Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
Adobe Stock: deagreez
Święta i uroczystości

Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]

Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?

Na wielkanocne śniadanie przede wszystkim przygotowujemy tradycyjne pokarmy, jednak w wielu domach poza posiłkiem ważna jest także modlitwa. Czy wiesz, co powiedzieć przy stole wielkanocnym?

Dowiedz się:

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym? 

W niektórych domach śniadanie wielkanocne może rozpocząć się odczytaniem fragmentu Biblii. Zgodnie z tradycją głowa rodziny odczytuje na głos Ewangelię św. Łukasza (24, 36-43):

„Jezus ukazuje się Apostołom; A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich”.


Po odczytaniu fragmentu biblii głowa rodziny może raz jeszcze złożyć najbliższym życzenia, wypowiadając słowa:

„Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole – w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół – z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności”. 

Jaką modlitwę powinno się odmówić na śniadaniu wielkanocnym? 

Śniadanie wielkanocne, tak jak i Wigilia, w wielu domach rozpoczyna się składaniem sobie nawzajem życzeń. Zwyczajowo w tym czasie dzieli się między domowników produkty z poświęconego koszyczka wielkanocnego, a w szczególności jajka. Nie ma tu sztywnych reguł, ważne, by życzenia były szczere i płynęły prosto z serca. Dopiero po złożeniu życzeń  (i odczytaniu ewangelii) rodzina zasiada do wielkanocnego stołu. Wtedy także można wspólnie wypowiedzieć słowa modlitwy:

„Panie Jezu, pobłogosław te dary, zasiądź między nami przy wielkanocnym stole, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas świątecznego posiłku w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu. Niech nasz stół będzie znakiem pojednania i wzajemnej życzliwości”.


Modlitwa odmawiana na śniadaniu wielkanocnym może składać się z dwóch części. Przed rozpoczęciem posiłku wymawia się słowa:

„Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.

Natomiast posiłek kończy się podziękowaniem:

„Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.

W niektórych domach katolicy odmawiają dłuższą modlitwę:

„Boże, w dniu dzisiejszym pokonana została śmierć i otworzone zostały bramy wieczności przez Twojego Jednorodzonego Syna. Spraw, abyśmy wraz z Nim szczęśliwi zasiedli kiedyś do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie. Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”. 

Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne?

Tradycyjnie, w gronie rodziny, zasiada się do odświętnie udekorowanego bukszpanem stołu, na którym znajdują się potrawy wielkanocne oraz poświęcone w kościele w Wielką Sobotę pokarmy, czyli tzw. święconka. Jeśli nie możesz pójść do kościoła w Wielką Sobotę, by poświęcić pokarmy, możesz koszyczek ze święconką pobłogosławić samodzielnie.

Zgodnie z tradycją na wielkanocnym stole znajdują się:

  • jajka gotowane na twardo lub faszerowane;
  • mięsa i wędliny np. biała kiełbasa, pasztety, pieczeń;
  • chrzan tarty lub jako składnik żurku;
  • babka drożdżowa, mazurek, sernik i inne wypieki;
  • chleb;
  • sól.


Śniadanie wielkanocne to nie tylko wspólnie spędzony czas przy świątecznym stole. To także celebrowanie i zaduma nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. 

Zobacz także:

wielkanoc ciekawostki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wielkanoc – ciekawostki i tradycje dla dzieci. Zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie
Wielkanoc to także ciekawostki i tradycje, które przyniosą dzieciom dużo frajdy. Opisujemy zwyczaje malowania jaj, pieczenia mazurków, święcenia palm czy pokarmów. Zastanawiacie się, jak wygląda Wielkanoc na świecie? Często różni się od naszej, polskiej, dlatego warto przyjrzeć się różnym tradycjom.

Ciekawostki o pieczeniu mazurków i drożdżowych babek, malowaniu pisanek, święceniu palemek i pokarmów nabierają w czasie Wielkanocy głębszego sensu. Pozwalają lepiej zrozumieć kulturę chrześcijańską z jej tradycjami, inspiracjami oraz wierzeniami, które są głęboko zakorzenione w kulturze Zachodu. Przedstawiamy najciekawsze zwyczaje i tradycje wielkanocne, atrakcyjne także dla dzieci. Wielkanoc – ciekawostki i tradycje dla dzieci: Skąd wzięła się nazwa Wielkanoc? Wielki Tydzień – znaczenie poszczególnych dni Rezurekcja – msza z wystrzałami Śniadanie wielkanocne – dawniej bez jajek Śmigus-dyngus – oczyszczenie po zimie Pieczenie mazurków – nagrody dla wytrwałych Święcenie pokarmu – nie zawsze w kościele Malowanie pisanek – słowiańska tradycja Niedziela Palmowa – święcenie  palm Wielkanocny zajączek – dzieło niemieckich cukierników Wielkanoc na świecie – ciekawostki Skąd wzięła się nazwa Wielkanoc? Wielkanoc jest świętem nawiązującym do ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej obchodzi się Wielki Tydzień, w którym najważniejsze dni to piątek, sobota i niedziela, zwane Triduum Paschalnym. Wedle tradycji biblijnej Chrystus zmartwychwstał nocą, stąd też nawiązanie w nazwie świąt i podkreślenie tej pory dnia (tak jak całego tygodnia) mianem „Wielkiej Nocy”. Wielki Tydzień: znaczenie poszczególnych dni Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu; Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy w koszykach, odwiedza symboliczny grób, w którym znajduje się ciało mesjasza, który niebawem zmartwychwstanie; Wielka Niedziela to dzień, w którym celebrujemy zmartwychwstanie Chrystusa i jest to najważniejszy dzień świąt wielkanocnych;...

przerwa wielkanocna w szkole
Adobe Stock/natalialeb
Święta i uroczystości
Przerwa wielkanocna w szkole: kiedy wypada? Wielkanoc 2022
Przerwa wielkanocna w szkole w 2022 roku trwa dość długo. Rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi także przed świętami i po nich. Podajemy daty: kiedy się zaczyna i kiedy się kończy przerwa wielkanocna w szkole.

Przerwa wielkanocna w szkole to przerwa obejmująca Wielkanoc, ale nie tylko. Wolne będą także dni przed świętami oraz po świętach. Wyjaśniamy, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole i kiedy rodzice będą musieli wziąć urlop w pracy. Przerwa wielkanocna w szkole Szykując się do świąt wielkanocnych, rodzice muszą najpierw sprawdzić, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole. Teoretycznie wolna powinna być Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, w praktyce jednak dni wolnych jest więcej. Wielkanoc 2022 Wielkanoc 2022 wypada w niedzielę, 17 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to zaś 18 kwietnia. To oczywiście dni wolne od pracy i szkoły. Przerwa wielkanocna w szkole trwa jednak o wiele dłużej: zaczyna się już w Wielkim Tygodniu i kończy dopiero po świętach. W tym roku Wielkanoc świętujemy dość późno, bo dopiero w drugiej połowie kwietnia. Święta wielkanocne nie mają stałej daty, ale wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (tzw. pełni paschalnej określanej według kalendarza lunarno-solarnego). Wielkanoc obchodzimy zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. Kiedy przerwa świąteczna w szkole? Przerwa wielkanocna w szkole w 2022 roku obejmuje dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny oraz wtorek po świętach. W tym roku dzieci nie pójdą więc do szkoły w dniach 14-19 kwietnia. To niemal cały tydzień, choć jeśli nie liczyć weekendu, wolne od szkoły będą tylko 4 dni. Uczniowie wrócą do szkół w środę, 20 kwietnia. Przerwa wielkanocna w szkole a majówka Ponieważ przerwa wielkanocna 2022 wypada dopiero pod koniec kwietnia, uczniów wkrótce czeka kolejny wolny długi weekend. Wystarczy spojrzeć w kalendarz ferii, świąt i wakacji : po powrocie do szkoły 20 kwietnia miną tylko niecałe dwa tygodnie, zanim dzieci znów będą mogły odetchnąć – zacznie się majówka (1-3...

Malowanie jajek
Adobe Stock/Darios
Aktualności
Malowania jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne.

Malowaniem jajek zajmowali się nie tylko nasi dziadowie i pradziadowie, ale nawet nasi protoplaści żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą bowiem z X wieku. Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Spis treści: Malowanie jajek woskiem Malowanie jaj naturalnymi barwnikami Malowanie jajek: wzory roślinne Malowanie jajek: wydrapywanki Malowanie jajek: pisanki Malowanie jajek: naklejanki Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych   Malowanie jajek woskiem Aby wyczarować jajka malowane woskiem potrzebne są: Jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przymie wosku) Rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli) Tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony Drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka i zagotowujemy. Skorupka zabarwi się na ciemnobrązowy kolor w miejscach, na których nie nałożyliśmy wosku. Naturalne barwniki do malowania jajek wielkanocnych Naturalnych barwników możemy użyć zarówno, gdy chcemy pomalować jajka woskiem, jak i wtedy, gdy chcemy uzyskać  jednobarwne jajka, tzw. kraszanki.  Nie musimy wcale (jak dawniej) gromadzić w tym celu kory dębu czy pędów młodego żyta.  Chcąc uzyskać kolor: ciemnobrązowy – użyjmy, jak nasze przodkowie, łupin cebuli (łupiny – im ich więcej tym intensywniejszy kolor...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj