Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Adobe Stock/Fizkes
Prawo i finanse

Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]

Zmiany w Kodeksie pracy były przygotowywane już od jakiegoś czasu. Na początku roku 2023 rząd przyjął projekt takich zmian. Wiele z nich dotyczy pracujących rodziców. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat nowych przepisów.

Zmiany w Kodeksie pracy, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, to konieczność wywołana pandemią i wyjściem naprzeciw potrzebom Polaków. Prace nad zmianami trwały już od kilku miesięcy – rząd był do tego zobowiązany w związku z dyrektywami unijnymi (m.in. tzw. dyrektywą rodzicielską).

Zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku ważne dla rodziców:

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dłuższy urlop rodzicielski

Jedną z najważniejszych zmian jest dłuższy urlop rodzicielski. Do tej pory urlop rodzicielski wynosił 32 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej 34 tygodnie) – po wejściu w życie zmian, będzie to 41 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej 43 tygodnie).

Każdy rodzic otrzyma też gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie można będzie „przenieść” na drugiego z rodziców (z matki na ojca lub odwrotnie). Prawo do urlopu rodzicielskiego ma zarówno matka, jak i ojciec, niezależnie od urlopu macierzyńskiego.

Wyższy zasiłek macierzyński

Do tej pory na urlopie macierzyńskim (12 miesięcy) rodzic (najczęściej matka) pobierał 80 proc. wynagrodzenia. Zmiany w Kodeksie pracy zakładają 81,5 proc.

Urlop opiekuńczy (5 dni na opiekę)

Od 2023 roku rodzic będzie miał również prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego na dziecko (ale też, gdy opieki wymagał będzie dorosły członek rodziny). Jest to urlop bezpłatny.

Elastyczne formy zatrudnienia

Zgodnie z nowymi przepisami, rodzic dziecka w wieku do 8 lat – będzie mógł nie zgodzić się na pracę po godzinach oraz wypełnianie obowiązków służbowych w nocy. Do tej pory prawo takie mieli rodzice dzieci do 4. roku życia.

Zobacz także:

 

 

wniosek o urlop wychowawczy 2022
AdobeStock
Prawo i finanse
Wniosek o urlop wychowawczy 2023 – wzór do druku i instrukcja wypełniania i składania
Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy najpóźniej 21 dni przed planowanym początkiem urlopu. Podanie o urlop można napisać samemu lub skorzystać z naszego gotowego wzoru. Przygotowaliśmy też omówienie zasad wypełniania wniosku oraz informacje, jakie dokumenty będą potrzebne przy jego składaniu.

Każdy rodzic lub opiekun prawny dziecka do 6. roku życia ma prawo do wzięcia urlopu wychowawczego. Jego otrzymanie nie wymaga wielu formalności, wystarczy zawnioskować o jego udzielenie.  Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy. Jedyna trudność, która z tym się wiąże, to dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie . Wniosek o urlop wychowawczy powinien trafić do firmy nie później niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy. Mamy też dla ciebie wzór gotowego wniosku do wydruku. Spis treści: Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Wniosek o urlop wychowawczy – wzór Jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy? Wniosek o urlop wychowawczy – kiedy złożyć? Dokumenty potrzebne do wniosku o urlop wychowawczy Wnioski dla rodziców na urlopie wychowawczym Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Z przepisów wynika, że urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. We wniosku możesz jednak ubiegać się jedynie o 35 miesięcy, ponieważ – zgodnie z prawem – jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic. Jeżeli tego nie zrobi, przysługujący mu czas urlopu przepadnie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest pod opieką jednego rodzica, wtedy przysługuje mu urlop w pełnym wymiarze 36 miesięcy. Warto też pamiętać, czym urlop wychowawczy odróżnia się od innych urlopów dla rodziców : jest bezpłatny, nie wlicza się do stażu pracy. Co jeszcze cechuje urlop wychowawczy: można go podzielić i wykorzystać w 5 częściach , nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego, jego czas...

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka: sprawdź aktualne przepisy!
Ojcu przysługuje urlop po urodzeniu dziecka. Od lutego 2023 r., w związku z tzw. dyrektywą unijną work-life balance, wchodzą w życie przepisy zmieniające dotychczasowe zasady korzystania z urlopów dedykowanych rodzicom. Czy wiesz, jaki urlop po urodzeniu dziecka przyznawany jest ojcu? Sprawdź też, ile dni urlopu jest przewidzianych dla ojca po urodzeniu dziecka.

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka? Jeszcze kilka lat temu prawa ojca po narodzinach dziecka były minimalne. Na szczęście z roku na rok zmieniają się one na lepsze i ojcowie mogą korzystać np. ze specjalnych urlopów i dni wolnych od pracy. Robią to coraz chętniej, bo chcą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu maluchów . Niestety, nie wszyscy wiedzą, jakie urlopy dla ojców po urodzeniu dziecka przewiduje polskie prawo. W 2023 roku mogą wybierać spośród kilku różnych rozwiązań. Poniżej znajdziesz odpowiedź, ile dni urlopu po urodzeniu dziecka przewidzianych jest dla ojca. Spis treści: Jaki urlop po urodzeniu dziecka dla ojca? Urlop okolicznościowy: 2 dni urlopu, gdy urodzi się dziecko Urlop ojcowski – gdy mężczyzna zostaje ojcem Urlop tacierzyński – więcej czasu dla malucha Urlop rodzicielski – czyli tata na domowym etacie Urlop wychowawczy dla ojca Urlop dla taty – 5 dni opieki nad dzieckiem Benefity od pracodawców dla ojców Jaki urlop po urodzeniu dziecka dla ojca? Co należy się ojcu po urodzeniu dziecka? Wedle prawa ojciec może skorzystać z pięciu typów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Są to: urlop okolicznościowy, urlop ojcowski, urlop tacierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy. Każdy z tych urlopów można wykorzystać w określonym momencie życia dziecka i na określonych zasadach. Co ważne – urlopy dla ojców nie są zależne od urlopu wypoczynkowego i nie zmniejszają jego wymiaru.   Urlop okolicznościowy: 2 dni urlopu, gdy urodzi się dziecko Ojcom przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka. Zazwyczaj wykorzystywany jest on na czas porodu (umożliwia wspólny, rodzinny poród) lub jako dzień wolny od pracy, kiedy to tata maluszka może załatwić wszelkie formalności w...

urlop okolicznościowy urodzenie dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop okolicznościowy. Komu i na jakich zasadach przysługuje w 2023 roku?
Urlop okolicznościowy to jeden lub dwa dni wolnego, które pracownik może wykorzystać w związku z ważnym życiowym wydarzeniem, jak urodzenie dziecka, ślub lub pogrzeb członka rodziny. Za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie. Podpowiadamy, jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka przysługuje zarówno mamie, jak i ojcu dziecka. Najczęściej wykorzystywany jest przez ojców, np. w celu załatwienia formalności związanych z narodzinami potomka. Dni wolne z tytułu narodzin dziecka przysługują jedynie rodzicom – nie mogą ich wykorzystać np. dziadkowie. Urlop okolicznościowy to także dni wolne z okazji ślubu czy pogrzebu. Wyjaśniamy, ile urlopu przysługuje i do kiedy trzeba go wykorzystać. Spis treści:  Co to jest urlop okolicznościowy? Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka: do kiedy? Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka: wniosek Urlop okolicznościowy z okazji ślubu Urlop okolicznościowy z okazji śmierci bliskiej osoby Co to jest urlop okolicznościowy? Urlop okolicznościowy to dni wolne, które pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zatrudnionemu na etat poza wymiarem dni urlopowych. Okoliczności, w związku z którymi można otrzymać urlop okolicznościowy, to: urodzenie się pracownikowi dziecka; ślub pracownika lub jego dziecka; śmierć bliskiej osoby. Wymiar urlopu okolicznościowego może wynosić 1 lub 2 dni: 1 dzień urlopu okolicznościowego – przysługuje z okazji ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. 2 dni urlopu okolicznościowego – przysługują z okazji ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie . Urlop po narodzeniu dziecka przeznaczony jest dla ojca, bo kobiety od dnia porodu (a czasem również i przed nim) przebywają na urlopie macierzyńskim ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak