Ograniczenie praw rodzicielskich: po rozwodzie, z urzędu, wniosek
Ograniczenie praw rodzicielskich to odebranie praw do decydowania o niektórych sprawach dotyczących dziecka. Orzeka o tym sąd m.in. na wniosek rodzica lub z urzędu.
Ograniczenie praw rodzicielskich orzekane jest przez sąd rodzinny, kiedy rodzice niepełnoletniego dziecka nie zgadzają się ze sobą w ważnych sprawach go dotyczących. Może się tak stać w wyniku rozwodu, jeśli rodzice nie przygotują wspólnego planu wychowawczego lub na wniosek jednego z rodziców, kiedy dobro dziecka jest zagrożone. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską także z urzędu, jeśli uzna, że dziecku dzieje się krzywda. Sytuacje, w których sąd może ograniczyć prawa rodzicielskie jednemu lub obojgu rodziców wymienione są w art. 107 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.
Ograniczenie praw rodzicielskich w wyniku rozwodu
Rozwód lub formalna separacja nie oznaczają automatycznie ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców. Sąd może zdecydować o takim rozwiązaniu i przyznać pełne prawa temu rodzicowi, który zapewni dziecku najlepsze warunki do życia. Orzeczenie o niepełnej władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców dokładnie określa, jakie decyzje może podejmować rodzic, którego prawa zostały ograniczone. Nie może on na przykład zarządzać majątkiem dziecka.
Przeczytaj więcej: Rozwód a dzieci - formalności i dokumenty, skutki, wiek dziecka w momencie rozwodu
Ważne! Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy od pewnego czasu sąd podczas orzekania rozwodu lub separacji skłania się ku pozostawianiu pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Muszą jednak dojść do porozumienia w kwestiach dotyczących opieki nad dzieckiem, jego edukacji, zdrowia, wakacji i kontaktów. W tym celu rodzice spisują plan wychowawczy, który przedstawiają przed sądem.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej z urzędu
Jeśli rodzice nie radzą sobie z wychowaniem i opieką nad dzieckiem, sąd może ograniczyć ich prawa rodzicielskie, skierować rodziców na terapię rodzinną lub do specjalnych miejsc, które oferują edukację i wsparcie rodzinom z trudnościami. Sąd określa dokładnie, jakie decyzje rodzice mogą podejmować samodzielnie, a do jakich potrzebują zgody sądu rodzinnego. Przydziela rodzinie kuratora, który nadzoruje wykonywanie władzy rodzicielskiej przez rodziców oraz czuwa nad życiową sytuacją dziecka. W najtrudniejszych przypadkach dziecko umieszczane jest w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rodzinie zastępczej, a rodzic zostaje pozbawiony praw rodzicielskich.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej
Wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich może złożyć:
Zobacz także
- rodzic.
- każda osoba, która ma wiedzę o tym, że dziecku dzieje się krzywda,
- policja,
- szkoła,
- kurator.
Ważne! Wniosek musisz złożyć do sądu rejonowego (wydział opiekuńczy) właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. W piśmie uzasadnij, dlaczego domagasz się ograniczenia praw rodzicielskich ojca lub matki, a jeśli to możliwe – przedstaw dowody na to, że dziecku będzie lepiej, jeśli sąd przychyli się do twojej prośby. Opłata sądowa za złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej wynosi 40 zł.
Do wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej dołącz:
- akt urodzenia dziecka,
- aktu małżeństwa lub postanowienie sądu o rozwodzie (jeśli to cię dotyczy),
- dowody na uzasadnienie wniosku (jeśli je posiadasz. Może to być np. opinia kuratora, psychologa itd.),
- imiona, nazwiska i adresy ewentualnych świadków,
- informację o liczbie odpisów (każdy z uczestników postępowania powinien otrzymać kopię wniosku),
- dowód uiszczenia opłaty sądowej.
Zobacz też:
- Władza rodzicielska po rozwodzie – kto rozstrzyga w tej sprawie?
- Separacja: co to jest, faktyczna a prawna, separacja a rozwód (różnice i podobieństwa)
- Jak nie skrzywdzić dziecka po rozwodzie? Rady dorosłych dzieci rozwodników