Zgoda na wyjazd dziecka za granicę 2024 [wzór i potrzebne dokumenty]
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna, gdy dziecko wyjeżdża w zagraniczną podróż z jednym rodzicem lub innym opiekunem (lub opiekunami, np. z dziadkiem i babcią). Warto sporządzić ją w języku polskim, a także w języku państwa, do którego wyjeżdża maluch.
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to pisemny dokument, będący potwierdzeniem uzyskania zgody od rodzica lub opiekuna prawnego dziecka na zagraniczną podróż malucha pod opieką innej osoby. Taki dokument można przygotować zarówno na jednorazową podróż dziecka, jak i na wszystkie inne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jeśli wyjeżdżamy z dwojgiem (lub więcej) dziećmi — taka zgoda powinna być udzielana w osobnym dokumencie dla każdego dziecka.
Spis treści:
- Wyjazd dziecka za granicę bez rodziców: dokumenty
- Zgoda na wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców
- Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: jak ją napisać?
- Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: wzór
Wyjazd dziecka za granicę bez rodziców: dokumenty
Dziecko, by przekroczyć granicę, musi posiadać dowód osobisty (na terenie Unii Europejskiej) lub paszport (jest on potrzebny w pozostałych krajach). Zdarzają się jednak kontrole, podczas których urzędnicy oczekują wykazania przez opiekuna odpowiedniej zgody rodziców dziecka na taką podróż.
Taka zgoda na wyjazd dziecka za granicę przyda się podczas:
- kontroli dokumentów na lotnisku,
- kontroli dokumentów na granicy,
- wylegitymowania przez służby do tego uprawnione (np. policję).
Zdecydowanie lepiej być na to gotowym niż dać się zaskoczyć zakazem kontynuowania podróży.
Pracownicy lotnisk i straży granicznej są bardzo wyczuleni na dzieci, które podróżują bez obojga rodziców. Wynika to ze zdarzających się przypadków uprowadzania dzieci. Ze względu na „uprowadzenia rodzicielskie”, taką zgodę powinien posiadać też rodzic, który samotnie wybrał się w zagraniczną podróż z dzieckiem.
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców
Dziecko nie może przebywać za granicą tylko z jednym z rodziców bez zgody drugiego, który ma prawo współdecydowania o nim. By dziecko mogło wyjechać za granicę, potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy:
- jeden z rodziców został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej,
- władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w tym zakresie.
Jeżeli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd – drugi powinien wystąpić do miejscowego organu władzy opiekuńczej (zazwyczaj jest to sąd odpowiedni do miejsca stałego pobytu dziecka) o zgodę na zmianę miejsca stałego pobytu dziecka, a co za tym idzie – jego wyjazd za granicę.
Wyjazd z dzieckiem za granicę, bez zgody drugiego rodzica może być rozpatrywany (na wniosek drugiego rodzica) jako uprowadzenie dziecka. To z kolei zgodnie z art. 211 Kodeksu Karnego stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Niestety, z powodu nieporozumień między rodzicami dochodzi do uprowadzeń dzieci, w Polsce tylko w czerwcu 2024 roku zdarzyło się to aż dwukrotnie. (Podlasie: porwanie 5-letniej dziewczynki. To już drugi taki dramat w tym miesiącu).
Jak napisać zgodę na wyjazd dziecka za granicę?
Decyzję o podróży dziecka za granicę rodzice muszą podjąć wspólnie. Konieczna jest zgoda ich obojga. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być wyrażona na piśmie lub w formie aktu notarialnego.
Uwaga! W niektórych państwach wymagana jest zgoda rodzica w formie aktu notarialnego – oznacza to, że zwykła forma pisemna nie wystarczy. Wynika to z obaw o podrobienie zgody na wyjazd dziecka za granicę. Obecność notariusza przy sporządzaniu takiej zgody, wyklucza fałszowanie dokumentu.
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia zgody na wyjazd,
- treść właściwą, czyli wyrażenie zgody na wyjazd,
- dane dziecka (imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego/ paszportu, PESEL dziecka),
- dane rodziców (imię i nazwisko oraz numer i seria dowodu osobistego/ paszportu rodzica/opiekuna prawnego),
- dane opiekuna na wyjazd (imię i nazwisko, numer i seria dowodu tożsamości/ paszportu, PESEL opiekuna na wyjazd),
- czytelne podpisy rodziców dziecka.
Rodzice mogą też dodać zapis, że wyrażają zgodę na podejmowanie decyzji dotyczących ewentualnego leczenia dziecka na wakacjach i pobytu w zakładach opieki zdrowotnej.
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę: wzór
Przedstawiamy wzór zgody na wyjazd dziecka za granicę:
Zobacz także: