szyjka macicy przed okresem
Adobe Stock
Mama

Szyjka macicy przed okresem i w czasie cyklu

Szyjka macicy przed okresem wygląda inaczej niż w innych fazach cyklu i inaczej niż podczas ciąży. Wszystko to dzięki hormonom, które regulują jej wygląd i właściwości. W ten sposób szyjka macicy albo ułatwia zapłodnienie, menstruację i poród albo broni dostępu do macicy.

Szyjka macicy to łącznik między pochwą a jamą macicy. Jej zadaniem jest wpuszczanie plemników, uwalnianie krwi miesiączkowej lub zapobieganie wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do macicy, co chroni układ rozrodczy przed infekcjami, ale i rozwijający się w niej płód podczas ciąży.

Spis treści:

Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży

Imponujący zbiór zdjęć szyjki macicy na różnych etapach cyklu i życia kobiety możesz zobaczyć na stronie Beautiful Cervix Project.

Szyjka macicy w czasie cyklu miesiączkowego i podczas ciąży podlega działaniu hormonów, które zmieniają jej wygląd i położenie. To dlatego na podstawie jej wyglądu lekarz może określić, czy kobieta jest aktualnie płodna albo czy jest w ciąży.  

Szyjka macicy przed okresem i zaraz po jego ustaniu jest położona nisko, jest twarda, sucha i zamknięta. W czasie owulacji otwiera się i unosi, staje się bardziej miękka, a na jej ściankach pojawia się śluz płodny.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży unosi się, twardnieje i wydłuża. Zostaje też zamknięta czopem śluzowym. Pod koniec drugiego trymestru ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka, a w ostatniej fazie trymestru trzeciego skraca się i rozszerza.

Budowa szyjki macicy

Szyjka macicy ma rurkowaty kształt i długość 3-5 cm. Jest przewodem łączącym trzon macicy z pochwą. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy ma kształt beczułkowaty. Po ciąży i porodzie na stałe zmienia kształt na bardziej wydłużony w kierunku pochwowym. Podczas menopauzy następuje kolejna zmiana jej kształtu – staje się bardzo wąska.

Funkcje szyjki macicy

Jest ona nie tylko szlakiem wędrówki plemników. Pełni kilka innych ważnych funkcji. Należą do nich:

  • ochrona macicy przed zakażeniami – gęsty śluz szyjkowy stanowi dla nich zaporę,
  • odżywienie plemników – śluz płodny dodaje im energii i ułatwia wędrówkę,
  • zamknięcie jamy macicy na czas ciąży,
  • ułatwienie dziecku wyjście na świat – staje się wtedy śliska i miękka, następuje też rozwarcie szyjki macicy.

Kłopoty z szyjką macicy

Niektóre kobiety rodzą się z wadami układami rozrodczego, inne miewają na przestrzeni całego życia różne problemy związane z szyjką macicy. Najczęściej zdarzają się:


Większość z nich można i trzeba leczyć. Im szybciej uchwycone nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko komplikacji i poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego każda kobieta co roku powinna badać się ginekologicznie i wykonywać cytologię, która pozwala zawczasu wychwycić raka szyjki macicy i całkowicie go wyleczyć.

Sprawdź też:


 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Ciąża: kiedy do lekarza?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ciąża – kiedy do lekarza, aby to potwierdzić? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Gdy test wskaże ciążę, idź do ginekologa. Po pierwsze po to, aby potwierdzić ją na badaniu USG, a po drugie, aby otrzymać skierowanie na szereg innych ważnych badań, które każda przyszła mama musi przejść.

Pierwszą ciążową wizytę u lekarza zaplanuj, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ponieważ okres się spóźnia, a w dodatku test ciążowy dał wynik dodatni . Podczas wizyty ginekolog cię zbada i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz, co ważne, zleci wykonanie wielu badań laboratoryjnych. Dr n. med. Marian Malinowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, by nie odkładać pierwszej ciążowej wizyty u specjalisty. Kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? „Pierwsza wizyta powinna być wtedy, kiedy pacjentka się zorientuje, że jest w ciąży” – potwierdza dr n. med. Marian Malinowski. Dodaje też, że „zwykle to wcale nie jest bardzo szybko: czasem to jest 4- 5. tydzień ciąży , a czasem 8. tydzień, kiedy np. dana pacjentka ma nieregularne miesiączki. Tym, o czym należy pamiętać, to, by nie przegapić badania USG w 12. tygodniu ciąży”.   Zdaniem ginekologa idealnie jest, kiedy pacjentka do 10. tygodnia ciąży jest już po pierwszej wizycie, ma zlecone badania laboratoryjne i ma już za sobą USG we wczesnej ciąży. Co się dzieje na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa? Podczas pierwszej wizyty ciążowej lekarz zbada pacjentkę, wypisze przyszłej mamie skierowanie na USG prenatalne , a także skieruje na inne ważne ciążowe badania : łącznie z grupą krwi, badaniami hormonów czy poziomu glukozy we krwi. Muszą być one wykonane we wczesnej ciąży, aby w razie potrzeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i uniknąć dalszych komplikacji.  Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl Zobacz także: Brak okresu: to może być ciąża, ale nie tylko Objawy ciąży: pierwsze, wczesne, nietypowe Ciąża rzekoma: przyczyny, objawy, leczenie

najlepszy wiek na dziecko
kobieta trzymająca budzik
Starania o dziecko
Najlepszy wiek na dziecko - radzi ginekolog [WIDEO]
​Z biologicznego punktu widzenia idealny wiek na zajście w ciążę to 18-25 lat. Aspekt społeczny sprawia jednak, że kobiety decydują się urodzić dopiero w okolicach 30. roku życia.

W ostatnich latach wiek, w którym kobieta zostaje mamą, znacznie się przesunął, głównie w krajach rozwiniętych. Mają na to wpływ czynniki społeczne. Nie oznacza to jednak, że z biologicznego punktu widzenia jest to właściwe i że to właśnie jest najlepszy wiek na dziecko.  Odpowiedni wiek na dziecko Jaki jest odpowiedni wiek na dziecko? Mimo że rodzimy dzieci później niż nasze mamy i babki, biologicznie nic się nie zmieniło. Nadal najlepszym wiekiem na zajście w ciążę  jest przedział 18-25 lat. Jest to również odpowiedni moment na pierwsze dziecko. Z perspektywy biologicznej ciąża w tym wieku jest łatwiejsza i rzadziej prowadzi do powikłań. W tym czasie są także największe szanse na zajście w ciążę . Odpowiedni wiek na pierwsze dziecko W pierwszą ciążę najlepiej zajść w 3 dekadzie życia. Im starsza kobieta, tym wyższe ryzyko powikłań w ciąży, takich jak: przedwczesny poród , ryzyko poronienia , urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzyca ciążowa , ryzyko wad genetycznych u dziecka, ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Do kiedy można zajść w ciążę? Teoretycznie kobieta może zajść w ciążę  do menopauzy, jednak szanse na poczęcie dziecka maleją wraz z wiekiem. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę później, niż zalecają to lekarze, pamiętaj, że obecnie dostępnych jest wiele możliwości diagnostycznych w kierunku wad genetycznych - i to już na wczesnym etapie ciąży. Co więcej, wiedza lekarzy na temat genetyki prenatalnej oraz metody obrazowania płodu w USG są obecnie bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka w późniejszym wieku.  Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Zobacz także: Wiemy, jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę...

pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.

var _gde_vmmkbjhobb = new Image(1,1); _gde_vmmkbjhobb.src='//edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nd1FXz9RmY0V6.eg3O2DgeVD7zed4idk6MBTSIC86mf.l7/stparam=vmmkbjhobb/fastid=mucobrvgimtfdvgwuvnhkdbifwln'; Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna mieć miejsce między 7. tygodniem ciąży  a 8 tygodniem. Badanie potwierdzające ciążę to badanie USG, które wykonuje lekarz. Zleca on również inne badania, które kobieta w ciąży powinna wykonać. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa dłużej niż przeciętna konsultacja, musisz być przygotowana nawet na godzinne spotkanie.  Spis treści: Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Potwierdzenie ciąży u ginekologa Jakie badania wykonuje się na pierwszej wizycie w ciąży? Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży? Jak rozwija się dziecko podczas pierwszej wizyty u ginekologa Ginekolog-położnik czy położna? Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Najlepszy termin przypada między 7 a 8 tygodniem ciąży . Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka.     Potwierdzenie ciąży u ginekologa Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży . Jak więc wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciąże? Jest to badanie USG (dostaniesz skierowanie na nie albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek.   Badania na pierwszej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj