Jedzeniem wzmocnij całe ciało
Sprawdź, co jeść, by być zdrową od stóp do głów i uniknąć różnych kontuzji, np. stawów. Oto zdrowa dieta z dedykacją dla poszczególnych części ciała.
1 z 5
Zanim przygotujesz jakieś danie, przeanalizuj, co dzięki niemu zyskasz. Czy będzie źródłem składników odżywczych wspomagających twój wzrok, mięśnie, a może bolące od kilku tygodni kolano. Możesz dopasować swój jadłospis do potrzeb organizmu.
Na początek zabierz się za dobre trawienie. Na nic zda się zdrowa dieta, gdy jelita nie będą sprawnie pracować, a wchłanianie składników odżywczych będzie utrudnione. Twój układ pokarmowy będzie działać sprawniej, gdy włączysz do diety produkty bogate w błonnik (np. suszone śliwki) i probiotyki (są w jogurtach).
To jak, gotowa na wielką zdrowotną przemianę? Zatem zaczynamy...
1. Dieta na silne mięśnie
Potrzebują codziennych dostaw pełnowartościowego białka, przy czym 2/3 powinno pochodzić z produktów zwierzęcych. Są one bowiem bogate w aminokwasy konieczne do regeneracji tkanki mięśniowej. Potrzebują też solidnej dawki kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie – spore ilości są np. w awokado i oleju lnianym. Te dobre kwasy zapobiegają bólom oraz naprawiają mikrouszkodzenia mięśni.
Przeczytaj: Białko w diecie wegetariańskiej - skąd je pozyskać?
2 z 5
2. Dieta na lepszą pamięć i koncentrację
Chcesz nakarmić swój umysł? Zadbaj o to, by w diecie częściej pojawiał się śledź i jarmuż. W popularnej na polskich stołach rybie są kwasy omega-3, które łagodzą stany zapalne w układzie nerwowym i pomagają regulować pracę neuroprzekaźników, usprawniając pracę mózgu i zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji. Zjadaj też minimum dwie porcje warzyw dziennie. Zawierają aktywne związki, które poprawiają pamięć i koncentrację. Najwięcej ich znajdziesz w warzywach w kolorze zielonym, np. jarmużu (jego jędrne liście obfitują też w wapń i witaminy: A, C i B), brokułach, szpinaku, sałacie rzymskiej, rukoli.
Sprawdź: Co jeść, by podkręcić metabolizm?
3 z 5
3. Dieta na mocne kości i stawy
Musisz pamiętać o tym, że kolagen (ważny dla regeneracji stawów) powstaje w odpowiednich ilościach tylko wtedy, gdy występuje odpowiednie stężenie witaminy C – doskonałym jej źródłem jest zielona pietruszka, czerwona papryka, cytrusy.
By wzmocnić kości i stawy, włącz też do diety produkty nabiałowe, zwłaszcza fermentowane napoje mleczne – kefir, maślankę, zsiadłe mleko.
Przeczytaj: Jak dbać o kręgosłup i pozbyć się bólu pleców?
4 z 5
4. Dieta na lepszy wzrok
Do łask wracają żółtka, które królują pod względem zawartości luteiny i zeaksantyny. Te antyoksydanty z rodziny karotenów chronią żółtą plamkę oka przed degeneracją wynikającą ze starzenia się i zmniejszają ryzyko powstania katarakty. Jajka zapewniają też witaminę A, która chroni siatkówkę oka przed tzw. "kurzą ślepotą", czyli zaburzeniami widzenia przy słabym oświetleniu.
Przeczytaj: Pogorszenie wzroku w ciąży to powód, by koniecznie odwiedzić okulistę
5 z 5
5. Dieta na piękne włosy
Włosy prawie w całości składają się z białka, więc zawartość tego składnika w diecie ma dla nich kluczowe znaczenie. Najwartościowsze białka, bo zbudowane ze wszystkich rodzajów niezbędnych nam aminokwasów, pochodzą w produktów zwierzęcych. Często towarzyszą im jednak spore ilości niezdrowego tłuszczu. Dobrym wyborem jest biały ser, bogaty w aminokwasy siarkowe (są wykorzystywane do budowy białka włosa – keratyny). Przygotowując twarożek na kanapki, dorzuć łyżkę pestek dyni – są kopalnią cynku, który pomaga ograniczyć wypadanie włosów.
Sprawdź: Jak młoda mama może zadbać o zniszczone włosy po ciąży?