Reklama

Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka.

Reklama

Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 7 dni. Krótsza kwarantanna obowiązuje od wtorku 25.01.2022. Nie jest jednak wykluczone, że ten czas też ulegnie skróceniu: „Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały. Nie wykluczamy, że to się zmieni” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

???? Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. pic.twitter.com/HFQMzc9l13
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2022

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę.

Rząd podczas konferencji prasowej (09.02.2022 r.) ogłosił również skrócenie czasu izolacji. Obecnie trwa ona 10 dni, natomiast od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawać przez 7 dni. Została także podjęta decyzja o zlikwidowaniu kwarantanny z kontaktu oraz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z zagranicy (kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni). Decyzje te będą obowiązywać od 11 lutego.

Aktualnie szczepione mogą być dzieci od 5. roku życia. Każde dziecko w wieku 5-11 lat ma od 13 grudnia wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami, które opisujemy niżej, rodzice dziecka chorego na COVID i inni współdomownicy muszą obowiązkowo wykonać test na COVID.

Spis treści:

Dziecko na kwarantannie – wskazania

Dziecko przebywa na kwarantannie, gdy:

  • miało kontakt z osobą zakażoną koronawirusem poza domem, np. w przedszkolu (tylko do 11.02 – wtedy zostaje zniesiona kwarantanna z kontaktu).
  • na COVID-19 zachorował ktoś z domowników,
  • ma niepokojące objawy i zostanie skierowane na wykonanie testu na koronawirusa,
  • wróciło do kraju spoza Unii Europejskiej.

Dziecko powinno przebywać na kwarantannie od kolejnego dnia po wystawieniu skierowania na test przez lekarza. Jeśli pozytywny wynik testu otrzyma ktoś z rodziny dziecka, ono samo od tego momentu trafia automatycznie na kwarantannę. Oznacza to, że jeśli na COVID-19 zachoruje np. ojciec dziecka, który trafia do izolacji, opiekę nad dzieckiem może rozpocząć matka – szczegóły niżej.

Uwaga! Szkoła nie może wysłać dziecka na kwarantannę.

Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami i rodzeństwem?

Dziecko może zostać skierowane na kwarantannę wyłącznie przez sanepid lub pediatrę albo lekarza rodzinnego. Informację o objęciu kwarantanną można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Trafia również do policji. Do IKP ma dostęp rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia.

Jak wygląda sytuacja rodziców i innych osób, które mieszkają z dzieckiem poddanym kwarantannie:

  • Jeśli dziecko miało kontakt z osobą chorą poza domem i jest zdrowe, domownicy nie muszą odbywać kwarantanny (jeśli ich ten kontakt nie dotyczył).
  • Jeśli dziecko zostało skierowane na test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i ma pozytywny wynik, podlega izolacji, pozostali domownicy muszą odbyć kwarantannę. Czas trwania kwarantanny dla domowników rozpoczyna się od dnia otrzymania pozytywnego wyniku testu dziecka.
  • Jeśli dziecko ma pozytywny wynik testu, a nie ma objawów COVID-19, zakończy izolację po 7 dniach, a rodzice (dokładnie osoby, które były z nim w bliskim kontakcie, opiekowały się nim) będą poddani kwarantannie jeszcze przez kolejne 7 dni (na wypadek, gdyby miało się u nich ujawnić zakażenie). Od 15 lutego kwarantanna domowników będzie trwać tylko do końca izolacji chorego.
  • Jeśli wynik testu jest pozytywny, a dodatkowo u dziecka wystąpiły objawy choroby, od dnia ich pojawienia się dziecko i domownicy są objęci odosobnieniem (zgodnie z przepisami dziecko jest poddane izolacji, a rodzice – kwarantannie).

    Od 15 grudnia domownicy przebywający razem z osobą chorą na COVID również muszą wykonać test na COVID bez względu na to, czy są zaszczepieni, czy nie.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie?

Opiekun dziecka skierowanego na kwarantannę powinien dostać telefonicznie poinformowany przez Inspekcję Sanitarną o nałożeniu kwarantanny na dziecko ze względu na kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2. Wiadomość zawiera informację o czasie kwarantanny. Osoby bezobjawowe otrzymują zalecenie wykonania testu po 7 dniach od kontaktu.

Przez dużą ilość pracy w sanepidzie, taka wiadomość może dotrzeć z opóźnieniem.

Zazwyczaj rodzic wie, że dziecko powinno przebywać kwarantannie, jednak zdarzają się momenty, gdy sytuacja nie jest do końca jasna. Jak więc sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Można to zrobić na kilka sposobów:

  • poprzez profil zaufany na Internetowym Koncie Pacjenta – po zalogowaniu na konto rodzica w zakładce dzieci (zobaczysz ją po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę „Uprawnienia”) pojawia się profil dziecka. Tam znajdziesz poszukiwane informacje.
  • dzwoniąc na infolinię Głównego Inspektora Sanitarnego – pracownik sanepidu potwierdzi lub zaprzeczy, że dziecko powinno przebywać na kwarantannie. Poda także najważniejsze wytyczne na ten okres. Numer telefonu znajdziesz w wykazie infolinii z podziałem na województwa.
  • pytając pediatrę – jeżeli lekarz skierował dziecko na test na koronawirusa, lekarz prowadzący dziecko będzie miał także wgląd do jego wyniku. Dodatni wynik testu świadczy o skierowaniu dziecka na kwarantannę domową.

Czy policja sprawdza dziecko na kwarantannie?

Rodzice często zastanawiają się, czy policja sprawdza dziecko na kwarantannie. Owszem, osoby, które przebywają na kwarantannie, mogą być sprawdzane przez policję. Dotyczy to także najmłodszych.

Policja może:

  • przyjechać pod wskazany adres – wtedy sprawdzenie zazwyczaj polega na rozmowie przez domofon i prośbie o to, by dziecko wyjrzało przez okno,
  • kontaktować się telefonicznie – policjant dzwoni na numer telefonu opiekuna dziecka przebywającego na kwarantannie.

Opieka nad dzieckiem na kwarantannie

Jeśli dziecko zostanie skierowane na kwarantannę, rodzic ma prawo do korzystania z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Przysługuje on na dziecko do 14 roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 18 rok życia.

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Konieczność kwarantanny dziecka jest traktowana przez ZUS tak samo jak choroba dziecka.

Co więcej, ZUS poinformował, że w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, by rodzic mógł skorzystać z opieki na dziecko na zdalnym nauczaniu. Obecnie, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, wystarczy zamknięcie np. klasy, grupy przedszkolnej lub żłobkowej.

Kwarantanna a działalność gospodarcza

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje każdemu rodzicowi, który ma opłacone ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe lub dobrowolne. Jeśli zatem rodzic dziecka na kwarantannie prowadzi działalność gospodarczą i ma opłacone ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do tego świadczenia.

Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu opłacającemu ubezpieczenie chorobowe niezależnie od okresu ubezpieczenia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest wypełnienie oświadczenia o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie albo w izolacji w domu oraz powstrzymanie się od wykonywania pracy (nie można wystawiać faktur z datą pokrywająca się z kwarantanną czy izolacją dziecka).

Kwarantanna a izolacja – różnice

Izolacja dotyczy osób z pozytywnym testem na COVID-19 i rozpoczyna się od razu w momencie otrzymania pozytywnego wyniku. Aktualnie izolacja trwa co najmniej 10 dni i może być przedłużana. Decyzję o tym podejmuje lekarz, jeśli na przykład objawy nie ustają albo wręcz się nasilają. Dlatego dokładnej długości izolacji nie można przewidzieć w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Od 15 lutego czas izolacji ma być jednak skrócony z 10 do 7 dni.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama