Kubeczek menstruacyjny to mała, elastyczna miseczka wykonana z gumy silikonowej lub lateksowej. Przeznaczony jest dla kobiet w czasie menstruacji. Kubeczek nosi się w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego, ale w odróżnieniu od tradycyjnych środków higienicznych nie wchłania krwi, tylko ją magazynuje, w związku z tym, co jakiś czas trzeba go opróżniać i myć. Jest to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Kubeczek może być używany nawet przez kilka lat (przy zachowaniu zasad higieny).

Reklama

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek przed użyciem należy wysterylizować we wrzątku. Należy to zrobić zarówno z nowym kubeczkiem przed pierwszym użyciem, jak także na początku okresu oraz po jego zakończeniu. W takcie miesiączki wystarczy czyścić kubeczek papierem toaletowym lub pod bieżącą wodą. Warto kupić dwa kubeczki, gdyż nie zawsze możesz mieć możliwość swobodnego oczyszczenia kubeczka. Pamiętaj, by przed założeniem kubeczka umyć ręce.

Instrukcja obsługi kubeczka menstruacyjnego

 1. Najszerszą część kubeczka należy złożyć na jeden z trzech sposobów: tworząc kształt litery U, S lub kwiatka.
 2. Należy ustawić się w wygodnej pozycji i rozluźnić mięśnie. Można to zrobić, siedząc na toalecie, stojąc z podniesioną nogą lub kucając nad wanną.
 3. Kubeczek należy zaaplikować do pochwy tak, aby najgrubszy, złożony pierścień wszedł jako pierwszy. Nie wkładaj go zbyt głęboko.
 4. Aby usunąć kubeczek, należy delikatnie pociągnąć za jego końcówkę, a następnie ścisnąć podstawę delikatnie poluzować ścianki kubeczka i pociągnąć w dół.
 5. Po wyjęciu kubeczka należy opróżnić jego zawartość i dokładnie umyć.
 6. Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać 2 do 4 razy dziennie. Ilość zależy od intensywności miesiączki.

Do każdego kubeczka menstruacyjnego dodawana jest graficzna instrukcja zakładania i usuwania.

Rozmiar kubeczka menstruacyjnego

Producenci zwykle sprzedają kubeczki w kilku wariantach: od S do XL. Kubeczki różnią się wymiarami średnicy, długości i pojemności pojemniczka. Decyzję, który kubeczek menstruacyjny wybrać, trzeba uzależnić od: obfitości miesiączki i rozmiaru pochwy. Najmniejsze przeznaczone są dla młodych dziewcząt, a największe dla matek, które przechodziły kilka porodów, pań z nadwagą, a także tych, które mają bardzo obfite miesiączki. Ogonek, za który wyciąga się kubeczek, można skrócić do własnych potrzeb.

Cena kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek taki bez problemu kupisz w popularnych drogeriach. W Rossmanie dostaniesz kubeczki marki Facelle za 39,99zł oraz Selenacup z medycznego sylikonu za 69,99 zł (każdy w trzech rozmiarach). Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz również w sieci.

Zobacz także

Najpopularniejsze firmy produkujące kubeczki menstuacyjne:

 • Genial Day
 • Lady Cup
 • Lily Cup
 • Lunette
 • MeLuna
 • Mooncup
 • OrganiCup
 • Selenacup
 • Yuuki
Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
mamotoja.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama