Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Adobe Stock/DarSzach
Święta i uroczystości

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe

Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.

Słowo rekolekcje pochodzi ze średniowiecznej łaciny i oznacza wewnętrzne skupienie. Aktualnie w Kościele katolickim wyróżnia się różne rodzaje rekolekcji i wcale nie chodzi wyłącznie o adwentowe i wielkopostne… Jedno jest pewne: właśnie rekolekcje wielkopostne od wieków mają wyjątkowe znaczenie dla katolików.

Spis treści:

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Jakie są rodzaje rekolekcji (wielkopostne, adwentowe i inne)

Rekolekcje to rodzaj religijnych ćwiczeń, które mogą mieć formę spotkań na mszach, konferencjach lub dniach skupienia. Poruszane podczas nich kwestie mają przybliżać uczestników do Boga. Udział w rekolekcjach pozwala zatrzymać się w codziennej gonitwie i zadbać o swoje duchowe zdrowie.

Jakie są rodzaje rekolekcji? Pierwszy podział, jaki się nasuwa, to oczywiście ten na rekolekcje adwentowe (przed Bożym Narodzeniem) i wielkopostne (przed Wielkanocą). Prócz nich wyróżnia się jednak również rekolekcje:

  • zamknięte (dostępne dla określonych osób) i otwarte (dostępne dla wszystkich chętnych),
  • męskie i żeńskie,
  • dla dzieci, młodzieży lub dorosłych,
  • organizowane przez parafie (parafialne), domy rekolekcyjne, klasztory,
  • odbywające się w kościele (domu rekolekcyjnym, klasztorze) lub za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu,
  • przeznaczone dla określonych grup, np. dla narzeczonych, nowożeńców, powołaniowe itd.

Rekolekcje wielkopostne: co to jest

Rekolekcje wielkopostne najczęściej mają formę rekolekcji parafialnych i otwartych. Oznacza to, że organizowane są przez parafię i może w nich wziąć udział każdy.

Zgodnie ze swą nazwą, odbywają się w Wielkim Poście. To czas, kiedy wierzący przygotowują się do najważniejszych świąt w całym kalendarzu liturgicznym. Wielkanoc to czas triumfu Zbawiciela nad śmiercią, a Jego zmartwychwstanie stanowi zapowiedź życia wiecznego dla wszystkich wiernych.

Jeśli chodzi o cel, w jakim wierzący biorą udział w rekolekcjach wielkopostnych, jest to przede wszystkim duchowe przygotowanie się do Triduum paschalnego i do Wielkanocy. Co zatem robi się na rekolekcjach?

  • słucha się homilii rekolekcyjnych i rozmyśla nad tematyką poruszaną podczas rekolekcji,
  • uczestniczy się w modlitwach (we wspólnocie oraz indywidualnie),
  • szuka pocieszenia w odkrywaniu mocy wiary, nadziei i miłości,
  • orzyjmuje się sakrament pokuty,
  • przyjmuje się sakrament Eucharystii.

W jakie dni są rekolekcje wielkopostne i ile trwają?

Termin rekolekcji wielkopostnych ustalają między sobą poszczególne parafie. To bardzo ważne, ponieważ podczas rekolekcji należy zapewnić nie tylko obecność księdza rekolekcjonisty, ale i większą liczbę kapłanów, którzy będą udzielać sakramentów uczestnikom.

Kto prowadzi rekolekcje? Za każdym razem jest to ksiądz, który przyjeżdża z innej parafii, nieraz bardzo odległej (np. z Syberii czy kraju, w którym pełni funkcję misjonarza). Każda parafia, zapraszając parafian na rekolekcje, informuje, kto je wygłosi.

Rekolekcje wielkopostne z reguły trwają trzy lub cztery dni. O terminie ich rozpoczęcia i zakończenia również informuje parafia. Podczas ogłoszeń parafialnych oraz na stronie parafii można sprawdzić też godziny mszy rekolekcyjnych, oraz które z nich przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czy udział w rekolekcjach jest obowiązkowy?

W czasie trwania rekolekcji wielkopostnych uczniowie mają dni wolne od zajęć. Szkoła umożliwia w ten sposób dzieciom i młodzieży uczestnictwo w rekolekcjach, jednak nie ma prawa w żaden sposób sprawdzać, czy uczniowie faktycznie wzięli w nich udział. Z reguły o tym, czy udział w rekolekcjach dzieci jest obowiązkowy, decydują rodzice. Jeśli rodzina jest wierząca i praktykująca, najczęściej uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych rozumiane jest samo przez się. Jeśli rodzina jest niewierząca lub wyznaje inną religię nie bierze udziału w rekolekcjach. Zgodnie z przepisami, szkoła w czasie rekolekcji powinna zapewnić opiekę uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach.

Źródła:

D. Winiecka: Czym są rekolekcje. Rozmowa z nowicjuszem jezuickim Antonim Chlistowskim, „Przewodnik Katolicki” 2009 nr 25,
MEN o pracy szkół w czasie rekolekcji wielkopostnych, rp.pl [dostęp 8.03.2023]

Zobacz także:

Okres wielkanocny: co to jest, ile trwa, symbole
Adobe Stock
Wychowanie
Okres wielkanocny – co to jest, ile trwa, symbole
Kiedy zaczyna się okres wielkanocny i kiedy kończy? Jakie uroczystości wyznaczają ramy okresu wielkanocnego w kościele katolickim? I co właściwie oznacza ten czas dla wiernych? Okazuje się, że dla katolików to nie tylko czas radości, ale i pewnych obowiązków.

Sprawdź, co warto wiedzieć o okresie wielkanocnym, o czasie jego trwania i symbolice. Dowiedz się, jakie święta w czasie okresu wielkanocnego są obchodzone w kościele katolickim.  Spis treści Okres wielkanocny – czym jest? Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Święta w okresie wielkanocnym  Okres wielkanocny – symbole, ciekawostki Okres wielkanocny: czym jest? Okres wielkanocny w kościele katolickim to czas między Wielkanocą a uroczystością Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, Pięćdziesiątnica). Trwa 50 dni. Dla katolików oznacza on 50 dni wypełnionych radością związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa. Z okresem wielkanocnym wiąże się również obowiązek przyjęcia komunii świętej, poprzedzony spowiedzią . Mówi o tym trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym , przyjąć komunię świętą”. Dawniej w tymże przykazaniu zamiast określenia „okres wielkanocny” widniało „czasy wielkanocne”: „Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasach wielkanocnych  komunię świętą przyjmować”. Aktualnie przykazanie przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku stanowi oddzielne przykazanie, lecz wielu wiernych wciąż korzysta z sakramentu pokuty przed przyjęciem komunii właśnie w okresie wielkanocnym.  Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Okres wielkanocny rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku zacznie się on 9 kwietnia i potrwa do tzw. Pięćdziesiątnicy, czyli niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które to święto wypada w niedzielę, 28 maja. W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Zielone Świątki również wypadają każdego roku innego dnia. Oba święta obchodzone są w niedzielę, dlatego Dzień Zesłania Ducha Świętego...

co wkładamy do koszyczka wielkanocnego
Adobe Stock/nataliaderiabina
Święta i uroczystości
Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego i dlaczego? Lista i symbolika produktów
Co włożyć do święconki? Jajka, chleb, wędlinę... Nieprzypadkowo do koszyczka wielkanocnego wkładamy właśnie te produkty. Szykowanie koszyczka to odpowiedni moment, by opowiedzieć dziecku o wielkanocnej tradycji.

Jeśli nie wiesz, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego, możesz skorzystać z naszej ściągi. Przy okazji wytłumacz dziecku, dlaczego wybieramy właśnie te produkty. W Wielką Sobotę święci się wybrane pokarmy w kościołach, a potem dzieli się nimi podczas wielkanocnego śniadania. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w przygotowaniach do świąt, zaproponuj więc maluchowi wspólne spakowanie święconki. Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego? Tradycja nakazuje, by w koszyczku wielkanocnym znalazły się produkty, które później pojawią się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma swoją symbolikę. To, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego, ma zapewnić zdrowie, pomyślność i dostatek na cały rok. Chleb jest najważniejszym z symboli – oznacza ciało Pana Jezusa. Poza dbaniem o zawartość wiele osób stara się także pięknie przyozdobić koszyczek – np. gałązkami bukszpanu, eleganckimi serwetkami. Niektóre koszyczki są duże i okazałe, inne skromniejsze, jednak tym, co je łączy, jest ich symbolika w postaci włożonych do środka produktów.   Produkty do koszyczka wielkanocnego: lista Oto lista obowiązkowych produktów do święconki oraz ich symbolika:    Mięso –  zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim wędlinę , np. kawałek szynki, kiełbasy. Sól – oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. ​​ Jajko –  jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Najczęściej są to pisanki .  Baranek –  oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Chleb –  to pokarm podstawowy symbolizujący...

Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
Adobe Stock: deagreez
Święta i uroczystości
Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]
Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne to jeden z głównych punktów obchodów Wielkanocy. W wielu domach poza tradycyjnymi wielkanocnymi daniami jest ważna również wielkanocna modlitwa. Sprawdź, co warto na jej temat wiedzieć. Dowiedz się: Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Jaką modlitwę powinno się odmówić na śniadaniu wielkanocnym?  Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w domu – tekst Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Do najważniejszego dnia Wielkanocy przygotowują wiernych rekolekcje wielkopostne . Dodatkowo w niektórych domach śniadanie wielkanocne rozpoczyna się odczytaniem fragmentu Biblii. Zgodnie z tradycją głowa rodziny odczytuje na głos Ewangelię św. Łukasza (24, 36-43) : „Jezus ukazuje się Apostołom; A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich”. Po odczytaniu fragmentu Biblii głowa rodziny może raz jeszcze złożyć najbliższym życzenia, wypowiadając słowa: „Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole – w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół – z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz