Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka
Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.
- Aleksandra Zaborowska
Postanowienia noworoczne dla dzieci dzieci mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju – nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia noworoczne – nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!
Postanowienia noworoczne – lista
1. Dziecięce postanowienia noworoczne:
2. Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców:
Dziecięce postanowienia noworoczne
Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach.
Nauka nowych umiejętności
Mogą to być języki obce, ale mogą też być umiejętności sportowe czy artystyczne – rysowanie, jeżdżenie na rowerze z dwoma kołami, jeżdżenie na nartach czy nawet składanie origami! Ważne, aby zaszczepić pozytywny przekaz: Nowy Rok to nie okres na wyrzucanie sobie swoich błędów czy niedociągnięć, ale możliwość wzbogacenia się o nowe, przydatne umiejętności czy pozytywne cechy! Aby dziecku było raźniej, możecie wspólnie postanowić, że w następnym roku nauczycie się czegoś nowego: on jazdy na wrotkach, a ty – np. robienia na drutach!
Zobacz także
Systematyczność
Nowy Rok to także dobry okres na pracę nad sumiennością. Nie krytykuj dziecka i nie mów mu, że mogłoby być w czymś „lepsze” – raczej spróbuj pokazać mu, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość, a dobrze zorganizowany nastolatek czy dorosły doświadcza znacznie mniejszego stresu. Ponownie możecie złożyć sobie wspólne postanowienia: ty obiecasz, że będziesz dbać np. o regularne i zdrowe posiłki, a dziecko o odrabianie weekendowych lekcji od razu w piątek. Po krótkim czasie maluch sam dostrzeże plusy tego rozwiązania w postaci wolnego, beztroskiego weekendu!
Zbieranie pieniędzy na jakiś cel
Większość dzieci ma swoje „droższe” marzenia: komputery, zestawy klocków, konsole, rowery, gry... Twoja pociecha także zbiera na coś pieniądze? Może z tego zrobić swoje noworoczne postanowienie! Ustalcie kwotę niezbędną do zakupu i obserwujcie jak systematycznie rośnie - to także zaprocentuje umiejętnością oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko nauczy się również wiele o wartości pieniądza.
Dziecięce postanowienia noworoczne – inne pomysły
To, co dorosłym może wydać się drobiazgiem, dla dziecka może okazać się wyzwaniem. Z resztą nie trzeba dziecku podsuwać pomysłów „wielkich”, wystarczą drobne postanowienia – w końcu życie składa się w większości ze zwykłych czynności i aktywności. Poniżej dodatkowe propozycje na postanowienia noworoczne dla dzieci, ale i nie jeden dorosły mógłby je wcielić w życie:
- codzienne poranne ścielenie łóżka
- odnoszenie po sobie po posiłku naczyń do kuchni
- oddawanie do prania sparowanych skarpetek
- mówienie codziennie każdemu domownikowi jednej miłej rzeczy
- codzienne karmienie psa/kota
- pilnowanie, aby pies/kot zawsze miał wodę w miseczce
- co tydzień wybieranie z programu telewizyjnego jednego programu do wspólnego oglądania w weekend
- wspólnie z rodzicem ustalić dni i czas, jaki dziecko będzie spędzać przy elektronice.
Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców
Rodzice także składają sobie wiele obietnic związanych z Nowym Rokiem. Często dotyczą one ich obowiązków i umiejętności rodzicielskich - postanawiają poświęcać pociechom więcej czasu, nie pracować w weekendy albo częściej organizować rodzinne wyjścia czy zajęcia. Jakie postanowienia noworoczne mogą robić rodzice?
Wieczorne przytulanie
Kiedy już dzieci są wykąpane, najedzone i przykryte kołderkami, kiedy przeczytaliśmy im wieczorną porcję książek, pora na wieczorne tulenie, łaskotanie i czułości w łóżeczkach. To najfajniejsze, często niedoceniane chwile dnia - swojego rodzaju klamra spinająca wszystko, co było tego dnia dobre i złe. Możesz obiecać sobie, aby codziennie, niezależnie od nastroju i dnia, poświęcać kilka albo kilkanaście minut na przytulanie lub wspólne leżenie i rozmawianie z dzieckiem przed snem.
Wspólne gotowanie
O tym, że dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Sęk w tym, że często im na to nie pozwalamy, bo same robimy to lepiej, szybciej i bez takiego bałaganu (!). W tym roku możecie postarać się stworzyć więcej okazji do wspólnego gotowania - pieczenia babeczek, przygotowywania kanapek, pizzy i innych cudów. Spędzicie ze sobą więcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje, a dzieci nabędą nowych umiejętności i podszlifują swoją samodzielność w kuchni.
Codzienne czytanie
Czytanie dzieciom ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Często jednak brakuje nam na to czasu albo energii - często na prośbę o czytanie odpowiadamy dzieciom, że nie mamy czasu, że trzeba iść spać, że jutro wczesna pobudka, że jesteśmy zmęczone... Warto obiecać sobie, że znajdzie się codziennie te 10 minut, żeby nie tylko poczytać maluchowi, ale także zacząć czerpać z tego przyjemność i nabyć umiejętność wyciszania się oraz relaksu przy takiej czynności.
Gry i zabawy
Są takie dni, że po prostu nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem - często też przeszkadza w tym codzienny stres. To też w porządku, ale czasem warto odrobinę postarać się o to, aby wygospodarować więcej wspólnego czasu na zabawy i gry planszowe. Graliście już w „Śpiące królewny”, „Pędzące żółwie”, „Activity”, „Dobble” lub „Dixit”? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie - właśnie w tym nadchodzącym roku!
Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców – inne pomysły
Wspólnie spędzony z dzieckiem czas, to najlepsza inwestycja w jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Dlatego skupimy się na pomysłach na postanowienia, które pomogą wam spędzić rodzinnie czas w dobrej atmosferze:
- raz w miesiącu wspólne z dzieckiem wyjście do kina
- raz na kwartał wspólne wyjście do teatru dla dzieci
- cotygodniowy weekendowy spacer z dzieckiem (nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania!)
- cotygodniowa „posiadówka” z dzieckiem i przegadanie tego, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu
- nie podnosić głosu na dziecko
- chwalić dziecko zawsze, gdy się czymś wykaże
- raz na kwartał przeczytać książkę na temat rodzicielstwa, wychowywania dzieci
- nie patrzeć w telefon czy komputer, gdy dziecko przychodzi i do mnie mówi.
Tyle wystarczy na początek, nie sądzicie? Jeśli zaczniemy od jednego lub dwóch wybranych postanowień, na pewno będzie nam znacznie łatwiej się ich trzymać!
Zobacz też: