Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 (a nawet 8) i kobiet w ciąży w 2022 roku
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dzięki temu uporządkowane zostaną między innymi przepisy dotyczące pracy zdalnej, która zagości w firmach już na stałe. To duże udogodnienie dla rodziców dzieci do 8. roku życia (wcześniej zapowiadano zmiany tylko dla rodziców dzieci do lat 4), a także dla kobiet w ciąży.
Zgodnie z dyrektywami unijnym nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje szereg zmian, które mają stanowić realne udogodnienie i wsparcie dla rodziców dzieci do lat ośmiu oraz kobiet w ciąży. Zgodnie z zapowiedziami sekretarza stanu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda po przyjęciu projektu zmian w Kodeksie pracy, ustawa trafiła do Sejmu. Planowany termin implementacji dyrektyw unijnych do porządku krajowego to dzień 1 stycznia 2023 r.
Elastyczna forma zatrudnienia
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg z okazji Dnia Praw Rodziny (20.10.2022 r.) poinformowała, że rządowa polityka prorodzinna, to nie tylko program świadczeń 500+, ale także „Dobry start”, „Mama +4” „Maluch+” oraz zmiany w zakresie polityki podatkowej. Dodatkowo planowane zmiany w Kodeksie pracy zapewnią rodzicom możliwość łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. „Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie [przepisów – przyp. red.]. Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – powiedziała Marlena Maląg.
Praca zdalna – udogodnienie dla rodziców małych dzieci
„Obserwujemy zmieniające się trendy na rynku pracy i wprowadzając pracę zdalną do Kodeksu pracy, odpowiadamy na te trendy. Ale nie tylko. Rozwiązanie to powinno również poprawić możliwości zatrudnienia między innymi rodziców małych dzieci, pozwoli lepiej godzić im codzienne obowiązki z pracą zawodową” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zasady pracy zdalnej ma określać porozumienie zawarte między związkami zawodowymi. Jeżeli nie działają one u danego pracodawcy lub nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia – zasady pracy należy określić w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy.
Zgodnie z projektem ustawy (25.10.2022 r.) pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej:
- rodzicom, którzy wychowują dziecko do 8. roku życia,
- rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną,
- kobietom w ciąży.
Odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia.
Dodatkowo rodzice będą mogli skorzystać z elastycznej organizacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb, w tym poprzez:
- telepracę,
- elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy i przerywany czas pracy),
- pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Warto także pamiętać, że jeśli pracodawca zatrudnia rodzica dziecka do 8. roku życia, to może polecić mu tylko za jego zgodą pracę:
- w godzinach nadliczbowych,
- w porze nocnej,
- poza stałym miejscem zatrudnienia (delegacje),
- w systemie przerywanego czasu pracy.
Źródło: tvn24.pl, biznes.wprost.pl, ksiegowosc.infor.pl, prawo.pl
Zobacz także: