Reklama

Bólu piersi nie wolno bagatelizować, zwłaszcza jeśli jest silny i pojawia się regularnie. O ile w ciąży pod wpływem zmian w tkance piersi oraz zwiększonej ilości krwi w organizmie bóle piersi są naturalne, o tyle po porodzie takie dolegliwości mogą wskazywać na inne problemy ze zdrowiem.

Reklama

Najczęstsze przyczyny bólu piersi

PMS, czyli stan napięcia przedmiesiączkowego. Obrzmienie i napięcie w piersiach, którym towarzyszą zwykle także inne objawy PMS, jak wahania nastroju i zatrzymywanie wody w organizmie, nie jest raczej powodem do niepokoju. Na ból piersi przed okresem pomogą zimne okłady i leki przeciwbólowe.

Torbiele. Jeśli ból piersi promieniuje do pachy, koniecznie idź na badanie USG piersi.

Ciąża i okres połogu. W ciąży, a szczególnie w I trymestrze, piersi powiększają się, czemu towarzyszy ból i swędzenie skóry. Zmiany hormonalne po porodzie sprawiają z kolei, że piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk. Dodatkowo przewody mlekowe wypełniają się mlekiem, a piersi mogą twardnieć. Jeżeli ból nie jest dotkliwy, prawdopodobnie minie wraz z zakończeniem połogu lub karmienia piersią.

Guz nowotworowy. Ból piersi jest raczej rzadkim objawem raka piersi, a gdy już się pojawia, zazwyczaj oznacza zaawansowany etap choroby nowotworowej. Wcześniej może występować uczucie kłucia i delikatnego ciągnięcia w okolicach guza piersi. Nie zapominaj o regularnym samobadaniu piersi (raz w miesiącu!), a w razie wykrycia guzków, od razu udaj się do lekarza. USG piersi powinnaś robić raz w roku, jeśli masz więcej niż 30 lat, i raz na pół roku, jeśli przekroczyłaś 40. rok życia.

Jeśli twoje piersi są twarde i bolą, to może być objaw mastopatii, czyli patologicznych zmian w obrębie gruczołów sutkowych wywoływanych zaburzeniami hormonalnymi. W takiej sytuacji nie warto odwlekać konsultacji z lekarzem, który zleci badanie USG i ew. biopsję.

Ból piersi w czasie karmienia piersią

Po porodzie piersi mogą boleć, gdy gromadzi się w nich mleko. Jeśli twój organizm produkuje dużo pokarmu, piersi będą twarde i nabrzmiałe dopóki dziecko – przynajmniej częściowo, ich nie opróżni. Zdarza się jednak, że z powodu nadmiaru pokarmu przewód mlekowy zapycha się i dochodzi do zastoju – ból się wówczas nasila, a w miejscu zastoju możesz wyczuć niewielki guzek. Nie próbuj rozmasowywać bolesnej piersi, tylko jak najczęściej przystawiaj do niej dziecko i nie dopuszczaj do jej przepełnienia.

Uwaga, jeżeli pierś jest czerwona, gorąca i bardzo boli, to może oznaczać stan zapalny. Gdy objawy nie mijają w ciągu doby, konieczna jest wizyta u lekarza i podanie antybiotyku.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama