Ozdoby wielkanocne: ludowe pisanki i folkowe dekoracje
Ozdoby wielkanocne w stylu ludowym niezmiennie cieszą się powodzeniem. Zainspiruj się naszymi propozycjami i ozdoby wielkanocne zrób sam albo z dzieckiem.
1 z 7
Wielkanoc na ludowo
Może w tym roku zdecydujecie się na ludowe ozdoby wielkanocne? Mamy dla was przykłady polskich tradycyjnych ludowych pisanek i kilka przykładów folkowych ozdób wielkanocnych z innych krajów Europy. Jest w czym wybierać! Stół wielkanocny z takimi ozdobami będzie prezentował się wyjątkowo.
Ozdoby wielkanocne – pisanki muszą być!
Zacznijmy od ozdobienia jajek wielkanocnych. Pisanki to nieodzowna część Wielkanocy, nie wyobrażamy sobie przecież święconki bez kolorowych jajek. Polskie pisanki mają długą tradycję, a jeszcze nie tak dawno temu każdy region Polski miał swój charakterystyczny styl zdobienia pisanek. Patrząc na namalowane wzory można było odgadnąć, skąd pochodzi pisanka. Jajka zdobiono m.in. woskiem i barwnikami roślinnymi. Teraz też możecie ozdobić pisanki swoim ulubionym ludowym wzorem Jajka zdobiono m.in. woskiem i barwnikami roślinnymi. Teraz też możecie ozdobić pisanki swoim ulubionym ludowym wzorem albo zrobić jajka decoupage – każdy znajdzie coś dla siebie.
Pisanki wkłada się do święconki, ale można ich użyć także do ozdobienia świątecznego stołu. Ładnie wyglądają włożone do szklanego wysokiego naczynia albo ułożone w misach. Do pisanek można dokleić uszka z tasiemki i powiesić je w mieszkaniu albo na gałązkach krzewów w ogródku – zupełnie jak ozdoby na Boże Narodzenie. Pisanki mogą też być jednym z elementów wianków, które także mogą stanowić ozdoby wielkanocne.
Zwolennicy wnętrz minimalistycznych mogą wybrać stonowane kolorystycznie pisanki z motywami opolskimi lub opoczyńskimi, miłośnicy kolorowych i szalonych wnętrz sięgną po ozdoby wielkanocne z motywami łowickimi. We wnętrzach urządzonych w skandynawskim stylu dobrze będą prezentować się urocze pisanki kaszubskie lub zdobione włóczką jajka kurpiowskie.
Ozdoby wielkanocne – kolorowy akcent na stole
Świątecznie nakryty stół – najlepiej białym obrusem – można ożywić kolorami. Do Wielkanocy pasują kolory żółty i zielony. Bardzo ładnie na stole wyglądają serwetki w tych kolorach – złożone na pół w trójkąty i ułożone obok talerzy. Mogą to być serwetki z wielkanocnymi wzorami: baziami, kurczakami, pisankami, ale pięknie wyglądają ułożone jedna na drugiej gładkie – żółta na zielonej.
W wazonie pięknie zaprezentują się żonkile z dodatkiem gałązek bukszpanu, które warto też ułożyć jako dekorację wielkanocną na półmiskach z potrawami lub pisankami.
Innym zielonym akcentem na stole może być rzeżucha. Wyrośnie na codziennie zwilżanej wacie umieszczonej w ozdobnym naczyniu lub skorupce jajka. Zajmie jej to 7-9 dni. W wybujała rzeżuchę można wetknąć żółte kurczaczki – można je kupić przed Wielkanocą w sklepach i na bazarach.
Całość dopełni tradycyjna palemka umieszczona w eksponowanym miejscu mieszkania. Mogą to być gałązki wierzby z baziami oraz gałązkami bukszpanu lub bardziej ozdobne – kłosy traw z dodatkiem gałązek bukszpanu i suszonych kwiatów. Jedne i drugie kupisz przed Niedzielą Palmową.
Spójrzcie inspirujące przykłady folkowych ozdób wielkanocnych z Niemiec, Litwy i Szwecji. Prawda, że ładne?
Polecamy:
2 z 7
Pisanki kaszubskie i kurpiowskie
A gdyby tak nie malować w tym roku pisanek, tylko obkleić je kolorową włóczką, tak jak jajka kurpiowskie? Do tego wiosenne kwiaty w wazonie, pięknie zastawiony stół i ozdoby wielkanocne gotowe!
Z kolei pisanki kaszubskie są wprost stworzone do modnych w ostatnich latach wnętrz skandynawskich. Wzory są bardzo charakterystyczne i dość oszczędne w formie. Przeważa biel, kolor niebieski z akcentami czerwieni i żółci. Z takimi pisankami (farbki lub cienkopisy powinny dać radę w domowej manufakturze ozdób wielkanocnych) Wielkanoc będzie nie tylko radosna ale i bardzo wysmakowana! Sami zobaczcie:
fot. Galeria Folk / Anna Rygało
3 z 7
Pisanki łowickie
Pisanki z Łowicza po prostu cieszą oko! Są kolorowe, radosne i zachwycają sowimi wzorami. Do zrobienia takich ozdób wielkanocnych artyści używają papierowych wycinanek, które nakładają na siebie tworząc misterne wzory kogutów, zajęcy czy pisklaków. Trudno będzie nam samodzielnie osiągnąć taki efekt jak na łowickich pisankach, ale jako źródło inspiracji mogą posłużyć wspaniale, prawda?
4 z 7
Pisanki opolskie i opoczyńskie
Takie ozdoby wielkanocne będą pięknie prezentować się w stonowanych kolorystycznie wnętrzach. Wykonanie prawdziwej opolskiej pisanki (powyżej)nie jest proste: pofarbowane jajka dekoruje się kwiatowymi kompozycjami za pomocą szewskiego noża. W domu możecie być mniej ortodoksyjni i po prostu pomalować zafarbowane na zdecydowane kolory jajka białą farbą albo srebrnym markerem.
fot. Galeria Folk / Anna Rygało
Pisanki opoczyńskie (powyżej), podobnie jak opolskie, to idealna ozdoba wielkanocna do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Zdobi się je metodą batikową: skorupkę ozdabia się płynnym woskiem, a następnie zanurza w barwniku. Kiedy jajko jest już zafarbowane, ścieramy wosk ściereczką. To brzmi jak fajna rodzinna zabawa na Wielkanoc, prawda?
5 z 7
Bukiety z pisankami
Kiedy już będziecie mieć odpowiednią dużo pisanek lub wydmuszek, pomyślcie o tym, jak je ładnie zaprezentować. Może zainspirujecie się zwyczajami z innych europejskich krajów - m.in. w Niemczech i Holandii używa się pisanek do ozdabiania wierzbowych gałązek lub po prostu drzew. Taka ozdoba wielkanocna wygląda uroczo, warto spróbować i u nas!
6 z 7
Lekkie jak piórko
A jeśli chcecie nieco innej wielkanocnej ozdoby stołu lub chcecie czegoś więcej niż bazie i forsycja, spójrzcie, co robią nasi północni sąsiedzi. Szwedzi ozdabiają gałązki i drzewa kolorowymi piórkami. Ta ozdoba wielkanocna nazywa się paskris. Co powiecie na zrobienie w tym roku takiego lekkiego bukietu wielkanocnego?
7 z 7
Palmy wielkanocne
Nasze polskie palmy wielkanocne są tak piękne i różnorodne, że nie trzeba szukać innych wzorów, jeśli jednak chcielibyście urządzić prawdziwie kosmopolityczną Wielkanoc, spójrzcie jakie palemki robi się na Litwie. Oprócz takich bardzo podobnych do naszych oraz palemek przypominających mini bukieciki z suszonych kwiatów, można też tam znaleźć takie bardziej stonowane kompozycje – w sam raz do minimalistycznych lub skandynawskich wnętrz.