynek występuje około 12 roku życia. Jest to uśredniony wiek, w jakim dziewczynki zaczynają menstruować. Pojawienie się pierwszego okresu to dowód na to, że organizm zaczyna produkować hormony, estrogen i progesteron, które odpowiadają za zmiany śluzówki macicy. Śluzówka staje się rozpulchniona, a jeśli nie dojdzie do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jajeczka, ulega złuszczeniu i jest usuwana wraz z krwią miesięczną.

Reklama

Spis treści:

Kiedy występuje pierwsza miesiączka?

Na pytanie, kiedy dziewczynka powinna dostać okres, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Normą jest, gdy pierwsza miesiączka pojawia się między 10 a 15 rokiem życia. Każda dziewczynka dojrzewa we własnym tempie. Niektóre z nich dostają pierwszy okres wcześniej, inne później.

Można próbować przewidzieć, kiedy wystąpi pierwsza miesiączka. Zwykle następuje to:

  • 2 lata od momentu, gdy zaczęły rozwijać się piersi
  • 6-12 miesięcy po tym, jak pojawia się wydzielina z pochwy, która wcześniej nie była obecna.

Przez pierwsze 2 lata po wystąpieniu pierwszego okresu miesiączki mogą nie być regularne. Po tym czasie zwykle cykl miesiączkowy ustala się i okres pojawia się w regularnych odstępach – co 21 do 35 dni.

Zobacz także

Objawy przed pierwszą miesiączką

Do wczesnych objawów zapowiadających pojawienie się pierwszej miesiączki należą symptomy dojrzewania:

  • pojawienie się włosów łonowych i pod pachami
  • rozwój piersi
  • zmiana kształtu sylwetki (szersze biodra)
  • szybszy wzrost
  • pojawienie się wyprysków na twarzy (czasami też na ciele).

Te oznaki zapowiadają, że za kilka lat dziewczynka zacznie miesiączkować.

Objawy pierwszej miesiączki, które występują bezpośrednio przed jej pojawieniem się, to:

  • nasilenie się zmian skórnych,
  • plamienie
  • skurczowe bóle brzucha.

Objawy te nie występują u wszystkich dziewczynek.

Jak wygląda pierwsza miesiączka?

U każdej dziewczynki pierwsza miesiączka może przebiegać nieco inaczej. Różnice mogą dotyczyć obfitości krwawienia, czasu jego trwania i dolegliwości towarzyszących pierwszemu okresowi.

Ile trwa pierwsza miesiączka i jak wygląda? Średnio miesiączka, także pierwsza, trwa 5 dni, ale normą jest także krwawienie trwające 3 lub 7 dni. Pierwszy okres może zacząć się od delikatnego plamienia, które w kolejnym dniu się nasili. Może też zacząć się od razu wyraźnym krwawieniem. Także kolor krwawienia może być różny i zmieniać się w czasie trwania menstruacji – zwykle krew ma kolor od brunatnego do ciemno czerwonego. Normą są także pojawiające się we krwi niewielkie skrzepy.

Czy pierwsza miesiączka boli? Niekoniecznie. Bóle miesiączkowe nie muszą wystąpić u każdej dziewczynki podczas pierwszej miesiączki. Warto natomiast wiedzieć, że menstruacji może towarzyszyć ból głowy.

Pierwsza miesiączka – co robić?

Po stwierdzeniu, że pojawiła się pierwsza miesiączka, albo właśnie się zaczyna, trzeba zaopatrzyć się w środki, które będą pochłaniały krew miesiączkową. Do tego celu służą podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne. Podczas pierwszej miesiączki najlepiej sprawdzą się podpaski lub tampony. Podpaski są najłatwiejsze w użyciu – wystarczy przykleić jedną do majtek i regularnie (co 4-8 godzin w razie potrzeby) wymieniać na świeżą. Wprowadzenie tamponu do pochwy wymaga nieco wprawy, dotyczy to też kubeczka menstruacyjnego.

Dziewczynka, która zbliża się do pierwszej miesiączki, może się do niej przygotować, nosząc przy sobie:

  • podpaskę
  • zapasowe majtki
  • chusteczki nawilżane.

Podpaski są najłatwiejsze w użyciu, ale zapewniają mniejszy komfort, gdyż ma się ciągłe poczucie wilgoci. Tampony są pod tym względem bardziej komfortowe, nie widać ich też spod odzieży (podpaski mogą się odznaczać). Tampony są też wygodniejsze podczas uprawiania sportów. Nie wolno jednak trzymać ich w pochwie zbyt długo. Należy wymieniać je co 4-8 godzin. Z kolei kubeczek menstruacyjny jest wielorazowego użytku, ale nie w każdej toalecie znajduje się umywalka, w której można go wypłukać.

W sprzedaży są też majtki menstruacyjne – są wielorazowego użytku, nie odznaczają się na odzieży, wchłaniają skutecznie krew, nie przepuszczając jej dalej, np., na spodnie. Trzeba zaopatrzyć się w kilka par, aby móc całkowicie zrezygnować z podpasek lub tamponów.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama