Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oj maluśki maluśki tekst
Adobe Stock
Święta i uroczystości

„Oj maluśki, maluśki" – tekst, historia i nuty kolędy

„Oj maluśki, maluśki” - tekstu tej kolędy każdy z nas uczy się już we wczesnych latach życia. Powstała ona na południu Polski i zawiera wiele słów pochodzących z góralskiej gwary, co sprawia, że jest wyjątkowa i bardzo lubiana.

Tekst kolędy „Oj maluśki, maluśki” zna chyba każdy z nas. Jest to polska pastorałka ludowa, która pochodzi z Podhala. Ma niezaprzeczalny urok, zwłaszcza wtedy, gdy słucha się jej w zakopiańskim kościele i wykonywaną przez tamtejszych górali. Ze względu na swoją popularność doczekała się wielu wykonań. Śpiewali ją m.in.: Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Anna Maria Jopek, Zakopower, Golec uOrkiestra.

Spis treści:

  1. „Oj maluśki maluśki” - tekst kolędy
  2. Historia kolędy „Oj maluśki, maluśki"
  3. „Oj maluśki, maluśki” – nuty i chwyty gitarowe

Oj maluśki, maluśki - tekst kolędy

Poniżej zamieszczamy wersję tekstu kolędy „Oj maluśki, maluśki” z 1808 roku:

Oj Maluśki, Maluśki, Maluśki
jako rękawicka,
Alboli tez jakoby, jakoby
kawałecek smycka.

Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by
siedzieć było w niebie,
Wsak Twój Tatuś kochany, kochany
nie wyganiał Ciebie.

Tam wciurnasa wygoda, wygoda,
a tu bieda wsędzie;
Ta Ci teraz dokuca, dokuca,
ta i potem będzie.

Tam Ty miałeś pościółkę, pościółkę
i miękkie piernatki;
Tu na to Twej nie stanie, nie stanie
ubożuchnej Matki.

Tam kukiełki jadałeś, jadałeś
z czarnuszką i z miodem;
Tu się tylko zasilać, zasilać
musis samym głodem.

Tam pijałeś ceć jakie, ceć jakie
słodkie małmazyje;
Tu się Twoja gębusia, gębusia
łez gorzkich napije.

Tam Ci zawsze służyły, służyły
prześliczne janioły;
A tu lezys Sam jeden, Sam jeden,
jako palec goły.

Hej, co się więc takiego, takiego
Tobie, Panie, stało,
Żeć się na ten kiepski świat, kiepski świat
przychodzić zechciało?

Oj! gdybych ja jako Ty, jako Ty
tam królował sobie,
Nie chciałbym ja przenigdy, przenigdy
w tym spoczywać żłobie.

Chociażby za pańszczyznę, pańszczyznę
i chociażby pono
Talar jeden i drugi, i drugi
na rękę kładziono.

Albo się więc mój Panie, mój Panie
wróć do Twej dziedziny,
Albo się zanieść pozwól, zanieść pozwól
do mej chałupiny.

Będziesz się tam miał z pyszna, miał z pyszna,
jako miałeś w niebie.
Mam ja mleka słodkiego, słodkiego
garnuszek dla Ciebie.

Poniżej najczęściej śpiewany obecnie tekst kolędy „Oj maluśki, maluśki”– podajemy tylko tekst zwrotek:

Oj, maluśki, maluśki, maluśki, jako rękawicka,
Albo-li tez jakoby, jakoby kawałecek smycka.

Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by, siedzieć było w niebie,
Wsak Twój Tatuś kochany, kochany, nie wyganiał Ciebie.

Tam Ci w niebie słuzyły, słyzyły, prześliczne janioły,
A tu lezys sam jeden, sam jeden jak ten palec goły.

Tam kukiołki jadałeś, jadałeś z czarnuską i miodem,
Tu się tylko zasilać, zasilać musis samym głodem

Tam se w niebie spijałeś, spijałeś, słodkie małmazyje,
A tu się Twa gębusia, gębusia gorzkich łez napije.

Cóż Ci oddam mój Panie, mój Panie, chyba me piosnecki,
Albo też te moje, te moje lipowe skrzypecki.

Sprawdź też: Cicha noc – tekst, nuty i chwyty gitarowe

Historia kolędy „Oj maluśki, maluśki”

Ponieważ kolęda ma wiele wariantów, bardzo trudno jest ustalić, który był pierwszy i kiedy powstał. Najstarszy tekst pochodzi z XVIII wieku – znaleziono go w rękopisach w klasztorze franciszkanek w Krakowie.

Na początku tekst miał 6 zwrotek. Refren dodano później i miał dwie wersje: li li li li laj oraz Śpiewajmy i grajmy mu, małemu, małemu (albo: Śpiewojcies i grojcies Mu, Dzieciątku małemu). Obecna wersja kolędy „Oj maluśki, maluśki” (z niewielkimi różnicami) odkryta została w śpiewniku autorstwa Michała Mioduszewskiego z 1808 roku.

„Oj maluśki, maluśki” - chwyty gitarowe i nuty


Poniżej chwyty gitarowe do kolędy „Oj maluśki, maluśki”. Wykonanie tej melodii na gitarze jest naprawdę proste!
D A
Oj, maluśki, maluśki, maluśki, jako rękawicka
A G A D
Alboli tyz jakoby, jakoby kawałecek smycka.

D A D
Ref. Śpiewajcie i grajcie mu dzieciątku małemu

Nuty literowe
Do zagrania na cymbałkach lub flecie – warto spróbować zrobić to z dzieckiem:
Fa - sol - la - la - la - la - la - la - la - la
La - do2 - la - fa - mi – sol
Mi - fa - sol - sol - sol - sol - sol - sol - sol - sol
Sol - b - sol - mi - sol - fa

Refren: La - re2 - do2 - la - fa - sol - la
Mi - la - sol
Mi - sol - fa

Zobacz także:

Jak udekorować pierniczki – różne pomysły [WIDEO i ZDJĘCIA]

lulajże Jezuniu
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Lulajże, Jezuniu – tekst, historia i nuty kolędy
Lulajże, Jezuniu jest polską kolędą. Ma charakter kołysanki, pochodzi z XVIII wieku i jest jedną z ulubionych kolęd Polaków.

Lulajże, Jezuniu jest spokojną, miłą dla ucha melodią o charakterze kołysanki . W obecnych czasach rzadko która mama zna teksty kołysanek, dlatego usypiając dziecko, nucą właśnie tę melodię. Spis treści: Historia Lulajże, Jezuniu Tekst kolędy Lulajże, Jezuniu – nuty Historia Lulajże, Jezuniu Najwcześniejsza wersja Lulajże, Jezuniu pochodzi z 1705 roku – w tym roku wyszedł drukiem zbiór, który jest przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Autor tekstu oraz melodii nie jest znany. Kolęda ta znana jest także poza granicami naszego kraju – we Francji jest znana jako Nuit de lumière. Zobacz także: Cicha noc – historia, tekst i nuty Tekst kolędy – Luljaże, Jezuniu Lulajże Jezuniu, moja Perełko, Lulaj ulubione me Pieścidełko. Refren: Lulajże Jezuniu, lulaj, że lulaj A ty go matulu w płaczu utulaj Zamknijże znużone płaczem powieczki, Utulże zemdlone łkaniem usteczki. Refren: Lulajże, Jezuniu... Lulajże, piękniuchny nasz Aniołeczku. Lulajże wdzięczniuchny świata Kwiateczku. Refren: Lulajże, Jezuniu... Lulajże, Różyczko najozdobniejsza, Lulajże, Lilijko najprzyjemniejsza. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Jezusowi słodkich jagódek pójdę z nim w Matuli serca ogródek. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Jezusowi z chlebem masełeka, włożę ja kukiełkę w jego jasełka. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Ci słodkiego, Jezu, cukierka rodzynków, migdałów z mego pudełka. Refren: Lulajże, Jezuniu... Cyt, cyt, cyt niech zaśnie małe Dzieciątko oto już zasnęlo niby kurczątko. Refren: Lulajże, Jezuniu... Cyt, cyt, cyt wszyscy się spać zabierajcie, mojego Dzieciątka nie przebudzajcie. Refren: Lulajże, Jezuniu... Zobacz także: Przybieżeli do Betlejem pasterze – tekst i nuty Lulajże, Jezuniu – nuty i chwyty gitarowe Warto nauczyć się...

Jest taki dzień tekst
AdobeStock
Święta i uroczystości
„Jest taki dzień" - tekst i chwyty piosenki Czerwonych Gitar
Przedstawiamy cały tekst piosenki „Jest taki dzień” wraz z chwytami do zagrania na gitarze. Mimo tego, że ma już ponad 44 lata, wciąż jest hitem na świątecznych listach przebojów.

„Jest taki dzień” - któż nie zna tekstu tej piosenki... Od razu na myśli przychodzi choinka, śnieg i święta. Gdybyśmy mieli podać tytuł jednej polskiej piosenki, która najpiękniej oddaje klimat Bożego Narodzenia, z pewnością byłaby to właśnie ta w wykonaniu Czerwonych Gitar. Piosenka „Jest taki dzień” w rzeczywistości nosi tytuł „Dzień jeden w roku”. Autorem muzyki jest Seweryn Krajewski, a słów - Krzysztof Dzikowski.  Spis treści : Tekst piosenki „Jest taki dzień"  „Jest taki dzień": chwyty gitarowe Tekst piosenki „Jest taki dzień” Warto przypomnieć sobie słowa piosenki „Jest taki dzień”, by móc w gronie najbliższych zaśpiewać ją podczas Bożego Narodzenia.  Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski Refren: Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia Drzewa ptakom, ptaki drzewom Tchnienie wiatru płatkom śniegu Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze Refren: Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia A gdy wszyscy usną wreszcie Noc igliwia zapach niesie Zobacz też: Piosenki świąteczne: 10 największych polskich hitów „Jest taki dzień": chwyty gitarowe Ten kultowy świąteczny przebój wcale nie jest taki trudny do zagrania na gitarze. Oto wszystkie chwyty: C e F G 1 Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy; C e F G dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. C e F a G Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, C e F a G dzień, który...

kolęda dzisiaj w Betlejem
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dzisiaj w Betlejem: tekst, chwyty, nuty i historia kolędy
Dzisiaj w Betlejem to jedna z najbardziej popularnych kolęd. Dzięki dość żwawemu rytmowi jest bardzo lubiana przez dzieci. Ma prosty tekst i melodię. Z łatwością opanuje je dziecko. A chwyty na gitarę i nuty kolędy ułatwią rodzinne muzykowanie.

Kolęda Dzisiaj w Betlejem z pewnością zabrzmi w czasie świąt w każdym kościele. Warto jednak wspólnie śpiewać ją nie tylko tam, ale i w domu. Dzięki chwytom gitarowym Dzisiaj w Betlejem może również wybrzmieć również przy pięknym akompaniamencie strun.  Spis treści: Dzisiaj w Betlejem – historia Dzisiaj w Betlejem – tekst Dzisiaj w Betlejem – chwyty gitarowe Dzisiaj w Betlejem – nuty Dzisiaj w Betlejem – historia Dzisiaj w Betlejem jest polską kolędą . Nie wiadomo kiedy powstała ani kto napisał jej tekst i muzykę. Najstarsza wzmianka o kolędzie pochodzi z 1878 roku – tekst znalazł się w śpiewniku ks. Siedleckiego, który był autorem śpiewnika publikowanego do dzisiaj. Kolęda zyskała dużą popularność i stała się pierwowzorem kolęd patriotycznych , np. jednej z pieśni grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Bardzo podobne do Dzisiaj w Betlejem są 2 kolędy: ukraińska i białoruska . Niemal identyczną kolędę śpiewają też polscy protestanci – jej tytuł brzmi Dziś w Betlejemie. Dzisiaj w Betlejem – tekst Tekst kolędy Dzisiaj w Betlejem ma 5 zwrotek. Co ciekawe, jej refren jest dłuższy od zwrotek i tak naprawdę stanowi główny element pieśni. Zwrotka 1: Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem Wesoła nowina Że Panna czysta, że Panna czysta Porodziła Syna Refren: Chrystus się rodzi Nas oswobodzi Anieli grają Króle witają Pasterze śpiewają Bydlęta klękają Cuda, cuda ogłaszają Zwrotka 2: Maryja Panna, Maryja Panna Dzieciątko piastuje I Józef święty i Józef święty Ono pielęgnuje (lub On ją pielęgnuje) Zwrotka 3: Chociaż w stajence, chociaż w stajence Panna Syna rodzi Przecież on wkrótce, przecież on wkrótce Ludzi oswobodzi Zwrotka 4: I Trzej królowie, i trzej królowie Od wschodu przybyli I dary Panu, i dary Panu Kosztowne złożyli Zwrotka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj