Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szyjka macicy przed okresem
Adobe Stock
Mama

Szyjka macicy przed okresem i w czasie cyklu

Szyjka macicy przed okresem wygląda inaczej niż w innych fazach cyklu i inaczej niż podczas ciąży. Wszystko to dzięki hormonom, które regulują jej wygląd i właściwości. W ten sposób szyjka macicy albo ułatwia zapłodnienie, menstruację i poród albo broni dostępu do macicy.

Szyjka macicy to łącznik między pochwą a jamą macicy. Jej zadaniem jest wpuszczanie plemników, uwalnianie krwi miesiączkowej lub zapobieganie wnikaniu chorobotwórczych drobnoustrojów do macicy, co chroni układ rozrodczy przed infekcjami, ale i rozwijający się w niej płód podczas ciąży.

Spis treści:

Szyjka macicy przed okresem i w czasie ciąży

Imponujący zbiór zdjęć szyjki macicy na różnych etapach cyklu i życia kobiety możesz zobaczyć na stronie Beautiful Cervix Project.

Szyjka macicy w czasie cyklu miesiączkowego i podczas ciąży podlega działaniu hormonów, które zmieniają jej wygląd i położenie. To dlatego na podstawie jej wyglądu lekarz może określić, czy kobieta jest aktualnie płodna albo czy jest w ciąży.  

Szyjka macicy przed okresem i zaraz po jego ustaniu jest położona nisko, jest twarda, sucha i zamknięta. W czasie owulacji otwiera się i unosi, staje się bardziej miękka, a na jej ściankach pojawia się śluz płodny.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży unosi się, twardnieje i wydłuża. Zostaje też zamknięta czopem śluzowym. Pod koniec drugiego trymestru ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka, a w ostatniej fazie trymestru trzeciego skraca się i rozszerza.

Budowa szyjki macicy

Szyjka macicy ma rurkowaty kształt i długość 3-5 cm. Jest przewodem łączącym trzon macicy z pochwą. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy ma kształt beczułkowaty. Po ciąży i porodzie na stałe zmienia kształt na bardziej wydłużony w kierunku pochwowym. Podczas menopauzy następuje kolejna zmiana jej kształtu – staje się bardzo wąska.

Funkcje szyjki macicy

Jest ona nie tylko szlakiem wędrówki plemników. Pełni kilka innych ważnych funkcji. Należą do nich:

  • ochrona macicy przed zakażeniami – gęsty śluz szyjkowy stanowi dla nich zaporę,
  • odżywienie plemników – śluz płodny dodaje im energii i ułatwia wędrówkę,
  • zamknięcie jamy macicy na czas ciąży,
  • ułatwienie dziecku wyjście na świat – staje się wtedy śliska i miękka, następuje też rozwarcie szyjki macicy.

Kłopoty z szyjką macicy

Niektóre kobiety rodzą się z wadami układami rozrodczego, inne miewają na przestrzeni całego życia różne problemy związane z szyjką macicy. Najczęściej zdarzają się:


Większość z nich można i trzeba leczyć. Im szybciej uchwycone nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko komplikacji i poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego każda kobieta co roku powinna badać się ginekologicznie i wykonywać cytologię, która pozwala zawczasu wychwycić raka szyjki macicy i całkowicie go wyleczyć.

Sprawdź też:


 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Ciąża: kiedy do lekarza?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ciąża – kiedy do lekarza, aby to potwierdzić? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Gdy test wskaże ciążę, idź do ginekologa. Po pierwsze po to, aby potwierdzić ją na badaniu USG, a po drugie, aby otrzymać skierowanie na szereg innych ważnych badań, które każda przyszła mama musi przejść.

Pierwszą ciążową wizytę u lekarza zaplanuj, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ponieważ okres się spóźnia, a w dodatku test ciążowy dał wynik dodatni . Podczas wizyty ginekolog cię zbada i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz, co ważne, zleci wykonanie wielu badań laboratoryjnych. Dr n. med. Marian Malinowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, by nie odkładać pierwszej ciążowej wizyty u specjalisty. Kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę? „Pierwsza wizyta powinna być wtedy, kiedy pacjentka się zorientuje, że jest w ciąży” – potwierdza dr n. med. Marian Malinowski. Dodaje też, że „zwykle to wcale nie jest bardzo szybko: czasem to jest 4- 5. tydzień ciąży , a czasem 8. tydzień, kiedy np. dana pacjentka ma nieregularne miesiączki. Tym, o czym należy pamiętać, to, by nie przegapić badania USG w 12. tygodniu ciąży”.   Zdaniem ginekologa idealnie jest, kiedy pacjentka do 10. tygodnia ciąży jest już po pierwszej wizycie, ma zlecone badania laboratoryjne i ma już za sobą USG we wczesnej ciąży. Co się dzieje na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa? Podczas pierwszej wizyty ciążowej lekarz zbada pacjentkę, wypisze przyszłej mamie skierowanie na USG prenatalne , a także skieruje na inne ważne ciążowe badania : łącznie z grupą krwi, badaniami hormonów czy poziomu glukozy we krwi. Muszą być one wykonane we wczesnej ciąży, aby w razie potrzeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i uniknąć dalszych komplikacji.  Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl Zobacz także: Brak okresu: to może być ciąża, ale nie tylko Objawy ciąży: pierwsze, wczesne, nietypowe Ciąża rzekoma: przyczyny, objawy, leczenie

najlepszy wiek na dziecko
kobieta trzymająca budzik
Starania o dziecko
Najlepszy wiek na dziecko - radzi ginekolog [WIDEO]
​Z biologicznego punktu widzenia idealny wiek na zajście w ciążę to 18-25 lat. Aspekt społeczny sprawia jednak, że kobiety decydują się urodzić dopiero w okolicach 30. roku życia.

W ostatnich latach wiek, w którym kobieta zostaje mamą, znacznie się przesunął, głównie w krajach rozwiniętych. Mają na to wpływ czynniki społeczne. Nie oznacza to jednak, że z biologicznego punktu widzenia jest to właściwe i że to właśnie jest najlepszy wiek na dziecko.  Odpowiedni wiek na dziecko Jaki jest odpowiedni wiek na dziecko? Mimo że rodzimy dzieci później niż nasze mamy i babki, biologicznie nic się nie zmieniło. Nadal najlepszym wiekiem na zajście w ciążę  jest przedział 18-25 lat. Jest to również odpowiedni moment na pierwsze dziecko. Z perspektywy biologicznej ciąża w tym wieku jest łatwiejsza i rzadziej prowadzi do powikłań. W tym czasie są także największe szanse na zajście w ciążę . Odpowiedni wiek na pierwsze dziecko W pierwszą ciążę najlepiej zajść w 3 dekadzie życia. Im starsza kobieta, tym wyższe ryzyko powikłań w ciąży, takich jak: przedwczesny poród , ryzyko poronienia , urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzyca ciążowa , ryzyko wad genetycznych u dziecka, ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Do kiedy można zajść w ciążę? Teoretycznie kobieta może zajść w ciążę  do menopauzy, jednak szanse na poczęcie dziecka maleją wraz z wiekiem. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę później, niż zalecają to lekarze, pamiętaj, że obecnie dostępnych jest wiele możliwości diagnostycznych w kierunku wad genetycznych - i to już na wczesnym etapie ciąży. Co więcej, wiedza lekarzy na temat genetyki prenatalnej oraz metody obrazowania płodu w USG są obecnie bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka w późniejszym wieku.  Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Zobacz także: Wiemy, jaki jest idealny...

pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.

var _gde_vmmkbjhobb = new Image(1,1); _gde_vmmkbjhobb.src='//edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nd1FXz9RmY0V6.eg3O2DgeVD7zed4idk6MBTSIC86mf.l7/stparam=vmmkbjhobb/fastid=mucobrvgimtfdvgwuvnhkdbifwln'; Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna mieć miejsce między 7. tygodniem ciąży  a 8 tygodniem. Badanie potwierdzające ciążę to badanie USG, które wykonuje lekarz. Zleca on również inne badania, które kobieta w ciąży powinna wykonać. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa dłużej niż przeciętna konsultacja, musisz być przygotowana nawet na godzinne spotkanie.  Spis treści: Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Potwierdzenie ciąży u ginekologa Jakie badania wykonuje się na pierwszej wizycie w ciąży? Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży? Jak rozwija się dziecko podczas pierwszej wizyty u ginekologa Ginekolog-położnik czy położna? Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Najlepszy termin przypada między 7 a 8 tygodniem ciąży . Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka.     Potwierdzenie ciąży u ginekologa Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży . Jak więc wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciąże? Jest to badanie USG (dostaniesz skierowanie na nie albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek.   Badania na pierwszej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz