Jeśli ojciec Twojego dziecka nie chce ci pomóc w jego utrzymaniu, możesz zażądać alimentów. Gdy ich nie zapłaci z własnej woli, zwróć się o pomoc do komornika.

Reklama

Ile alimentów dostaniesz?

To zależy od oceny sądu. Zgodnie z przepisami, orzekając wysokość świadczeń, kieruje się on usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz majątkowymi i zarobkowymi możliwościami pozwanego (to oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko faktyczne wynagrodzenie, jakie dostaje ojciec dziecka, ale również bada, czy np. umyślnie nie podjął gorszej pracy, by nie płacić alimentów). Jeżeli uznasz, że alimenty, jakie przyznał sąd, są zbyt niskie, możesz odwołać się od wyroku do sądu okręgowego. Masz na to 14 dni od otrzymania orzeczenia z uzasadnieniem. Kiedy otrzymasz wyrok, poproś sąd o nadanie mu klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Co dalej?

Jeśli ojciec dziecka zacznie na nie płacić, masz problem z głowy. Gorzej, gdy mimo wyroku nadal tego nie robi. W takiej sytuacji idź do komornika. Wybierz tego, który jest najbliżej miejsca, w którym mieszkasz. Złóż u niego kserokopię wyroku alimentacyjnego. Nie musisz wskazywać komornikowi, z czego ma prowadzić egzekucję. To on ma obowiązek ustalić, gdzie pracuje dłużnik, jaki ma majątek (w razie potrzeby może poprosić policję o pomoc). Co pewien czas kontaktuj się z komornikiem, pytaj o postępy. Jeżeli uznasz, że działa opieszale, złóż na niego skargę do sądu okręgowego (właściwego dla danego rejonu) i żądaj odszkodowania.

Jak napisać pozew?

To nie jest trudne. Musisz w nim podać dane dziecka i twoje, jako przedstawiciela ustawowego, dane ojca (pozwanego) oraz określić, o jaką kwotę się ubiegasz (możesz żądać alimentów nawet za trzy lata wstecz).
Pozew powinnaś uzasadnić, opisując swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest ojciec dziecka. Możesz poprosić również o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność i o tak zwane zabezpieczenie powództwa (wtedy sąd może nakazać płacenie alimentów już podczas procesu).

Co dołączyć do pozwu o alimenty?

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
- wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeśli nadal jesteś mężatką);
- oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
- zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub urzędu pracy (gdy pobierasz zasiłek dla bezrobotnych);
- wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (gromadź dowody opłat za leczenie, kursy itp).
Pamiętaj! Pozew o alimenty jest bezpłatny.

Zobacz także

Gdzie złożyć pozew o alimenty?

W sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać sąd właściwy dla twojego miejsca zamieszkania lub ten, w którego okręgu mieszka ojciec dziecka (pomyśl, gdzie łatwiej dojechać).
Pismo (w dwóch egzemplarzach) możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama