Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany, obok 500 plus oraz 300 plus, przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu zapewnienie specjalnych uprawnień rodzinom z co najmniej 3 dzieci, niezależnie od ich dochodu. Chodzi o to, aby ułatwić rodzinom z co najmniej 3 dzieci dostęp do kultury, aktywnych form spędzania czasu i obniżyć koszty codziennego życia. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można uzyskać zniżki na korzystanie z usług instytucji publicznych i firm prywatnych, które przystąpiły do programu. Są to między innymi muzea, parki narodowe, uzdrowiska, obiekty sportowe. Znajdziesz je dzięki specjalnemu oznaczeniu: „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Od 2023 roku, dzięki Karcie Dużej Rodziny możesz też zapłacić mniej za prąd. Oto, co jeszcze powinnaś wiedzieć o Karcie Dużej Rodziny.

Reklama

Spis treści:

Karta Dużej Rodziny – zniżki 2023

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują liczne przywileje. Aktualnie, coraz więcej miejsc honoruje Kartę Dużej Rodziny, oferując zniżki w wielu punktach sprzedaży i punktach usługowych. Zniżki na 2023 rok najlepiej sprawdzić w oficjalnej wyszukiwarce według danego województwa.

Wyszukiwarka partnerów karty Dużej Rodziny: Oferta partnerów Karty Dużej Rodziny

W 2023 roku zniżkę z Kartą Dużej Rodziny oferują między innymi:

Zobacz także
  • gastronomia: np. niektóre bary fast-food McDonalds;
  • parki narodowe,
  • schroniska PTTK;
  • towarzystwa ubezpieczeń (np. PZU);
  • hotele i gospodarstwa agroturystyczne, które przystąpiły do programu;
  • LOT;
  • sklepy spożywcze: Lidl, Achuan, sieć sklepów Spar, wybrane sklepy Intermarché, Kaufland, Carrefour;
  • sklepy z odzieżą lub artykułami sportowymi: Intersport, Martes, a także Bytom, 5.10.15.;
  • sklepy budowlane: wybrane oddziały sieci Mrówka;
  • sklepy z obuwiem: CCC, Deichmann, Bartek, Wojas;
  • księgarnie: Świat Książki, wydawnictwo WSiP, księgarnia Bonito;
  • usługi: salony Vision Express;
  • stacje benzynowe: Shell, Lotos, Circle K, Orlen;
  • operatorzy komórkowi – Orange, Play, T-Mobil;
  • banki – PKO BP, Credit Agricole, Santander Bank Polska;
  • PKP.

Zniżkę z Kartą Dużej Rodziny można również uzyskać w niektórych szkołach językowych (np. Empik School) i szkołach jazdy, a także placówkach edukacyjnych czy salach zabaw dla dzieci oraz kinach Helios, Multikino.

Zniżkę oferują także placówki LUX MED i Medycyny Rodzinnej. Z KDR taniej można również zapłacić za prąd, np. w sieci Enea. Bardzo duże zniżki dla rodzin mają też Polskie Linie Lotnicze LOT oraz PKP Intercity.

Więcej o Karcie Dużej Rodziny na stornie: www.rodzina.gov.pl

Karta Dużej Rodziny a niższe opłaty za prąd

Posiadacze Karty Dużej Rodziny, od 2023 roku mogą też liczyć na pewne ulgi, jeśli chodzi o cenę za prąd.

Aby skorzystać z zamrożenia rosnących cen za prąd do limitu 3 MWh rocznie, należy złożyć wniosek do właściwej spółki energetycznej (tej, z którą mamy podpisaną umowę na dostarczanie prądu), a do wniosku załączyć skan Karty Dużej Rodziny. Wnioski złożone po 23 czerwca 2023 roku nie będą rozpatrywane, dlatego nie warto zwlekać z ich składaniem.

Szacuje się, że koszt tzw. zamrożenia cen prądu dla rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny wyniesie w 2023 roku ponad miliard złotych.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny + wniosek

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek członka rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Kartę Dużej Rodziny mogą wyrobić osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Wnioski o jej wydanie można składać w urzędach gminy lub przez internet poprzez profil zaufany za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia.

Rozpatrzenie wniosku i przyznanie Karty jest bezpłatne. Za wydanie karty w wersji papierowej lub jej duplikat, jeśli masz już kartę elektroniczną, ustalona została opłata w wysokości 10 zł. Opłatę wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny. O wydanie Karty może wnioskować każdy rodzic, który kiedykolwiek posiadał na utrzymaniu minimum troje dzieci.

Nowelizacja dokonana w kwietniu 2021 r. sprawiła, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny mogą być wyświetlane w aplikacji mObywatel. To aplikacja na smartfony, która umożliwia pobranie karty osobom uprawnionym, czyli każdemu, komu przysługuje karta i kto ma dowód osobisty i PESEL lub mLegitymację. Z tego rozwiązania nie może korzystać część cudzoziemców – im pozostaje papierowa wersja Karty.

Termin ważności Karty Dużej Rodziny

Rodzice otrzymują Kartę Dużej Rodziny bezterminowo. Dzieci mogą korzystać ze swojej Karty:

  • do ukończenia 18. roku życia,
  • do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki,
  • bez ograniczeń wiekowych, gdy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na czas jego ważności).

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama