
Szyjka macicy to łącznik między pochwą a jamą macicy. Jej zadaniem jest wpuszczanie plemników, uwalnianie krwi miesiączkowej lub zapobieganie wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do macicy, co chroni układ rozrodczy przed infekcjami, ale i rozwijający się w niej płód podczas ciąży.
Spis treści:
- Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży
- Budowa szyjki macicy
- Funkcje szyjki macicy
- Kłopoty z szyjką macicy
Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży
Imponujący zbiór zdjęć szyjki macicy na różnych etapach cyklu i życia kobiety możesz zobaczyć na stronie Beautiful Cervix Project.
Szyjka macicy w czasie cyklu miesiączkowego i podczas ciąży podlega działaniu hormonów, które zmieniają jej wygląd i położenie. To dlatego na podstawie jej wyglądu lekarz może określić, czy kobieta jest aktualnie płodna albo czy jest w ciąży.
Szyjka macicy przed okresem i zaraz po jego ustaniu jest położona nisko, jest twarda, sucha i zamknięta. W czasie owulacji otwiera się i unosi, staje się bardziej miękka, a na jej ściankach pojawia się śluz płodny.
Szyjka macicy we wczesnej ciąży unosi się, twardnieje i wydłuża. Zostaje też zamknięta czopem śluzowym. Pod koniec drugiego trymestru ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka, a w ostatniej fazie trymestru trzeciego skraca się i rozszerza.
Budowa szyjki macicy
Szyjka macicy ma rurkowaty kształt i długość 3-5 cm. Jest przewodem łączącym trzon macicy z pochwą. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy ma kształt beczułkowaty. Po ciąży i porodzie na stałe zmienia kształt na bardziej wydłużony w kierunku pochwowym. Podczas menopauzy następuje kolejna zmiana jej kształtu – staje się bardzo wąska.
Funkcje szyjki macicy
Jest ona nie tylko szlakiem wędrówki plemników. Pełni kilka innych ważnych funkcji. Należą do nich:
- ochrona macicy przed zakażeniami – gęsty śluz szyjkowy stanowi dla nich zaporę,
- odżywienie plemników – śluz płodny dodaje im energii i ułatwia wędrówkę,
- zamknięcie jamy macicy na czas ciąży,
- ułatwienie dziecku wyjście na świat – staje się wtedy śliska i miękka, następuje też rozwarcie szyjki macicy.
Kłopoty z szyjką macicy
Niektóre kobiety rodzą się z wadami układami rozrodczego, inne miewają na przestrzeni całego życia różne problemy związane z szyjką macicy. Najczęściej zdarzają się:
- nadżerki szyjki macicy,
- zapalenie szyjki macicy,
- torbiele szyjki macicy,
- niewydolność szyjki macicy
- rak szyjki macicy.
Większość z nich można i trzeba leczyć. Im szybciej uchwycone nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko komplikacji i poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego każda kobieta co roku powinna badać się ginekologicznie i wykonywać cytologię, która pozwala zawczasu wychwycić raka szyjki macicy i całkowicie go wyleczyć.
Sprawdź też:

Pierwszą ciążową wizytę u lekarza zaplanuj, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ponieważ okres się spóźnia, a w dodatku test ciążowy dał wynik dodatni . Podczas wizyty ginekolog cię zbada i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz, co ważne, zleci wykonanie wielu badań laboratoryjnych. Dr n. med. Marian Malinowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, by nie odkładać pierwszej ciążowej wizyty u specjalisty. Kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? „Pierwsza wizyta powinna być wtedy, kiedy pacjentka się zorientuje, że jest w ciąży” – potwierdza dr n. med. Marian Malinowski. Dodaje też, że „zwykle to wcale nie jest bardzo szybko: czasem to jest 4- 5. tydzień ciąży , a czasem 8. tydzień, kiedy np. dana pacjentka ma nieregularne miesiączki. Tym, o czym należy pamiętać, to, by nie przegapić badania USG w 12. tygodniu ciąży”. Zdaniem ginekologa idealnie jest, kiedy pacjentka do 10. tygodnia ciąży jest już po pierwszej wizycie, ma zlecone badania laboratoryjne i ma już za sobą USG we wczesnej ciąży. Co się dzieje na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa? Podczas pierwszej wizyty ciążowej lekarz zbada pacjentkę, wypisze przyszłej mamie skierowanie na USG prenatalne , a także skieruje na inne ważne ciążowe badania : łącznie z grupą krwi, badaniami hormonów czy poziomu glukozy we krwi. Muszą być one wykonane we wczesnej ciąży, aby w razie potrzeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i uniknąć dalszych komplikacji. Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl Zobacz także: Brak okresu: to może być ciąża, ale nie tylko Objawy ciąży: pierwsze, wczesne, nietypowe Ciąża rzekoma: przyczyny, objawy, leczenie

W ostatnich latach wiek, w którym kobieta zostaje mamą, znacznie się przesunął, głównie w krajach rozwiniętych. Mają na to wpływ czynniki społeczne. Nie oznacza to jednak, że z biologicznego punktu widzenia jest to właściwe i że to właśnie jest najlepszy wiek na dziecko. Odpowiedni wiek na dziecko Jaki jest odpowiedni wiek na dziecko? Mimo że rodzimy dzieci później niż nasze mamy i babki, biologicznie nic się nie zmieniło. Nadal najlepszym wiekiem na zajście w ciążę jest przedział 18-25 lat. Jest to również odpowiedni moment na pierwsze dziecko. Z perspektywy biologicznej ciąża w tym wieku jest łatwiejsza i rzadziej prowadzi do powikłań. W tym czasie są także największe szanse na zajście w ciążę . Odpowiedni wiek na pierwsze dziecko W pierwszą ciążę najlepiej zajść w 3 dekadzie życia. Im starsza kobieta, tym wyższe ryzyko powikłań w ciąży, takich jak: przedwczesny poród , ryzyko poronienia , urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzyca ciążowa , ryzyko wad genetycznych u dziecka, ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Do kiedy można zajść w ciążę? Teoretycznie kobieta może zajść w ciążę do menopauzy, jednak szanse na poczęcie dziecka maleją wraz z wiekiem. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę później, niż zalecają to lekarze, pamiętaj, że obecnie dostępnych jest wiele możliwości diagnostycznych w kierunku wad genetycznych - i to już na wczesnym etapie ciąży. Co więcej, wiedza lekarzy na temat genetyki prenatalnej oraz metody obrazowania płodu w USG są obecnie bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka w późniejszym wieku. Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Zobacz także: Wiemy, jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę...

var _gde_vmmkbjhobb = new Image(1,1); _gde_vmmkbjhobb.src='//edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nd1FXz9RmY0V6.eg3O2DgeVD7zed4idk6MBTSIC86mf.l7/stparam=vmmkbjhobb/fastid=mucobrvgimtfdvgwuvnhkdbifwln'; Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna mieć miejsce między 7. tygodniem ciąży a 8 tygodniem. Badanie potwierdzające ciążę to badanie USG, które wykonuje lekarz. Zleca on również inne badania, które kobieta w ciąży powinna wykonać. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa dłużej niż przeciętna konsultacja, musisz być przygotowana nawet na godzinne spotkanie. Spis treści: Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Potwierdzenie ciąży u ginekologa Jakie badania wykonuje się na pierwszej wizycie w ciąży? Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży? Jak rozwija się dziecko podczas pierwszej wizyty u ginekologa Ginekolog-położnik czy położna? Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Najlepszy termin przypada między 7 a 8 tygodniem ciąży . Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka. Potwierdzenie ciąży u ginekologa Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży . Jak więc wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciąże? Jest to badanie USG (dostaniesz skierowanie na nie albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek. Badania na pierwszej...