Zasiłek macierzyński w 2025 nie dla każdej mamy. Kto go dostanie, ile trwa i ile wynosi?
Zastanawiasz się, jak długo możesz otrzymywać zasiłek macierzyński i kiedy ZUS wypłaca świadczenie w 2025 roku? Przygotowałyśmy krótkie podsumowanie dla przyszłych mam i tych, które właśnie zaczynają urlop. Sprawdź, ile trwa zasiłek i ile wynosi.

Zasiłek macierzyński pozwala skupić się na opiece nad dzieckiem bez stresu o domowy budżet. Pierwsze wspólne miesiące to w końcu wyjątkowy czas, kiedy poczucie bezpieczeństwa finansowego jest bardzo ważne. Świadczenie możesz otrzymywać nawet przez 52 tygodnie, czyli cały rok. W przypadku bliźniaków lub porodu mnogiego ten okres wydłuża się do 54 tygodni.
To ważne, aby wiedzie ile wynosi zasiłek macierzyński. Z nami sprawdzisz, jak długo będziesz go dostawać, jak go obliczyć i kiedy ZUS wypłaca pieniądze. Dowiedz się, co zrobić krok po kroku, by mieć spokojną głowę i pewność, że dostaniesz wypłatę.
Spis treści:
- Ile trwa zasiłek macierzyński w 2025?
- Termin wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez ZUS
- Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2025: 70%, 80% , czy 100 % wynagrodzenia??
- Nie każda mama dostanie zasiłek. Jest ratunek na wyjątkowe sytuacje
- Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia. Co wtedy?
- Zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej
- Czy zasiłek macierzyński to dochód?
- Wniosek o zasiłek macierzyński
Ile trwa zasiłek macierzyński w 2025?
W 2025 roku zasiłek macierzyński przysługuje na maksymalnie 52 tygodnie (czyli 12 miesięcy) po urodzeniu jednego dziecka. W przypadku ciąży mnogiej ten czas wydłuża się do 54 tygodni. Zasiłek dzieli się na dwa etapy:
- 20 tygodni – urlop macierzyński;
- 32 tygodnie – urlop rodzicielski.
Termin wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez ZUS
Kiedy spodziewać się pierwszej wypłaty zasiłku macierzyńskiego? W 2025 roku ZUS wykonuje przelew na konto co miesiąc – zazwyczaj do 30 dni od złożenia kompletnego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Pieniądze trafiają na konto zgodnie z harmonogramem ZUS, który ustalany jest na podstawie daty złożenia wniosku.
Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2025: 70 proc., 80 proc. czy 100 proc. wynagrodzenia?
Aby obliczyć zasiłek macierzyński, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów: wysokość wynagrodzenia, długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także termin złożenia wniosku.
Przez pierwsze 20 tygodni urlopu macierzyńskiego zasiłek wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, czyli średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Następnie, podczas urlopu rodzicielskiego (kolejne 32 tygodnie), otrzymasz 70 proc. tej podstawy. Wiele kobiet decyduje się jednak na inne rozwiązanie.
Możesz wybrać uśredniony zasiłek w wysokości 81,5 proc. przez cały okres 52 tygodni. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba złożyć wniosek w ciągu 21 dni od porodu. Dzięki temu co miesiąc otrzymujesz stałą kwotę. Takie rozwiązanie ułatwia rodzicom planowanie domowego budżetu z wyprzedzeniem.
Nie każda mama dostanie zasiłek macierzyński. Jest ratunek na wyjątkowe sytuacje
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, ile zarabiałaś przed porodem. ZUS oblicza jego wysokość na podstawie średniej z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Od tej zasady są jednak wyjątki:
- jeśli pracujesz krócej niż 12 miesięcy, ZUS weźmie pod uwagę średnią z tych miesięcy, które faktycznie przepracowałaś;
- jeśli Twoje średnie wynagrodzenie brutto wynosi mniej niż 1000 zł, państwo dopłaci Ci różnicę – tak, byś co miesiąc otrzymywała co najmniej 1000 zł netto zasiłku.
Dzięki temu każda mama ma zapewnione minimalne wsparcie finansowe, nawet jeśli jej zarobki były niskie lub pracowała krótko. Kobiety nieodprowadzające składek na ubezpieczenie chorobowe, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki i bezrobotne otrzymają co miesiąc 1 tysiąc złotych zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to, inaczej kosiniakowe świadczenie rodzinne, wypłacane jest przez pierwszy rok życia dziecka.
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia
Kobiety często zastanawiają się, czy należy się zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia. Nawet jeżeli umowa wygaśnie już po porodzie, ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenie. Jeżeli zaś umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu, to ubezpieczona matka także podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia ją do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia.
Z kolei aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracując na umowę zlecenie, musisz posiadać ubezpieczenie chorobowe (w dniu porodu).
Zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie średniej ze składek opłacanych przez 12 miesięcy poprzedzających urodzenie dziecka.
W przypadku, kiedy prowadzisz działalność krócej niż 12 miesięcy, a opłacasz składki znacznie wyższe niż minimum wynikające z przepisów, otrzymasz zasiłek w minimalnej wysokości – 1 tys. złotych, który będzie powiększony o 1/12 za każdy miesiąc, w którym opłacałaś podwyższoną składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Uwaga! Prawo do zasiłku macierzyńskiego mogą utracić mamy prowadzące działalność gospodarczą – dotyczy to tylko tych przedsiębiorczyń, które mają zaległości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Od początku 2018 roku ZUS rozlicza wpłacone składki najpierw na poczet zaległych opłat. Zadłużeni przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że jeżeli na ich koncie w ZUS-ie powstanie (lub już jest) jakaś zaległość, mogą utracić prawo do ubezpieczenia chorobowego i związanych z nim zasiłków.
Czy zasiłek macierzyński to dochód?
Tak. Zasiłek macierzyński to świadczenie regulowane ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tytułu zasiłku macierzyńskiego należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce „dochody z innych źródeł’’.
Wniosek o zasiłek macierzyński
O zasiłek macierzyński można wystąpić jeszcze przed porodem. Maksymalnie 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego można wykorzystać jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, a po porodzie wykorzystać resztę przysługującego zasiłku macierzyńskiego. Wniosek o zasiłek macierzyński składa się na druku ZAM. Można to zrobić elektronicznie za pomocą platformy ePUAP (potrzebny jest profil zaufany), osobiście lub listownie do siedziby ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.
Zobacz też: