Ze zwolnienia na dziecko w szpitalu mogą skorzystać pracujący rodzice, ale nie wszyscy. Aby mieć taką możliwość, trzeba spełnić pewne kryteria, w tym mieć opłacaną składkę chorobową – forma zatrudnienia nie ma znaczenia. Składka może być odprowadzana obowiązkowo lub dobrowolnie, przy czym wysokość zasiłku za opiekę nad dzieckiem w szpitalu jest wyliczana w zależności od tego, czy rodzic jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

Reklama

Spis treści:

Kto może otrzymać zwolnienie na dziecko w szpitalu?

Aby móc skorzystać ze zwolnienia na chore dziecko, trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma natomiast znaczenia, jaką formę ma zatrudnienie – może to być umowa o pracę, jak również zatrudnienie na umowę zlecenie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ważne jest także to, ile lat ma dziecko – od tego zależy liczba możliwych dni do wykorzystania. Można uzyskać w sumie:

  • 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do 14 roku życia,
  • 14 dni, jeżeli dziecko jest w wieku powyżej 14 lat,
  • 30 dni, jeżeli rodzic opiekuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat.

L4 na dziecko w szpitalu przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie mogą z niego skorzystać w tym samym czasie. Liczba dni przysługujących na opiekę nad chorym dzieckiem nie zmienia się w przypadku kilkorga dzieci w rodzinie.

Czy zwolnienie na dziecko w szpitalu jest płatne?

Tak, za okres zwolnienia rodzica z pracy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem przebywającym w szpitalu przyznawany jest zasiłek opiekuńczy. Naliczany jest od podstawy wynagrodzenia zasadniczego pracownika i wynosi jego 80 procent. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym mama lub ojciec sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem w szpitalu, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz także

W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub prowadzących działalność gospodarczą wysokość zasiłku wynosi przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 procent. Zasiłek opiekuńczy otrzyma jednak tylko ten z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy za opiekę nad chorym dzieckiem w szpitalu?

Pieniądze wypłaca pracodawca (płatnik składek) albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby tak się stało, należy:

  • przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza dla rodzica ze względu na chorobę dziecka,
  • dostarczyć pracodawcy druk ZUS Z-15, który jest wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, dodatkowo będzie potrzebne zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku:

  • Z-3 (dla pracownika zatrudnionego na umowie o pracę),
  • Z-3a (dla osób objętych ubezpieczeniem chorobowym na podstawie wykonywania umowy zlecenia).

Zobacz także: 2 dni na dziecko: komu przysługują i na jakich zasadach?

L4 na dziecko w szpitalu: kiedy nie przysługuje?

ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem (wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia. W takich przypadkach prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje nawet wówczas, gdy w domu są inni członkowie rodziny mogący zapewnić maluchowi opiekę).

L4 na dziecko nie zostanie wypłacone również wtedy, gdy rodzic nie odprowadza składek na ubezpieczenie chorobowe.

L4 na dziecko w szpitalu w trakcie urlopu wypoczynkowego

Może zdarzyć się sytuacja, że dziecko zachoruje w trakcie urlopu wypoczynkowego rodzica i będzie musiało trafić do szpitala. W takiej sytuacji można wziąć od lekarza zwolnienie, jednak urlop nie zostanie przerwany z powodu konieczności zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem. To oznacza, że w tym przypadku opiekunowi nie przysługuje prawo do zasiłku za okres pobytu dziecka w szpitalu. Matka lub ojciec może zapewnić dziecku opiekę, ponieważ przebywa na urlopie wypoczynkowym, a za okres urlopu przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama