Do kiedy płaci się alimenty na dziecko – to pytanie często nurtuje rodziców, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Niestety, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie podaje sztywnej granicy wiekowej, powyżej której dziecku już nie należą się alimenty. W niektórych sytuacjach jednak alimenty na dziecko można uchylić, składając odpowiedni pozew.

Reklama

Alimenty na dziecko: do kiedy?

Z przepisów prawa nie wynika, do którego roku życia płaci się alimenty na dziecko: przysługują one zarówno małoletniemu, jak i dorosłemu dziecku, dopóki nie może się ono samo utrzymać. Rodzic objęty obowiązkiem alimentacyjnym musi zatem płacić alimenty tak długo, aż dziecko podejmie pracę zarobkową. Wynika to z konieczności troszczenia się o „fizyczny i duchowy rozwój dziecka” oraz „należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej” – głosi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Choć nie określono prawem, jakie są minimalne alimenty, powinny one przynajmniej zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka.

Trzeba przy tym pamiętać, że alimenty na dziecko należą się niezależnie od stopnia wykształcenia dziecka, a obowiązek alimentacyjny rodzica nie ustaje wraz z zakończeniem przez dziecko kolejnego etapu edukacji. Warunkiem utrzymania prawa do alimentów jest chęć kontynuowania nauki oraz uzyskiwanie pozytywnych wyników.

Uwaga, alimenty na dziecko mogą zostać uchylone, jeśli dziecko ma na tyle duże dochody z majątku, że pokrywają one koszty jego utrzymania.

Jak długo płaci się alimenty?

Alimenty na dziecko płaci się tak długo, jak długo dziecko potrzebuje pieniędzy na własne utrzymanie, ponieważ nie pracuje. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Poza sytuacją, w której dziecko uzyskuje dochody z majątku, rodzic może też złożyć pozew o uchylenie alimentów na dorosłe dziecko, gdy:

Zobacz także
  • pomimo pełnoletności dziecko nie wykazuje chęci usamodzielnienia się,
  • płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica.

Pozew o uchylenie alimentów wygląda podobnie jak pozew o alimenty: musi zawierać uzasadnienie i dowody wskazujące np. na możliwość podjęcia pracy przez dziecko.

Sprawdź także: Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?

Alimenty na dorosłe dziecko

Alimenty na dorosłe dziecko zostaną więc utrzymane, jeśli dziecko nadal się uczy i nie otrzymuje ani wynagrodzenia za pracę, ani dochodów z majątku. Wysokość alimentów nie zmienia się wraz z uzyskaniem przez dziecko pełnoletności. Bardzo możliwe jednak, że wkrótce zostanie określony konkretny wiek, do którego trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło w 2021 roku projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek alimentacyjny będzie wygasał po 25. roku życia dziecka. Nie będzie to dotyczyło jedynie dzieci z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Dzięki temu rozwiązaniu rodzic nie musiałby już wnosić pozwu o uchylenie alimentów w przypadku, gdy dorosłe dziecko w wieku powyżej 25 lat nie czyni starań, by się usamodzielnić.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama