Modlitwa na śniadanie wielkanocne to jeden z głównych punktów obchodów Wielkanocy. W wielu domach poza tradycyjnymi wielkanocnymi daniami jest ważna również wielkanocna modlitwa. Sprawdź, co warto na jej temat wiedzieć.

Reklama

Dowiedz się:

Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?

Do najważniejszego dnia Wielkanocy przygotowują wiernych rekolekcje wielkopostne. Dodatkowo w niektórych domach śniadanie wielkanocne rozpoczyna się odczytaniem fragmentu Biblii. Zgodnie z tradycją głowa rodziny odczytuje na głos Ewangelię św. Łukasza (24, 36-43):

„Jezus ukazuje się Apostołom; A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich”.

Po odczytaniu fragmentu Biblii głowa rodziny może raz jeszcze złożyć najbliższym życzenia, wypowiadając słowa:

Zobacz także

„Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole – w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół – z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności”.

Jaką modlitwę powinno się odmówić na śniadaniu wielkanocnym?

Śniadanie wielkanocne, tak jak i Wigilia, w wielu domach rozpoczyna się składaniem sobie nawzajem życzeń. Zwyczajowo w tym czasie dzieli się między domowników produkty z poświęconego koszyczka wielkanocnego, a w szczególności jajka. Nie ma tu sztywnych reguł, ważne, by życzenia były szczere i płynęły prosto z serca. Dopiero po złożeniu życzeń (i odczytaniu ewangelii) rodzina zasiada do wielkanocnego stołu. Wtedy także — jeszcze przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego — można wspólnie wypowiedzieć słowa modlitwy:

„Panie Jezu, pobłogosław te dary, zasiądź między nami przy wielkanocnym stole, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas świątecznego posiłku w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu. Niech nasz stół będzie znakiem pojednania i wzajemnej życzliwości”.

Modlitwa odmawiana przy stole wielkanocnym może składać się z dwóch części. Przed rozpoczęciem posiłku wymawia się słowa:

„Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.

Natomiast modlitwa po śniadaniu wielkanocnym może brzmieć:

„Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.

W niektórych domach, katolicy przy śniadaniu wielkanocnym odmawiają dłuższą modlitwę:

„Boże, w dniu dzisiejszym pokonana została śmierć i otworzone zostały bramy wieczności przez Twojego Jednorodzonego Syna. Spraw, abyśmy wraz z Nim szczęśliwi zasiedli kiedyś do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie. Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.

Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne?

Tradycyjnie, w gronie rodziny, zasiada się do odświętnie udekorowanego bukszpanem (barwinkiem, żonkilami, tulipanami, zielonym owsem) stołu, na którym znajdują się potrawy wielkanocne oraz poświęcone w kościele w Wielką Sobotę pokarmy, czyli tzw. święconka.

Zgodnie z tradycją na wielkanocnym stole znajdują się:

  • jajka gotowane na twardo lub faszerowane;
  • mięsa i wędliny np. biała kiełbasa, pasztety, pieczeń;
  • chrzan tarty lub jako składnik żurku;
  • babka drożdżowa, mazurek, sernik i inne wypieki;
  • chleb;
  • sól.

Prócz tego na stole wielkanocnym w wielu domach stoi baranek wielkanocny — z cukru, masła lub porcelany.
Śniadanie wielkanocne to nie tylko wspólnie spędzony czas przy świątecznym stole. To także celebrowanie i zaduma nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w domu – tekst

A co jeśli ktoś w Wielką Sobotę nie może udać się do kościoła, kaplicy lub innego miejsca, gdzie w pobliżu jego miejsca zamieszkania święci się koszyczki wielkanocne? Podczas Wielkanocy w czasie pandemii wielu z nas skorzystało z możliwości pobłogosławienia pokarmów w domu. Aktualnie również, jeśli nie możesz pójść do kościoła, by poświęcić pokarmy, możesz koszyczek ze święconką pobłogosławić samodzielnie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama