Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]
Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.
- Magdalena Drab, Ewa Janczak-Cwil
To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110). W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.
Akademia Młodych Rodziców
Wiemy, że bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. A nasi eksperci znają odpowiedzi na wiele Twoich pytań. Czytaj więcej
Sprawdź, do kiedy należy wozić dziecko w foteliku i od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe. Pamiętaj: wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku, ale musi być dopasowany do dziecka.
Spis treści:
- Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?
- Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?
- Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki
- Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?
- Kary i mandaty za brak fotelika
- Dziecko w foteliku czy na podstawce?
Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?
Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami znacznie ma nie wiek, ale wzrost dziecka. W przepisach zapisano co prawda, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat, ale starsze dziecko również musi podróżować w foteliku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia.
Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?
Dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Fotelik dla niemowlaka, ale także fotelik dla 3-latka, 6-latka i starszego dziecka to obowiązkowy sprzęt w samochodzie rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze względu na swoją wagę dziecko nie mieści się w foteliku.
Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są do 36 kg, niektórzy producenci oferują jednak foteliki dla dzieci ważących nawet więcej niż 50 kg. Warto szukać takich fotelików w sklepach, zamiast rezygnować z nich na rzecz podkładki samochodowej (w dalszej części tekstu wyjaśniamy, dlaczego lepiej nie przewozić na niej dziecka).
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejKodeks drogowy – przewożenie dzieci (Ustawa prawo o ruchu drogowym, stan prawny: luty 2022 r.):
Art. 39, ust. 3
„W pojeździe (...) wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
- masą i wzrostem dziecka
oraz
- właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.
Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Zgodnie z przepisami dziecko może podróżować bez fotelika, gdy osiągnie wzrost 150 cm. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Jazda bez fotelika może być legalna również w przypadku dziecka o niższym wzroście (warto pamiętać, że „legalna” w tym wypadku nie oznacza „bardziej bezpieczna”).
Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki
Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe w sytuacjach wyjątkowych, gdy:
- Dziecko mierzy co najmniej 135 cm lub ma dużą masę ciała i nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Może wtedy jechać na tylnym siedzeniu samochodu, pod warunkiem, że jest przypięte pasami bezpieczeństwa.
- Dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Trzecie dziecko może wówczas podróżować na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
- Dziecko otrzymało zaświadczenie od lekarza o tym, że ze względu na stan zdrowia nie powinno być przewożone w foteliku.
Kodeks drogowy o wyjątkach w przewożeniu dzieci w fotelikach:
Art. 39, ust. 3b
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3”.
Art. 39, ust. 3c
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci”.
Fotelik nie jest także wymagany podczas przewożenia dziecka taksówką, autobusem, autokarem, radiowozem oraz karetką pogotowia. Jeśli korzystamy z takiego transportu, warto rozważyć zabranie własnego fotelika.
Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?
Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego jest wykroczeniem. Nie wolno też przewozić dzieci w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.
Kary i mandaty za brak fotelika (lub zły montaż)
Za podróż samochodem z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku, opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłaci także kierowca, który wiezie dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, ale nie wyłączył poduszki powietrznej. Zgodnie z nowymi przepisami policja może również ukarać rodzica za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta.
Dziecko w foteliku czy na podkładce?
Podkładki samochodowe nie zabezpieczają wystarczająco dziecka w razie wypadku drogowego. Najgroźniejszy w skutkach może się okazać brak ochrony bocznej oraz zagłówka. Podczas wypadku szanse dziecka przewożonego na podstawce spadają niemal do zera − alarmują eksperci.
Najlepszym wyborem jest fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy. Na rynku są dostępne foteliki montowane tyłem dla dzieci aż do ukończenia 4. roku życia. W razie wypadku na kręgosłup dziecka oddziałują siły pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy.
Źródło: Kodeks drogowy, Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2017 r.
Zobacz też: