Dada
materiały prasowe
Patronaty

Jak pielęgnować pępek noworodka – krótki poradnik dla początkujących rodziców

Przecierać spirytusem, samą wodą, a może w ogóle nie dotykać? Jak należy pielęgnować pępek noworodka? Przeczytaj praktyczne rady dla świeżo upieczonych rodziców.

Nareszcie jest – wyczekiwane, wytęsknione, ukochane – twoje maleństwo. Nic dziwnego, że kiedy tylko je zobaczyłaś, stało się dla ciebie… pępkiem świata. Teraz będziesz o niego dbać, troszczyć się i pielęgnować. No właśnie, ale czy wiesz, jak to robić? 

Pępek noworodka, czyli właściwie co?

To, co potocznie nazywamy pękiem, tak naprawdę jest kikutem pępowinowym, czyli pozostałością po pępowinie, dzięki której nienarodzonemu jeszcze maluszkowi był dostarczany tlen i pokarm, a usuwane produkty przemiany materii. Po porodzie te funkcje w organizmie dziecka przejęły poszczególne narządy, dlatego pępowina nie jest już potrzebna. Odcina się więc ją tuż po porodzie kilka centymetrów nad skórą noworodka. Kiedyś zawiązywano ją na supeł, teraz lekarz zakłada na nią specjalną zapinkę, którą zdejmuje po dwóch dobach. Od chwili wypisania do domu, pielęgnacja pępka twojego dziecka leży w twoich rękach. Jak to robić? 

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Od swojej mamy lub babci możesz usłyszeć, że pępek maluszka trzeba koniecznie przemywać roztworem alkoholu etylowego, jodyną lub gencjaną. Kiedyś rzeczywiście obowiązywały takie zalecenia. Dziś jednak Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zaleca tzw. suchą pielęgnację pępka. Jak ona wygląda? Bardzo prosto! Przynajmniej raz dziennie pępek maluszka przemywaj sterylnym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie bez dodatków żadnych kosmetyków. Następnie delikatnie osusz pępek takim samym sterylnym gazikiem Jeśli pępek jest lekko zaczerwieniony lub zabrudzony moczem lub kałem, zamiast czystej wody użyj specjalnego płynu odkażającego. A co jeśli podczas kąpieli pępek się zamoczy? Nie martw się tym, po prostu delikatnie go wytrzyj. Po wysuszeniu pępka pozwól maluchowi poleżeć chwilę bez pieluszki i ubranka – dostęp powietrza przyspiesza gojenie się kikuta pępowinowego. 

Nie tylko pielęgnacja 

Pielęgnacja i czyszczenie pępka są oczywiście bardzo ważne, jednak nie tylko to przyspiesza gojenie się kikuta pępowinowego. Szczególną uwagę w tym czasie powinnaś zwrócić także na ubranka, które zakładasz dziecku. Dbaj o to, by nie były zbyt ciasne i były wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, np. bawełny. Nie mniej ważna jest pieluszka, która również powinna być przewiewna i zapewniać skórze cyrkulację powietrza, a ponadto nie może urażać niezagojonego jeszcze pępka. Dlatego dla noworodków doskonale sprawdzą się pieluszki Dada Premium Comfort Fit Newborn. Ich przewiewna powłoczka oraz miękki i bardzo chłonny wkład zapewnią komfort twojemu dziecku, a wewnętrzne wycięcie na pępek sprawi, że nie będziesz musiała martwić się o kikut pępowinowy. Dodatkowym udogodnieniem dla młodych mam jest wskaźnik wilgotności - dzięki rysunkom, które rozmywają się pod wpływem wilgoci, będziesz wiedziała, kiedy pieluszka jest pełna i należy ją wymienić. Tak pielęgnowany kikut pępowinowy odpadnie samoczynnie po ok. 10–14 dniach.

Zajrzyj też na: www.dada.pl

pielęgnacja pępka niemowlęcia, noworodek, octenisept, spirytus
RF
Zdrowie
Octenisept do pępka? Nie w każdym przypadku!
Od kiedy nie używa się spirytusu do pielęgnacji pępka noworodka, część rodziców przerzuciła się na inne specyfiki. Jest ich sporo, ale czy rzeczywiście są potrzebne?

Według najnowszych zaleceń, które obowiązują już od kilku lat, do pielęgnacji pępowiny u noworodka nie trzeba używać żadnych środków. Pępek powinien goić się na sucho. Pępowina nie może być mocno okryta, więc wywija się brzeg pieluszki, żeby kończyła się poniżej kikuta. Dzięki temu dociera do niego powietrze, które przyspiesza wysuszanie i gojenie. Rodzice jednak, często za namową osób, które nie są dobrze poinformowane, uważają, że taki sposób pielęgnacji nie wystarczy. I  zwłaszcza kiedy pępek się zabrudzi lub zamoczy, chcą stosować różne środki, aby go zdezynfekować.    Co robić, gdy pępek się zamoczy w kąpieli? Nie należy tym się szczególnie martwić. Zamoczoną pępowinę po prostu osusza się jałowym gazikiem . Można też nalewać do kąpieli mniejszą ilość wody tak, aby brzuszek dziecka znajdował się nad jej powierzchnią.   Jak postąpić, gdy pępek zostanie osiusiany? To zdarza się szczególnie małym chłopcom. Czasem też w okolice pępka dostaje się inna zawartość pieluszki. W takiej sytuacji wystarczy umyć pępowinę i miejsce wokół niej wodą i mydłem, a potem delikatnie osuszyć, np. jałowymi gazikami.     A jeśli na pępku pojawi się zaczerwienienie?  Zaczerwienienie wokół kikuta pępowiny na pewno stresuje młodych rodziców. Jeśli jednak nie jest duże, obejmuje zaledwie kilka milimetrów, wystarczy sprawdzić, czy pępek nie jest za mocno przykryty – może powietrze ma do niego utrudniony dostęp, np. przykrywamy kikut pieluszką i grubym nieprzewiewnym kaftanikiem.  Uwaga: Jeśli zaczerwienienie jest duże, na kikucie pojawia się obrzęk i wydzielina, która nieprzyjemnie pachnie, jednorazowo można na własną rękę użyć takie substancje odkażające jak Octenistept lub chlorheksydyna . Konieczna jest jednak wizyta u lekarza. On zaleci, jak dalej postępować z pępkiem. ...

kikut pępowiny nie chce odpaść
Fotolia.com
Pielęgnacja
Też tak robisz? To pępek długo nie odpadnie...
Pediatrzy przestrzegają: mamy często źle pielęgnują kikut pępowiny noworodków! A przez takie zabiegi pępek dużo dłużej nie odpada... Zobacz, czego nie robić, żeby maluch jak najszybciej pozbył się niepotrzebnego kikuta pępowiny.

Pielęgnacja pępka u noworodka zawsze budziła obawy rodziców.  Jednak choć zmieniały się lekarskie zalecenia, zazwyczaj kikut odpadał po ok. 15 dniach życia maluszka. Coraz więcej pediatrów zauważa jednak, że wydłużył się czas, kiedy odpada kikut pępowiny noworodka. Zamiast średnio po dwóch tygodniach, pępek malucha pozbywa się suchego kikuta nawet dopiero po dwóch miesiącach!   Dlaczego pępek noworodka tak długo się goi? Przyczyny długiego oczekiwania na odpadnięcie kikuta upatruje się w stosowaniu przez rodziców... Octeniseptu. Ten  antyseptyczny, odkażający preparat owszem, zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, ale też likwiduje florę fizjologiczną  wokół skóry pępka. Przez to gojenie się ranki jest zaburzone i u miesięcznych czy dwumiesięcznych niemowląt zamiast czystego pępuszka mamy... zaschnięty poporodowy kikut pępowiny.    Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny, by szybko odpadł? Zasada pielęgnacji kikuta pępowiny jest jedna: pępka nie trzeba niczym smarować ani polewać!   Goi się sam! A rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty.   Nie ma więc stresu związanego ze stosowaniem żadnych specyfików - Octeniseptu można używać w przypadku, gdy skóra wokół kikuta stała się zaczerwieniona lub pępek brzydko pachnie .  Zobacz też: Pytania o zapalenie dróg moczowych u niemowląt Co to jest woda koperkowa i dlaczego jest najlepsza na kolkę?  

pielęgnacja pępka noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Pielęgnacja pępka noworodka: ekspert radzi, jak pielęgnować i czym przemywać pępek
Pielęgnacja pępka noworodka rodzi pytania: czy moczyć? Przemywać spirytusem? I chociaż od ponad dekady obowiązuje nowy sposób pielęgnacji pępka noworodka, ciągle wielu rodziców stosuje przestarzałe metody. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia, na czym polega tzw. sucha pielęgnacja i dlaczego pępka noworodka nie należy niczym polewać.

Pielęgnacja pępka noworodka nadal wywołuje kontrowersje. Wiele nowych rodziców wciąż szuka informacji, czym przemywać kikut pępowinowy. Nadal można też spotkać zwolenników używania spirytusu, którzy przekonują rodziców, że dzięki niemu pępek szybko odpadnie. Są też orędownicy stosowania innych środków. Według aktualnych zasad pępka noworodka nie powinno się przemywać spirytusem. Kikut pępowinowy zagoi się szybciej przy stosowaniu tzw. suchej pielęgnacji pępka. Profesor Ewa Helwich, pediatra neonatolog, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, wyjaśnia, na czym polegają aktualne zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka. Spis treści: 1.  Pielęgnacja pępka noworodka jak dbać o pępek jak pielęgnować, czy można go dotykać czy można moczyć pępek noworodka podczas kąpieli? 2.  Czym przemywać pępek noworodka Przemywanie pępka spirytusem Kikut pępowinowy krwawi, brzydko pachnie – co dalej 3.  Po jakim czasie odpada pępek (kikut pępowinowy) Pielęgnacja pępka noworodka Jak dbać o pępek noworodka? Prof. Ewa Helwich: Należy stosować suchą pielęgnację . Rozpoczyna się ją już w szpitalu. Stosuje się ją u maluszków, które po narodzinach przebywają razem ze swoimi mamami. Staramy się, aby pępek noworodka nie był mocno okryty, aby podczas przewijania noworodka pieluszka była wywinięta poniżej pępowiny, a na niej luźno leżał kaftanik. To zapewnia dostęp powietrza, które przyspiesza wysuszanie tego miejsca i gojenie. Podobnie powinno się postępować w domu. Może się zdarzyć, że dziecko obficie zabrudzi pieluszkę i siebie przy okazji, że zasiusia to miejsce, co często zdarza się chłopcom. Wtedy wskazane jest umycie pępowiny i jej okolic . Należy to zrobić w ten sam sposób, w jaki podczas przewijania myjemy pupę dziecka wodą i mydłem, a potem delikatne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj