Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
26 miesięczne dziecko na rowerze
yanlev - Fotolia.com
Wychowanie

Czar dwóch (i więcej) kółek

Rower, wrotki, rolki - każde dziecko chce je mieć. Sprawdź, jak wybrać najlepszy sprzęt i jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach.

Rower, rolki i wrotki to sprzęt, który jest potrzebny dziecku o wiele bardziej niż tablet albo konsola do gier. 
Zamiast tkwić w domu, dziecko:

  • oddycha świeżym powietrzem
  • ćwiczy mięśnie (wbrew pozorom nie tylko mięśnie nóg)
  • rozwija zmysł równowagi i koordynację.
  • świetnie się bawi

Sprawdź także, dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch

Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni sprzęt, jak nauczyć dziecko z niego korzystać oraz jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kiedy dziecko może zacząć jeżdzić na rowerze?

Twój malec pewnie dobrze już poznał rower – na trójkołowych rowerkach potrafią śmigać smyki, które mają niewiele ponad rok.
Trzylatek lepiej się będzie czuł na zwykłym dwukołowcu wyposażonym w boczne kółka.
Pięcio-, sześciolatka (a nawet bardzo sprawnego czterolatka) można już zacząć naukę jazdy na rowerze, o ile oczywiście ma na to ochotę.
Robienie tego na siłę jest bez sensu. Można bowiem zrazić malca do roweru na dobre, poza tym nie wszystkie dzieci są w stanie nauczyć się jazdy na rowerze w tym samym czasie. Niektóre są do tego gotowe dopiero w zerówce albo nawet na początku podstawówki.

Uwaga:
coraz popularniejsze są rowerki biegowe, kótre nie mają pedałów i mogą na nich jeździć nawet dwulatki.

 

Jak wybrać rower dla dziecka?

Zasada jest prosta: im młodsze dziecko, tym mniejsze koła:

2-3 lata: koła 12-calowe.
3-5 lat: koła 14-calowe
5-6 lat: koła 16-calowe
6-7 lat: koła 20-calowe

Uwaga:  dzieci w tym samym wieku znacznie różnią się od siebie wzrostem. Najlepiej wybrać się z maluchem do dobrego sklepu, dobrać odpowiedni rower z pomocą sprzedawcy, a potem na miejscu odpowiednio go wyregulować.

Sprawdź także  jak wybrać pierwszy rower biegowy

Jak przygotować rower do jazdy?

Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć, siodełko lepiej ustawić nisko, tak by mogło oprzeć o ziemię całe stopy. Dzięki temu będzie czuło się bezpieczniej. Później można unieść je na tyle, by swobodnie opierało stopy o pedał w najniższym położeniu.
Kierownicę ustaw tak, by swobodnie do niej sięgało, nie wyginając pleców w pałąk.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Hamowanie. Naucz dziecko hamowania "na sucho". Pokaż mu, jak się uruchamia hamulec. U dzieci najlepiej sprawdzają się hamulce w tylnym kole (by zatrzymać rower, trzeba naciskać pedały do tyłu).

Samodzielne ruszanie. Ustaw pedały tak, by jeden z nich był z przodu, a drugi z tyłu – dzięki temu będzie łatwiej wprawić rower w ruch.

Samodzielna jazda. Gdy dziekcu uda się ruszyć, biegnij przy nim i pilnuj, by nie upadło. Możesz trzymać je pod pachami, za ramiona albo chwycić za przymocowany do roweru kijek. Jeśli dziecko  dobrze sobie radzi, puść go na chwilę.

Nauka skręcania. Rozpocznij ją, gdy dziecko dobrze radzi sobie z jazdą na wprost. Ucz je skręcać po szerokim łuku, potem po coraz ciaśniejszym.

Możesz też zrobić inaczej. Odczep tylne kółka, obniż siodełko i pozwól, by dziecko jeździło, odpychając się nóżkami – jak na jeździdełku dla maluchów. Z czasem na pewno zacznie próbować kręcić pedałami. Możesz też zacząć naukę od roweru bez pedałów, czyli roweru biegowego. 
 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas przewożenia w foteliku rowerowym

nauka jazdy na rowerze
Fotolia
Psychologia
Naucz dziecko jazdy na rowerze
Jak nauczyć dziecko jazdy na dwukołowym rowerze? Oto niezawodne rady, by obyło się bez większych stłuczeń i siniaków.

Wybierz dobry moment na rower Dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerze już około 4–5 roku życia (choć czasami udaje się ta sztuka nawet trzylatkom ). To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym dziecko potrafi się na dłużej skupić i nie rozprasza się z byle powodu (bo np. zobaczyło fajnego pieska). Ważna rada Są dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwukołowym rowerze jeszcze w wieku 6–7 lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: po prostu u nich nie wykształciło się jeszcze do końca poczucie równowagi albo mają problemy z dłuższą koncentracją. Takiego dziecka nie wolno zmuszać do jazdy ani wyśmiewać. Asekuruj podczas jazdy na rowerze Najpierw dziecko powinno nauczyć się samodzielnie ruszać. Dlatego ustaw pedały roweru tak, by jeden z nich był przechylony do przodu. Kiedy mały rowerzysta już zacznie jechać, przez cały czas zabezpieczaj go przed upadkiem. Najlepiej przymocuj z tyłu roweru kij , którym będziesz równoważyć rower. Możesz też po prostu trzymać rower za siodełko albo przytrzymywać dziecko z tyłu za kark. Ważna rada Kiedy dziecko zacznie coraz lepiej utrzymywać równowagę , przez krótkie momenty pozwalaj mu na samodzielną jazdę (jeśli jednak się boi, nie mów mu, że je puszczasz). Bądź jednak blisko, by móc w każdej chwili chwycić dziecko. Naucz, jak manewrować na rowerze Dziecko musisz nauczyć nie tylko jazdy prosto, ale także skrętów i hamowania. Z hamulcem zapoznaj brzdąca najpierw na sucho. Pokaż, którego powinien używać (ma to być hamulec do tylnego koła, bo hamowanie przednim dla niedoświadczonego rowerzysty może się skończyć przykrym wypadkiem). Zwróć także uwagę, by dziecko nie hamowało zbyt silnie i gwałtownie. Ważna rada Skrętów możesz uczyć dziecko, które potrafi już jechać prosto....

jak narysować rower
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak narysować rower – najprostszy sposób w 4 krokach [FOTO]
Jak narysować rower? To bardzo prosta instrukcja – dzięki niej narysujesz rower bez najmniejszego problemu.

Jeżeli zastanawiasz się jak narysować rower i wydaje ci się to bardzo trudne, to koniecznie zobacz nasze rysunki. Pokazujemy na nich jak narysować rower krok po kroku. To jest o wiele prostsze, niż myślisz i zajmie ci zaledwie kilka minut. Wystarczy narysować koła, kierownicę, ramę i rower gotowy! Zachęcamy was do wspólnego rysowania z dzieckiem – to bardzo rozwija zdolności manualne rąk dziecka i jest bardzo fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Jak narysować rower – krok po kroku Rysowanie roweru zaczęłyśmy od narysowania dwóch kół i ramy roweru. Kolejnym etapem jest narysowanie pedałów, siodełka i kierownicy. Ostatni krok to narysowanie szprych w kołach roweru. Jak narysować rower – k rok 1 Narysuj dwa koła, a w ich środku po jednym mniejszym.   Jak się rysuje rower – krok 2 Dorysuj ramę roweru, to ta czerwona linia łącząca oba koła, a następnie narysuj małe kółko z przodu tylnego koła – to będzie tarcza na pedały roweru.   Jak narysować rower – krok 3 Do tarczy roweru dorysuj dwie linie w kształcie literki T, które będą pedałami roweru oraz dwie linie, które utworzą ramę z siodełkiem. Z przodu ramy, na jej szczycie dorysuj kierownicę.   Jak się rysuje rower – krok 4 Ostatni krok to dorysowanie w środku kół ich szprych – wystarczy narysować linie promieniście odchodzące od mniejszych  kółek w środku kół roweru. Rysowanie roweru – naucz dziecko także jazdy na rowerze! Prawda, że było to proste? Przy okazji gorąco namawiamy was do jazdy z dzieckiem rowerem od najmłodszych jego lat. To wspaniały sport, dzięki któremu dziecko: ćwiczy poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, wzmacnia organizm, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość...

wakacje z dzieckiem
Fotolia
Wychowanie
W co się bawić z dzieckiem latem?
Co kupić maluchowi: książkę czy rolki? Paradoksalnie lepiej te drugie. Dzięki nim dziecko szybciej opanuje naukę czytania. Zabawy na podwórku mają mnóstwo zaskakujących zalet!

Mamo, chcę iść na dwór! – to zdanie coraz rzadziej pojawia się na ustach dzieci. Maluchy spędzają coraz więcej czasu przed ekranem komputera czy telewizora. Postaraj się jednak zachęcić swoje pociechy do aktywności fizycznej . Od najmłodszych lat wyganiaj je na dwór i zachęcaj do jazdy na rowerze , rolkach, szaleństw na huśtawce. Zabawa na świeżym powietrzu, oprócz oczywistych korzyści (jak zapobieganie nadwadze), daje dzieciom o wiele, wiele więcej… Rower na dobry humor dziecka Jazda na rowerze to wielka przyjemność, która na dodatek ma długotrwałe efekty. Podczas niej mózg produkuje endorfiny , które nazywane są hormonami szczęścia . Poprawiają one samopoczucie i dodają pewności siebie. Dodatkowo rowerowe szaleństwa pomagają rozładować negatywne emocje, dzięki czemu odprężają i wyciszają dziecko. A pod względem fizycznym? W czasie jazdy dziecko wzmacnia biodra i mięśnie brzucha . Pracują również mięśnie grzbietu i rąk. Jazda ma także wpływ na kręgosłup , dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka. Maluch powinien jeździć w pozycji wyprostowanej, aby cały ciężar ciała spoczywał na siodełku. Wtedy nie ma ryzyka bólu kręgosłupa spowodowanego nadmiernym obciążeniem. Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Na początek dobry jest tzw. jeździk do odpychania się nóżkami. Od drugiego roku życia można wprowadzić rower trzykołowy, a trzy- i czterolatki mogą już doskonalić naukę jazdy na rowerze dwukołowym z dokręcanymi bocznymi kółkami. Dzieci o rok starsze można uczyć jazdy bez wspomagania. Rower bardziej „wyczynowy“ (np. górski) kup nastolatkowi. Zadbaj o bezpieczeństwo. Na głowie dziecko musi mieć kask. Maluchom przydadzą się też ochraniacze na łokcie i kolana. Rower musi być stabilny, a dziecko, siedząc na nim, powinno sięgać stopami do ziemi. Zobacz też : Wybieramy kask rowerowy dla dziecka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak