Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Postanowienia noworoczne dzieci
Adobe Stock
Mama

Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka

Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.

Postanowienia noworoczne dla dzieci dzieci mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju – nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia noworoczne – nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!

Postanowienia noworoczne – lista

1. Dziecięce postanowienia noworoczne:


2. Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Dziecięce postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach. 

Nauka nowych umiejętności

Mogą to być języki obce, ale mogą też być umiejętności sportowe czy artystyczne – rysowanie, jeżdżenie na rowerze z dwoma kołami, jeżdżenie na nartach czy nawet składanie origami! Ważne, aby zaszczepić pozytywny przekaz: Nowy Rok to nie okres na wyrzucanie sobie swoich błędów czy niedociągnięć, ale możliwość wzbogacenia się o nowe, przydatne umiejętności czy pozytywne cechy! Aby dziecku było raźniej, możecie wspólnie postanowić, że w następnym roku nauczycie się czegoś nowego: on jazdy na wrotkach, a ty – np. robienia na drutach!

Systematyczność

Nowy Rok to także dobry okres na pracę nad sumiennością. Nie krytykuj dziecka i nie mów mu, że mogłoby być w czymś „lepsze” – raczej spróbuj pokazać mu, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość, a dobrze zorganizowany nastolatek czy dorosły doświadcza znacznie mniejszego stresu. Ponownie możecie złożyć sobie wspólne postanowienia: ty obiecasz, że będziesz dbać np. o regularne i zdrowe posiłki, a dziecko o odrabianie weekendowych lekcji od razu w piątek. Po krótkim czasie maluch sam dostrzeże plusy tego rozwiązania w postaci wolnego, beztroskiego weekendu! 

Zbieranie pieniędzy na jakiś cel

Większość dzieci ma swoje „droższe” marzenia: komputery, zestawy klocków, konsole, rowery, gry... Twoja pociecha także zbiera na coś pieniądze? Może z tego zrobić swoje noworoczne postanowienie! Ustalcie kwotę niezbędną do zakupu i obserwujcie jak systematycznie rośnie - to także zaprocentuje umiejętnością oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko nauczy się również wiele o wartości pieniądza.

Dziecięce postanowienia noworoczne – inne pomysły

To, co dorosłym może wydać się drobiazgiem, dla dziecka może okazać się wyzwaniem. Z resztą nie trzeba dziecku podsuwać pomysłów „wielkich”, wystarczą drobne postanowienia – w końcu życie składa się w większości ze zwykłych czynności i aktywności. Poniżej dodatkowe propozycje na postanowienia noworoczne dla dzieci, ale i nie jeden dorosły mógłby je wcielić w życie:

 • codzienne poranne ścielenie łóżka
 • odnoszenie po sobie po posiłku naczyń do kuchni
 • oddawanie do prania sparowanych skarpetek
 • mówienie codziennie każdemu domownikowi jednej miłej rzeczy
 • codzienne karmienie psa/kota
 • pilnowanie, aby pies/kot zawsze miał wodę w miseczce
 • co tydzień wybieranie z programu telewizyjnego jednego programu do wspólnego oglądania w weekend
 • wspólnie z rodzicem ustalić dni i czas, jaki dziecko będzie spędzać przy elektronice.

Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców

Rodzice także składają sobie wiele obietnic związanych z Nowym Rokiem. Często dotyczą one ich obowiązków i umiejętności rodzicielskich - postanawiają poświęcać pociechom więcej czasu, nie pracować w weekendy albo częściej organizować rodzinne wyjścia czy zajęcia. Jakie postanowienia noworoczne mogą robić rodzice?

Wieczorne przytulanie

Kiedy już dzieci są wykąpane, najedzone i przykryte kołderkami, kiedy przeczytaliśmy im wieczorną porcję książek, pora na wieczorne tulenie, łaskotanie i czułości w łóżeczkach. To najfajniejsze, często niedoceniane chwile dnia - swojego rodzaju klamra spinająca wszystko, co było tego dnia dobre i złe. Możesz obiecać sobie, aby codziennie, niezależnie od nastroju i dnia, poświęcać kilka albo kilkanaście minut na przytulanie lub wspólne leżenie i rozmawianie z dzieckiem przed snem.

Wspólne gotowanie

O tym, że dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Sęk w tym, że często im na to nie pozwalamy, bo same robimy to lepiej, szybciej i bez takiego bałaganu (!). W tym roku możecie postarać się stworzyć więcej okazji do wspólnego gotowania - pieczenia babeczek, przygotowywania kanapek, pizzy i innych cudów. Spędzicie ze sobą więcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje, a dzieci nabędą nowych umiejętności i podszlifują swoją samodzielność w kuchni. 

Codzienne czytanie

Czytanie dzieciom ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Często jednak brakuje nam na to czasu albo energii - często na prośbę o czytanie odpowiadamy dzieciom, że nie mamy czasu, że trzeba iść spać, że jutro wczesna pobudka, że jesteśmy zmęczone... Warto obiecać sobie, że znajdzie się codziennie te 10 minut, żeby nie tylko poczytać maluchowi, ale także zacząć czerpać z tego przyjemność i nabyć umiejętność wyciszania się oraz relaksu przy takiej czynności. 

Gry i zabawy

Są takie dni, że po prostu nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem - często też przeszkadza w tym codzienny stres. To też w porządku, ale czasem warto odrobinę postarać się o to, aby wygospodarować więcej wspólnego czasu na zabawy i gry planszowe. Graliście już w „Śpiące królewny”, „Pędzące żółwie”, „Activity”, „Dobble” lub „Dixit”? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie - właśnie w tym nadchodzącym roku!

Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców – inne pomysły

Wspólnie spędzony z dzieckiem czas, to najlepsza inwestycja w jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Dlatego skupimy się na pomysłach na postanowienia, które pomogą wam spędzić rodzinnie czas w dobrej atmosferze:

 • raz w miesiącu wspólne z dzieckiem wyjście do kina
 • raz na kwartał wspólne wyjście do teatru dla dzieci
 • cotygodniowy weekendowy spacer z dzieckiem (nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania!)
 • cotygodniowa „posiadówka” z dzieckiem i przegadanie tego, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu
 • nie podnosić głosu na dziecko
 • chwalić dziecko zawsze, gdy się czymś wykaże
 • raz na kwartał przeczytać książkę na temat rodzicielstwa, wychowywania dzieci
 • nie patrzeć w telefon czy komputer, gdy dziecko przychodzi i do mnie mówi.


Tyle wystarczy na początek, nie sądzicie? Jeśli zaczniemy od jednego lub dwóch wybranych postanowień, na pewno będzie nam znacznie łatwiej się ich trzymać!

Zobacz też:

więź taty z dzieckiem, opiekuńczy tata
Fotolia
Tata
Jak zostać supertatą? Opiekując się dzieckiem, tworzysz więź!
Drogi tato, na pewno chcesz być opiekuńczym tatą, by twoje dziecko mocno cię pokochało. Nic prostszego! Mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym zbudujesz ze swoim niemowlakiem silną emocjonalną więź. To właśnie miłość!

Silna więź taty z dzieckiem nie wynika tylko z faktu zostania ojcem. To zasługa chwil, które spędzasz razem ze swoim niemowlakiem. Twoja obecność daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Ale nie staraj się być drugą mamą, dziecku wystarczy jedna. Wprawdzie tylko ona może karmić piersią, ale ty też masz spore pole do popisu... 1. Zmieniaj dziecku pieluchy Tak naprawdę mało który ojciec lubi przewijanie, ale zmiana pieluchy jest znakomitą okazją do pierwszych bliskich kontaktów. Łatwo się też przekonasz, że swoimi wielkimi dłońmi wcale nie zrobisz dziecku krzywdy. Wystarczy tylko, że sprawdzisz, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku . 2. Czytaj dziecku książki Książki możesz czytać dziecku jeszcze przed porodem. Pamiętaj, że dziecko częściej słyszy głos mamy, niż twój, dlatego wieczorami staraj się nadrobić te zaległości. Po narodzinach dziecka, czytaj mu co wieczór książki dla dzieci przez kilka–kilkanaście minut. Nie muszą to być bajki dla dzieci – małe dziecko jeszcze nie rozumie twoich słów. Na razie uczy się barwy twojego głosu. 3. Łaskocz i przytulaj dziecko Czy wiesz, że ojciec głaszcze dziecko inaczej niż mama? Kobieta najczęściej dotyka koniuszkami palców, podczas gdy mężczyzna kładzie całą dłoń na głowie dziecka, jakby na znak, że odtąd zawsze będzie go chronił. A w łaskotaniu ojcowie są absolutnie niezastąpieni. Dziecko poznaje świat przez skórę . A bliski kontakt fizyczny nie jest zarezerwowany tylko dla mam. Dziecko uwielbia chwile, kiedy jego ciało styka się z ciałem taty. Czuje się wówczas bardzo bezpiecznie. Nie zrażaj się, jeśli zauważysz, że na razie chętniej przytula się do mamy. Któregoś dnia wdrapie się na kanapę, na której będziesz siedzieć i przytuli do ciebie główkę. 4. Patrz dziecku w oczy Wystarczy spojrzeć dziecku głęboko w oczy, a ono z reguły natychmiast rewanżuje...

postanowienia noworoczne - jak wytrwać
Adobe Stock
Aktualności
Postanowienia noworoczne: uwaga na krytyczny 3. miesiąc!
Koniec roku sprzyja podejmowaniu postanowień noworocznych. Po kilku miesiącach najczęściej już o nich nie pamiętamy. Dowiedz się, jak odnieść sukces i wytrwać w postanowieniach.

Postanowienia noworoczne są nieodmiennie związane z końcem roku i niemal równie powszechne, jak dzielenie się opłatkiem w Wigilię. Co roku w okolicach Sylwestra postanawiamy, że zaczniemy się odchudzać, zmienimy dietę na zdrowszą, zaczniemy uprawiać sporty, będziemy mieć więcej czasu dla dzieci, rzucimy palenie... Niektórzy z nas robią długą listę postanowień noworocznych, inni wybierają jeden cel, najważniejszy. Powszechnie jednak wiadomo, że dotrzymanie noworocznych postanowień to trudna sztuka i po kilku miesiącach najczęściej już o nich nie pamiętamy. Dlaczego tak się dzieje i czy można wytrwać w postanowieniach noworocznych?  Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, wyjaśnia, dlaczego tak łatwo się poddajemy i podpowiada, jak odnieść sukces.  Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym? Najłatwiej jest podjąć postanowienie noworoczne , trudniej w nim wytrwać – o tym wiemy chyba wszyscy. Na początku roku jesteśmy pełni zapału, jednak po jakimś czasie nasz entuzjazm słabnie i poddajemy się. Zdaniem psychologów potrzebujemy 3 miesięcy, żeby wykształcić w sobie nowe nawyki . Ale to właśnie 3 miesiąc jest momentem krytycznym w wytrwaniu w postanowieniu – jak dowiodły badania, to właśnie po tym okresie najczęściej porzucamy swoje postanowienia, wychodząc z założenia, że tak dobrze sobie radzimy, że możemy już trochę sobie pofolgować. Czujemy się zbyt pewnie – i to właśnie w tym momencie powinniśmy zachować największą czujność i wykazać się silną wolą. W tym momencie skupmy się na poszczególnych krokach, które musimy podjąć, żeby zrealizować cel, a nie na samym celu:  - Nie koncentrujmy się na samym pozytywnym wyniku, bo najczęściej odciąga nas to od działania - mamy wówczas poczucie, że sukces już niemal nastąpił. Aby się to stało, trzeba się jednak wysilić – przekonuje dr Jarczewska-Gerc....

Agnieszka Kaczorowska-Pela
screen instagram/@agakaczor
Mama
Jak nie dać się rutynie? Każda z nas powinna sobie na to pozwolić!
Internautki przyznały Kaczorowskiej, że jesienna pogoda jest idealna na leniuchowanie i przytulasy. Bez wątpienia to uwielbiamy, ale mało która z nas ma na to czas… a to duży błąd!

Agnieszka Kaczorowska niedawno została mamą i zaskoczyła wszystkich, gdy szybko wróciła do aktywnego życia zawodowego. Okazuje się, że w tym pędzie potrafi zrobić coś, czego odmawia sobie wiele mam. „ U nas dzisiaj dzień śpiocha😴” napisała na Instagramie. Inne mamy przyznały, że także uwielbiają ten stan, jednak nie każda z nas sobie na to pozwala. Bycie perfekcyjną mamą , żoną, córką, gospodynią domową i jeszcze prawdopodobnie idealnym pracownikiem, zazwyczaj zajmuje kobietom znaczną część ich doby. Więc może warto czasem postawić na lenistwo?         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Agnieszka Kaczorowska-Pela (@agakaczor) Wrz 30, 2019 o 6:15 PDT Dzieci potrzebują wypoczętych mam! Gdy pojawia się w domu maluszek, wiele kobiet wchodzi w tryb zadaniowy, chce robić wszytko to, co przed ciążą i jeszcze ogarnąć nowe zadnia. Tymczasem organizm potrzebuje czasu na regenerację po ciąży i porodzie, a jednocześnie musi działać w nowym (bardzo męczącym) trybie. Od bycia rodzicem nie można uciec, wziąć zwolnienia czy urlopu, ale jest na to sposób, którego powinna nauczyć się każda mama. Bez względu nato, czy dziecko jest malutkie, czy już trochę starsze, należy pamiętać o tym, by zawsze znaleźć czas na zajęcie się sobą. Więc, gdy pogoda nie rozpieszcza, a tobie nie pomaga kawa, nie walcz z tym. Daj sobie prawo do egoizmu i ogłoś dzień lenia. Dlaczego to takie ważne? Zanim pojawiły się dzieci, pewnie co jakiś czas zdarzała ci się taka niedziela, śniadanie w łóżku i szwendanie się w szlafroku przez cały dzień. Fajnie było, prawda? Nie oznacza to, że teraz też tak być nie może, wystarczy się do tego odpowiednio...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta