Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ulga na dziecko po rozwodzie
© emiekayama - Fotolia.com
Prawo i finanse

Ulga na dziecko po rozwodzie 2023: komu przysługuje ulga podatkowa?

Ulga na dziecko po rozwodzie może być przyczyną konfliktu. Jeśli bowiem zarówno mama, jak i tata nie tracą po rozwodzie władzy rodzicielskiej, oboje mogą rościć sobie prawo do ulgi podatkowej. Wyjaśniamy, jak trzeba ją rozliczyć. Tłumaczymy, jak Nowy Polski Ład zmienia zasady rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie.

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom także po rozwodzie. Kwotę tę można odliczyć od podatku w częściach równych, a jeśli między byłymi małżonkami brakuje zgody – oddać tylko jednemu rodzicowi. Poniżej wyjaśniamy, jak rozliczyć ulgę podatkową po rozwodzie według zasad Nowego Polskiego Ładu 2023.

Spis treści:

PIT 2017: Kto nie może skorzystać z ulgi na dziecko? [WIDEO]

Ulga na dziecko po rozwodzie 2023

Prawo do ulgi podatkowej przysługuje obojgu rodzicom, jeśli oboje mają władzę rodzicielską (nawet jeżeli jest ona ograniczona). Każdy z rodziców może odliczyć ulgę podatkową w granicach przysługującego limitu na dziecko, także po rozwodzie.

Komu przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie?

Rozwód czy separacja nie muszą oznaczać utraty przez rodzica prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej. Sąd rodzinny, ogłaszając separację bądź rozwiązując związek małżeński, określa także prawa rodzicielskie. Jeżeli zatem nie pozbawia jednego z rodziców zupełnie tego prawa, to rodzic nadal może skorzystać z ulgi na dziecko w podatku dochodowym.

Obydwoje rodzice mają prawo odliczyć ulgę na małoletnie dziecko, wobec którego:

  • wykonywali władzę rodzicielską (czyli nie tylko posiadali prawo rodzicielskie, ale z niego korzystali, dbali o zaspokajanie potrzeb dziecka, spotykali się z nim, wspomagali jego utrzymanie także poza obowiązkiem alimentacyjnym);
  • pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało;
  • sprawowali opiekę w rodzinie zastępczej (na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą).

Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie?

Rozliczając PIT 2023, pamiętaj, że przysługującą kwotę ulgi rodzice dziecka mogą odliczyć od podatku w częściach równych. Dotyczy to zarówno rodziców pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, jak i rodziców rozwiedzionych czy będących w separacji, ale mających pełnię władzy rodzicielskiej (także sprawujących opiekę naprzemienną).

Rodzice podzielą się też ulgą po równo, jeżeli miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców. Oczywiście muszą przy tym pamiętać, że przysługuje im łącznie jedna kwota na jedno dziecko.

Co zrobić, jeśli brakuje porozumienia w sprawie prawa do ulgi po rozwodzie? Odliczenie w wysokości 100 proc. stosuje ten rodzic, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania – tak reguluje tę kwestię Nowy Polski Ład.

Ulga na dzieci a rozwód: co z pełnoletnimi dziećmi?

Zgodnie z art. 27f ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga na dziecko przysługuje także w przypadku dzieci pełnoletnich kontynuujących naukę do ukończenia 25. roku życia, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (16 061,28 zł – 12 x 1338,44 zł).

Podstawa prawna: Art 27f ustawy o podatku dochodowym

Zobacz też:

ulga prorodzinna
AdobeStock
Aktualności
Opłaca się mieć dużo dzieci. Zobacz, ile zaoszczędzisz!
W kieszeni możesz zatrzymać całkiem sporo pieniądzy. Zasada jest prosta: im więcej masz dzieci tym mniej oddajesz państwu.

Ulga prorodzinna to jedna z najważniejszych korzyści związanych z odliczeniami podatkowymi. Można z niej korzystać po spełnieniu odpowiednich warunków. Z ulgi można skorzystać, jeżeli sprawujesz władzę rodzicielską nad dzieckiem, jesteś rodzicem zastępczym lub prawnym opiekunem mieszkającym z dzieckiem. To ile odliczysz, zależy od liczby posiadanych dzieci. Jeżeli na utrzymaniu jest: 1 dziecko , ulga prorodzinna w skali miesięcznej wynosi 92,67 zł ( rocznie 1112,04 zł ), 2 dzieci , ulga wyniesie 92,67 zł miesięcznie za każde z nich (łącznie 2224,08 zł w skali roku ), 3 dzieci , rodzice w ramach ulgi prorodzinnej odbiorą w skali miesięcznej po 92,67 zł za pierwsze i drugie dziecko oraz 166,67 zł za trzecie ( w skali roku 4224,12 zł za wszystkie dzieci), 4 i więcej dzieci , na dwoje pierwszych należy się ulga w wysokości 92,67 zł, na trzecie 166,67 zł, a na czwarte i kolejne 225 zł (w skali rocznej rodzice czworga dzieci uzyskają 6924,12 zł ). W przypadku jednego dziecka, obowiązują limity dochodu . Rozliczające się indywidualnie nie można przekroczyć progu rocznego dochodu w wysokości 56 000 zł, a małżonkowie wspólnie rozliczający się z fiskusem – łącznej kwoty 112 000 zł. Limity dochodu rodziców nie istnieją w przypadku dwójki i większej liczby dzieci. Możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej nie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym, którzy uzyskują dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i według ryczałtu. Ulgę na dziecko oblicza się za pełne miesiące , co oznacza, że jeśli urodziłaś dziecko np. połowie czerwca, to ulga pomnożona będzie o 7 miesięcy (pełny czerwiec i okres od lipca do grudnia). Za maluchy urodzone 30 czy 31 grudnia przysługuje rodzicom ulga za cały grudzień. Ulga prorodzinna a 500 plus? Świadczenie 500 plus jest zwolnione od...

Pieniądze na dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]
Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.

Świadczenia przyznawane w związku z urodzeniem dziecka w 2023 roku obejmują zarówno wypłacane jednorazowo kwoty, np. z tytułu becikowego, jak i comiesięczne lub coroczne zasiłki, ulgi i inne formy finansowego wsparcia rodziców.  Suma wszystkich świadczeń wzrosła w związku z wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ale na trzy lata (do 31 października 2024 roku)  zamrożone zostały progi dochodowe i kwoty świadczeń , poza świadczeniem pielęgnacyjnym. Obowiązują one już od 6 lat (ostatnia waloryzacja miała miejsce w 2015 roku). Oznacza to, że świadczenia są przyznawane coraz mniejszej liczbie rodzin, gdyż zarówno minimalna, jak i średnia pensja przez ten czas znacząco wzrosła. Zdaniem rządu decyzję tę rekompensuje świadczenie 500 plus. Nie jest to prawdą, gdyż przysługuje ono do 18 roku życia, a świadczenie rodzinne można pobierać przez cały czas trwania nauki dziecka (maksymalnie do 21 roku życia w przypadku dzieci zdrowych i do 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W związku z decyzją rządu nie ulegną podniesieniu przez najbliższe trzy lata kwoty: becikowego, kosiniakowego, zasiłku rodzinnego. Wyjaśniamy, co należy się rodzicom po urodzeniu dziecka. Podpowiadamy też, jakie pieniądze dostaną dzieci uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, o jakie świadczenia na dziecko możesz się ubiegać w 2023 roku i przez najbliższe trzy lata.  Świadczenia na dziecko w 2023 roku: Becikowe Kosiniakowe 500 złotych na dziecko 12 tysięcy zł na drugie dziecko Zasiłek macierzyński Zasiłek rodzinny Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ​ Ulga podatkowa na dziecko Zasiłek wychowawczy Karta Dużej Rodziny Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka Świadczenia opiekuńcze 300 plus dla ucznia Bon...

zasiłek wychowawczy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zasiłek wychowawczy w 2023 roku – komu przysługują pieniądze?
Zasiłek wychowawczy należy się osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, przebywającej na urlopie wychowawczym i pobierającej zasiłek rodzinny. Aby otrzymać pieniądze w ramach zasiłku wychowawczego, trzeba spełnić te wszystkie trzy warunki jednocześnie.

Jeżeli jesteś na urlopie wychowawczym,  co do zasady nie otrzymujesz w tym czasie pieniędzy. Jeżeli jednak pobierasz zasiłek rodzinny, możesz starać się o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Opisujemy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać zasiłek wychowawczy w 2023 roku. Spis treści: Komu przysługuje zasiłek wychowawczy Ile wynosi zasiłek wychowawczy Zasiłek na urlopie wychowawczym – jak długo jest wypłacany Zasiłek wychowawczy – kryteria przyznawania Dokumenty potrzebne do otrzymania zasiłku wychowawczego Kiedy nie otrzymasz zasiłku wychowawczego Kto wypłaca zasiłek wychowawczy Komu przysługuje zasiłek wychowawczy Zasiłek wychowawczy to potoczna nazwa dodatku przyznawanego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Przysługuje: matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub opiekunowi prawnemu dziecka. O zasiłek mogą ubiegać się wyłącznie rodziny otrzymujące zasiłek rodzinny , czyli takie, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 złotych lub – jeżeli dziecko jest niepełnosprawne – 764 złotych. Zasiłek wychowawczy nie jest samodzielnym świadczeniem. Mają do niego prawo rodziny, którym przysługuje zasiłek rodzinny. Jest to forma pomocy społecznej dla rodzin o niskich dochodach. Ile wynosi zasiłek wychowawczy Zasiłek wychowawczy wynosi 400 złotych. Pieniądze otrzymuje ten z rodziców, który przebywa na urlopie wychowawczym. Jeżeli z wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice, tylko jeden z nich będzie otrzymywał zasiłek wychowawczy. Zasiłek na urlopie wychowawczym – jak długo jest wypłacany Zasiłek wychowawczy wypłacany jest co miesiąc. Pieniądze otrzymasz razem z zasiłkiem rodzinnym. To, jak długo będzie wypłacany, zależy od liczby posiadanych dzieci i ich...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak