samotne macierzyństwo może być radosne
Fotolia
Mama

Jak samotne mamy ułatwiają sobie życie: 6 sprawdzonych rad

Zastanawiasz się, jak innym samotnym mamom udaje się wszystko ogarnąć? Nam zdradzają swoje sposoby na to, by sprostać wyzwaniom samotnego macierzyństwa i rozkwitnąć.

Samotne macierzyństwo jest trudne i nikt tu nie będzie próbował ci wmówić niczego innego. Przez większość czasu musisz polegać tylko na sobie, nic więc dziwnego, że pomimo dostrzegania jasnych stron bycia samotną mamą, bywasz zmęczona i masz chwile zwątpienia. Sprawdź, co robią inne kobiety w twojej sytuacji, żeby ułatwić sobie życie i czerpać więcej radości z samotnego macierzyństwa.

Spójrz na znane samotne mamy

- W chwilach zwątpienia, myślę o... prezydencie Obamie. Wychowywał się tylko z mamą i dziadkami – mówi Kasia. - To uspokaja moje obawy, że Kuba ucierpi na tym, że jest tylko ze mną. A jak sama potrzebuję pociechy, to myślę o  J.K. Rowling. Pierwszego Harry'ego Pottera napisała na serwetkach w kawiarni! Była samotną mamą i do tego nie miała pieniędzy! I proszę bardzo, jak sobie poradziła! -  zdradza swoje sposoby na smutki Kasia, rozwiedziona mama. 

Szukanie podobnych sytuacji i historii zawsze przynosi otuchę. Może i wychowujesz dziecko samotnie, ale nie jesteś sama. A jeśli potrzebujecie przykładów znanych samotnych mam z naszego podwórka, spójrzcie na Alicję Bachledę-Curuś czy Martynę Wojciechowską! Nie musicie od razu robić zawrotnej kariery, ale to miłe, że są kobiety, które tak jak wy dzielnie stawiają czoła wszystkim wyzwaniom samotnego macierzyństwa.

Samotna mamo, znajdź czas tylko dla siebie

- Czasem chciałabym po prostu powiedzieć: "zajmij się nim teraz ty, ja idę wziąć kąpiel". Albo: "idę na pocztę". Cokolwiek. No ale nie mam komu tego powiedzieć, więc czas dla siebie mam dopiero, kiedy moje dziecko już śpi – mówi nam Agnieszka, która nawet ciążę przechodziła sama. Jej kołem ratunkowym w momentach, kiedy potrzebuje "wychodnego" jest przyjaciółka. - Sama ma dzieci i to, że czasem dostaje pod opiekę kolejne, nie robi jej różnicy. A mnie ogromną! - śmieje się Agnieszka.

Ty też spróbuj znaleźć kogoś, kto może cię od czasu do czasu odciążyć. Czy to będzie babcia, czy opiekunka, czy zaprzyjaźniona mama – nieważne. Istotne jest to, że nawet godzina tylko dla siebie, podczas robienia dorosłych rzeczy, czyni cuda dla samopoczucia. I dobrze wpływa na dziecko!

Samotne mamy muszą sobie odpuszczać

Najgorzej, kiedy musimy być perfekcyjne we wszystkim. Trudno choć trochę sobie odpuścić, prawda? Zamiast jednak upierać się , że wszystko musi być idealnie wysprzątane, wyprasowane, podłogi umyte, garnki myte na bieżąco, spróbuj wrzucić na luz: pokoloruj z dzieckiem, obejrzyjcie bajkę, wyciągnij nogi na kanapie... - Przestałam świrować, że mam stertę prania do wyprasowania – opowiada Magda, samotna mama dwóch dziewczynek. - Teraz prasuję to, co akurat chcę włożyć. Ciuchy dziewczynek są głównie bawełniane, więc nawet ich nie trzeba prasować, a ja przynajmniej się nie dołuję nad deską do prasowania. Nienawidzę żelazka!

Odpoczynek robi więcej dobrego dla naszego samopoczucia niż idealnie wysprzątany dom. I nie zarywaj wieczorów na ogarnianie mieszkania i gotowanie – kurze, o ile nie jesteście uczuleni, może nie zetrą się same, ale mogą poczekać do weekendu.

Samotna mama = przygotowana na wszystko

Wizyta u lekarza? Kolejka w poczekalni. Jazda autobusem? Nuda. Lody na patyku podczas spaceru? Zachlapane ubranie. Ponieważ jako samotna mama nie masz koło siebie drugiego dorosłego, który w trybie awaryjnym może wyskoczyć po gazetkę do kiosku czy suchą bluzkę do domu (lub sklepu!), pomyśl o tym wcześniej. - Ja zawsze noszę w torbie kredki, notes, kolorowankę i koszulkę na zmianę – zdradza Kasia. - To się zawsze przydaje! 

Nie zapomnij o jakiejś przyjemnej i edukacyjnej aplikacji w telefonie. Życie może być prostsze, jeśli mu na to pozwolisz. To samo dotyczy przewidywania awaryjnych sytuacji: miej w domu zawsze zapas leków przeciwgorączkowych, przeciwbiegunkowych itd. Kto wyskoczy nagle w nocy do apteki, jeśli dziecko obudzi się chore? No właśnie. Po co się stresować, lepiej być przygotowaną!

Policz do 10

Jeśli ciągle musisz być skoncentrowana i dawać z siebie wszystko, możesz poczuć się zmęczona. To z kolei wpływa na nastrój, łatwo się zdenerwować, kiedy coś nie wychodzi. Nawet błahe sytuacje, takie jak rozlana herbata, mogą być powodem do złości. Jeśli czujesz, że jesteś rozdrażniona, zachowaj czujność. Policz do 10, ściągnij aplikację do medytacji na telefon (np. Calm lub Headspace), a jeśli czujesz, że już od dłuższego czasu nie radzisz sobie z frustracją, pomyśl o wizycie u specjalisty. 

- Łatwo się denerwuję, kiedy jestem niewyspana – przyznaje Agnieszka. - Dlatego staram się olewać inne rzeczy wieczorem i kłaść się do łóżka koło 22.00. Wiem, że dzięki temu będziemy mieć dobry dzień. A jeśli się nie wyspałam, uprzedzam wypadki i staram się wszystko robić wolniej. Nie chcę się wkurzać na dziecko, tylko dlatego, że jestem zmęczona. 

Grupy wsparcia dla samotnych matek

Kiedyś do wychowywania dzieci mieliśmy całe rodziny: babcie, prababcie, teściowe. Teraz coraz trudniej o takie wsparcie, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dala od najbliższych. Samotne mamy mają się jeszcze trudniej, bo na co dzień nie mogą  liczyć na ojców dzieci. A jednak one też mogą – a nawet powinny – szukać wsparcia u innych. Zorientuj się czy w twojej okolicy jest klub dla mam albo poszukaj odpowiedniej grupy w Internecie. 

- Ja jestem na takim forum internetowym dla samotnych matek i to jest po prostu rewelacyjne – zachwala Magda. - Te wszystkie kobiety wiedzą, jak jest, pomagamy sobie, wspieramy, podpowiadamy, gdzie są jakieś fajne promocje, jaki krem kupić i w ogóle. Są wśród nich prawniczki, co się przydaje, to samo z lekarkami, kadrowymi. Są świetne kucharki, maniaczki gotowania i seriali. To taki świat w pigułce i zawsze dostępny!

Przeczytaj też:

Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

o czym mysli samotna mama
Fotolia
Mama
Czego samotna mama nie powie na głos (ale każda czasem tak myśli)
Przeczytaj, co chodzi po głowie każdej samotnej mamy, ale do czego nie chce się głośno przyznać.

Chyba każda kobieta doświadczająca samotnego macierzyństwa ma czasami którąś z tych myśli – pisze w swoim artykule Laura Lifshitz z Popsugar Moms. Rzeczywiście, takie myśli się pojawiają. Są też inne, których Lifshitz nie wymienia. Przyjrzyjmy się temu. Nie są to myśli, które samotna mama chciałaby wypowiedzieć głośno (chyba, że ktoś ją przyłapie w słabszym momencie lub wypije za dużo wina z przyjaciółkami!). Odnajdujecie się w nich? Dodałybyście coś do tej listy? Gdzie się wszyscy podziali?  Ponieważ samotna matka musi wszystko robić samodzielnie, czasem przyłapuje się na myśli: "gdzie są wszyscy?". To ten moment, kiedy przydałaby się kolejna para rąk do pomocy. Kiedy zdaje sobie sprawę, że "wszyscy" to w tym przypadku ona, sięga po telefon i dzwoni do przyjaciółki albo po prostu przyznaje sama przed sobą, że jest świetna: daje radę, jest zorganizowana i godna podziwu . Poproszę o bilet do raju! Kiedy wszystkiego jest za dużo – rachunków do zapłacenia, dat do zapamiętania, lekarzy do odwiedzenia i ubrań do wyprania – samotnej mamie zdarza się usiąść i pomyśleć, że oddałaby wiele za bilet na samolot. Gdzieś gdzie jest ciepło, morze szumi zachęcająco , a piasek grzeje w stopy. Dziecię radośnie buduje zamki z piasku, a ona na leżaku sączy drinka z parasolką. Wystarczyłby chociaż jeden taki dzień! Świetnie sobie radzę! Kiedy przychodzi wieczór, dziecko utulone kołderką spokojnie oddycha, samotna mama siada na kanapie i myśli: " naprawdę dobrze sobie radzę . Nie zapomniałam o składce na wycieczkę z przedszkola, upolowałam super buty na wyprzedaży i zaoszczędziłam dzięki temu pieniądze na rachunek za prąd. Wszędzie dziś zdążyliśmy i nawet udało się zagrać w planszówkę. Jestem silną babką".  Kompletnie nie daję rady Takie myśli też przychodzą. Dziecko marudziło przy...

Mamy wychowujące dzieci w pojedynkę nie są samotne!
Fotolia
Aktualności
”Sama wychowuję dziecko, ale nie nazywajcie mnie samotną matką!” – okiem mamy
„Nie wiem, którego określenia nienawidzę bardziej: samotna mama czy samotna mama z wyboru” – pisze Julie.

Coraz więcej kobiet wychowuje dzieci bez znaczącego udziału ojca dziecka. Chociaż są sytuacje, w których rodzice mają tak samo duży wpływ na życie malucha i sprawiedliwie dzielą się opieką, niestety, w wielu przypadkach rola ojca sprowadza się do płacenia alimentów i sporadycznych kontaktów z dzieckiem. Samotna mama = gorsza mama? W serwisie Essentialbaby.com.au pojawił się wpis, którego autorka mówi wprost, że ma dość określenia "samotna matka". Choć Julie przyznaje, że wychowuje synka samotnie, nazywanie jej "samotną matką" sprawia, że czuje się gorsza od innych matek. "Nie wiem, którego określenia nienawidzę bardziej: samotna mama czy samotna mama z wyboru. Pierwszy termin jest teoretycznie poprawny. Mam 2-letniego syna. Nie jestem i nie byłam zamężna. Nie mam też potrzeby posiadania męża – chociaż chcę chodzić na randki, być w związku, tak jak to robiłam przez większość dorosłego życia. Co to znaczy być zaszufladkowanym jako samotna matka ? To określenie oddala mnie od innych rodzin, sprawia, że ja i mój syn wydajemy się inni, gorsi, potrzebujący. Nasza kultura kpi z samotnych matek, udając, że to szacunek i podziw. Mówią nam, że jesteśmy takie silne. Tak naprawdę myślą, że wielka szkoda, że nasze dzieci będą takie popaprane " – wyznaje Julie. Samotnie wychowuję dziecko, więc jestem samodzielna! Coraz częściej słyszymy głosy kobiet samotnie wychowujących dzieci, żeby nie nazywać ich "samotnymi matkami". Potwierdzają słowa Julie – przez to określenie czują się gorsze od innych mam, niewystarczająco dobre. W określeniu "samotna" czai się też współczucie, chociaż większość kobiet wychowujących dzieci bez ojca świetnie sobie radzi. Zamiast tego powinniśmy nazywać je " samodzielnymi matkami ". To określenie dużo bardziej oddaje trud, jaki wkładają w wychowanie...

mama, córka, dziewczynka, dziecko
Mama
Gdy mama zostaje sama
W Polsce co piąte dziecko codziennie chodzi spać bez taty. Zazwyczaj do snu kołysze je mama. Opowiada mu wtedy, jak bardzo jest dla niej ważne. Jak wygląda życie samotnej mamy?

Magda rozstała się z ojcem Ani jeszcze przed jej urodzeniem. Szybko okazało się, że samotne macierzyństwo to wyzwanie często ponad jej siły. Przetrwała najgorsze chwile, teraz jest z siebie dumna, że dała radę. Chociaż w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba rozbitych  rodzin w Polsce zwiększyła się o połowę, temat samotnego macierzyństwa wciąż budzi wiele emocji. Do dziś opinia publiczna nie zawsze jest łaskawa dla matek, samodzielnie stawiających czoło rodzicielstwu. Kobieta, która wychowuje dziecko bez męża? Pewnie „wpadła” z przypadkowym partnerem! Stereotyp samotnej matki jest prosty. I jak wszystkie stereotypy – całkowicie rozmija się z prawdą. Dla Magdy, trzydziestoletniej specjalistki do spraw logistyki, dwie kreski na teście nie były niespodzianką. W końcu już od jakiegoś czasu oboje z mężem starali się o dziecko. Ale kiedy jej brzuszek zaczął się zaokrąglać, jednocześnie coraz wyraźniej było widać, że jej małżeństwo nie przetrwa próby, jaką będzie pojawienie się niemowlęcia. – Miałam wybór : mogłam być z kimś, kto się nie nadaje na ojca, albo zostać sama. Wybrałam mniejsze zło. Rozstaliśmy się, gdy byłam w piątym miesiącu ciąży. Nie wstydzę się, że jestem samotną matką, przeciwnie, jestem dumna, że dałam sobie radę – mówi. Samotne macierzyństwo wymaga samodzielności Najtrudniejsze są pierwsze dni po rozstaniu, kiedy błyskawicznie przechodzisz kurs samodzielności . Musisz nauczyć się wnosić wózek z zakupami i śpiącym dzieckiem, znaleźć drogę do każdego urzędnika w mieście, szybko poradzić sobie z nocną gorączką albo biegunką malucha. – Już w czasie ciąży wszystko robiłam sama: badania, pobieranie krwi, zakupy dla noworodka. Ale po porodzie wydawało mi się, że ta góra obowiązków nie ma końca. Przez pierwsze tygodnie chodziłam z podkrążonymi oczami i zaciśniętymi zębami, jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj