Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rak szyjki macicy
Adobe Stock
Mama

Nie musisz zachorować na raka szyjki macicy! Najważniejsza jest cytologia

Rak szyjki macicy to jeden z niewielu nowotworów złośliwych, którym można zapobiec lub wykryć go we wczesnej fazie, kiedy jest niemal całkowicie wyleczalny. Wystarczy cytologia.

Każdego roku na raka szyjki macicy umiera prawie 1800 Polek. Wszystko dlatego, że wiele kobiet nie zgłasza się na badania u ginekologa w ogóle lub robi to zbyt rzadko. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku szyjki macicy, by skutecznie chronić się przed tą chorobą.

Co to jest rak szyjki macicy?

To nowotwór, który rozwija się w obrębie tkanek szyjki macicy. Dzieje się to powoli – średnio 10 lat. Główną przyczyną choroby jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV) - 99% przypadków raka szyjki macicy ma swoje źródło w przewlekłej infekcji wirusem HPV. Istnieje ponad 100 typów tego wirusa – wiele z nich nie jest jednak groźna – a raka szyjki macicy najczęściej wywołują typy 16 i 18. Większość kobiet w którymś momencie życia jest zakażona tym wirusem, ale zwykle organizm sam go zwalcza. Jednak u około 20% kobiet zakażenie się utrzymuje, a u części rozwija się rak szyjki macicy. Kobiety poniżej 20. roku życia rzadko chorują na ten nowotwór (nawet jeśli są już zakażone wirusem HPV, to rak nie zdążył się jeszcze rozwinąć), zachorowalność wzrasta z wiekiem. Największa jest wśród kobiet po 45. roku życia.

Jakie badania go wykrywają?

Mimo że rak szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów, wykrywa go proste badanie. To badanie ginekologiczne połączone z badaniem cytologicznym. Jeśli wykonuje się je regularnie, to zdecydowanie minimalizuje to ryzyko zachorowania.
Jeśli wynik cytologii będzie budził wątpliwości lekarza lub wykryje on coś podejrzanego podczas badania ginekologicznego może skierować także na inne badania pomagające wykryć raka szyjki macicy:

  • kolposkopia - jest metodą starszą niż badanie cytologiczne, polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, sromu oraz pochwy przy użyciu mikroskopu. 
  • biopsja - polega na pobraniu z podejrzanego obszaru wycinka tkanki z szyjki macicy i oddaniu go do badania histopatologicznego. Biopsję zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Objawy, czyli jak rozpoznać raka szyjki macicy

We wczesnych fazach rak szyjki macicy zwykle nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne są systematyczne badania ginekologiczne i cytologia. Jeśli choroba jest już w bardziej zaawansowanej fazie, kobiety zwykle odczuwają jeden lub kilka objawów:

  • krwawienia pomiędzy miesiączkami
  • nietypowe krwawienia z pochwy
  • dłuższe i obfitsze miesiączki niż zazwyczaj
  • ból w trakcie stosunku
  • krwawienia po stosunku lub badaniu ginekologicznym
  • ból w podbrzuszu

Czy jest dziedziczny?

Obecnie sądzi się, że rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie. Jego bezpośrednią przyczyną jest zakażenie onkogennymi odmianami wirusa HPV. Uszkadzają one komórki nabłonka i są odpowiedzialne za ich niekontrolowany podział. 

Zobacz także: Czy warto szczepić dzieci przeciw HPV? Wyjaśnia ekspert 

Zapobieganie rakowi szyjki macicy

Są dwie metody - zależnie od tego, czy kobieta rozpoczęła już współżycie płciowe czy nie.

  1. Ponieważ to wirus HPV jest przyczyną prawie wszystkich (99%) zachorowań na raka szyjki macicy, to szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed tym rodzajem nowotworu. Jednak szczepionka tylko zapobiega infekcjom wirusem HPV, ale nie leczy tych, które już są. Dlatego szczepić należy nastolatki jeszcze przed rozpoczęciem współżycia płciowego -  i to zarówno dziewczynki, jaki i chłopców. 
  2. Aby uniknąć raka szyjki macicy, należy wykonywać cytologię szyjki macicy. Coraz częściej stosuje się też test nosicielstwa/obecności wirusa HPV, które polega (tak jak cytologia) na pobraniu z szyjki macicy komórek do badania.
W zapobieganiu rakowi szyjki macicy niezwykle ważne są regularne badania cytologiczne, żeby wykryć ewentualne zmiany przedrakowe lub raka we wczesnym stadium, gdy jest duża szansa na wyleczenie. Młodzież, która nie rozpoczęła współżycia płciowego, powinna się zaszczepić.

Jak leczyć tę chorobę?

W leczeniu raka szyjki macicy wykorzystuje się 3 metody leczenia: chirurgię, radioterapię i chemioterapię lub łączy się te metody. Wyboru sposobu leczenia dokonuje lekarz, który bierze pod uwagę m.in. stopień zaawansowania choroby, ogólny stan pacjentki oraz jej wiek. U kobiet planujących dzieci bierze się pod uwagę metody oszczędzające narządy rodne, o ile stan zaawansowania choroby na to pozwala.

Zobacz też: 

Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]

Aktualności
Dramatyczne statystyki
Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek

Ponad 50% dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV występuje powszechnie, we wszystkich populacjach na całym świecie. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, ale do przeniesienia wirusa może dojść nawet wtedy, gdy brak jest objawów zakażenia. Zakażenie wirusem HPV jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych, aktywnych seksualnie, osób dorosłych w wieku 18-28 lat. W pewnym momencie swego życia około połowa aktywnych seksualnie osób zostaje zakażona wirusem HPV. Spośród tej liczby 80% kobiet zostaje zakażona przed ukończeniem 50 roku życia. Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek Szacuje się, że na świecie liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy sięga 1,4 miliona. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada blisko 4 000 kobiet. Spośród tej liczby, rocznie umiera około 2000 Polek, gdyż większość przypadków raka szyjki macicy diagnozowana jest w późnym stadium choroby. Wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia Od momentu zakażenia wirusem HPV do wystąpienia stadium raka inwazyjnego mija około 5-10 lat. Dlatego szczyt zachorowań na raka szyjki macicy przypada u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania – po raku piersi – nowotworem złośliwym u kobiet i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet z powodu raka. Jedynie 30% Polek regularnie poddaje się badaniom cytologicznym Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Rozwijający się stan przedrakowy, a nawet wczesne przedinwazyjne postaci raka, nie dają najczęściej objawów, zmuszających kobiety do wizyty u...

Badanie cytologiczne
AdobeStock
Starania o dziecko
Cytologia: przebieg badania i opisy wyników
Cytologia jest ważnym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy. Powinna być wykonywana regularnie, raz na trzy lata (jeśli pierwsze trzy wyniki były dobre i nie występują żadne czynniki ryzyka). Opis wyniku mówi o tym, czy trzeba podjąć leczenie.

Cytologia pozwala ocenić zdrowie dróg rodnych, wykryć nowtowry i infekcje. Wyniki cytologii dawniej opisywane były według tzw. pięciostopniowej skali Papanicolau . Pacjentka otrzymywała informację, którą ma grupę cytologiczną, a w razie konieczności także zalecenia dotyczące dalszego leczenia. Od 2001 roku obowiązuje sposób opisywania wyników cytologii rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to system Bethesda . Umożliwia on szczegółowy opis wszystkiego, co cytolog widzi w próbce pod mikroskopem. To z kolei jest pomocne dla ginekologa, który może od razu określić, czy wszystko jest w porządku. Spis treści: Jak często robić cytologię? Przygotowanie do cytologii Jak wygląda badanie cytologiczne? Przykładowe opisy wyników cytologii Słowniczek terminów używanych w cytologii Jak często robić cytologię? Pierwszą cytologię należy wykonać w ciągu trzech lat od rozpoczęcia życia seksualnego, jednak nie później niż w wieku 25 lat (wytyczne amerykańskie zalecają, by wykonać ją po raz pierwszy w wieku 21 lat). Później należy robić ją regularnie, na początku raz w roku. Jeśli trzy kolejne wyniki są prawidłowe, następne badania cytologiczne można wykonywać raz na trzy lata .  Zobacz też: Badanie cytologiczne w ciąży Przygotowanie do cytologii Na badanie najlepiej zgłosić się między czwartym dniem cyklu miesiączkowego a czwartym dniem przed terminem następnej spodziewanej miesiączki. Aby wyniki były miarodajne, najlepiej powstrzymać się od współżycia przez 2-3 dni przed planowaną cytologią. Nie należy też przez ten czas stosować globulek dopochwowych ani wykonywać irygacji pochwy. Jak wygląda badanie cytologiczne? Lekarz lub pielęgniarka pobierają próbkę z pochwy (rozmaz) za pomocą specjalnej szczoteczki. Utrwalają ją odczynnikami, a następnie przekazują do laboratorium....

kobieta dowiaduje się o HPV
Adobe Stock
Starania o dziecko
Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Możesz się go ustrzec, ale też rozpoznać, czy jesteś nim zakażona.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet jest nim zakażona). Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma, niestety, danych, ile osób może być zakażonych w Polsce. Co warto wiedzieć o tym wirusie? Co to jest wirus HPV? Jak można się zarazić HPV? Jak objawia się zakażenie? Kiedy wirus HPV jest groźny? Czy istnieje test wykrywający HPV? Czy wirusa HPV da się wyleczyć? Jak zapobiec zakażeniu? Czy wirus HPV zagraża ciąży? Co to jest wirus HPV? Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus), większość z nich jest na szczęście niegroźna. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstawanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych . Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. J ak można się zarazić HPV? Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną . Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zarażają się wirusem HPV podczas narodzin, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też rozwinąć się po wielu latach od zakażenia. Zobacz też: Mężczyźnie też chorują na wirusa HPV? To się zdarza Jak objawia się zakażenie? Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta