Trzech Króli – jaki napis na drzwiach? Znaczenia skrótu K+M+B i C+M+B
W święto Trzech Króli osoby wierzące wykonują napis na drzwiach domu lub mieszkania. Według powszechnej wiedzy składa się on z pierwszych liter imion królów, którzy odwiedzili nowo narodzonego Jezusa. Ale znane są również inne interpretacje. Sprawdź, co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli.
Napis wykonywany na drzwiach w święto Trzech Króli ma oznaczać błogosławieństwo dla domu i jego domowników. Ma też chronić ich przed złem. Składa się z trzech liter: K, M, B lub C, M, B. Najczęściej symbole te kojarzone są z imionami królów, którzy podróżowali do stajenki za gwiazdą betlejemską, jednak to nie jedyna interpretacja tych symboli.
Święto Trzech Króli – prawidłowy napis na drzwiach
W zeszłym roku episkopat przypominał, jak oznaczyć drzwi w święto Trzech Króli. W komunikacie podano, że zarówno użycie liter K, M, B jak i C, M, B jest prawidłowe. Według przedstawiciela episkopatu wpisanie tych symboli na drzwiach wejściowych do domu jest prośbą o błogosławieństwo Boże za pośrednictwem trzech królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Sposób oznaczania drzwi w święto Trzech Króli reguluje „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii", opublikowane 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II. Prawidłowy napis na drzwiach powinien wyglądać następująco:
K+M+B lub C+M+B.
Zwyczajowo po tych symbolach wpisuje się rok, w którym wykonano napis. Zatem w roku 2022 napis powinien wyglądać następująco:
K+M+B 2022 lub C+M+B 2022.
Napis wykonuje się poświęconą kredą, którą przynosi się z kościoła w święto Trzech Króli. Domownicy wykonują go sami, jeśli napisu takiego nie nakreślił na drzwiach domu ministrant towarzyszący księdzu podczas wizyty duszpasterskiej odbytej między 27 grudnia a 5 stycznia.
Święto Trzech Króli – znaczenie skrótu (różne interpretacje)
Według episkopatu, symbole K+M+B lub C+M+B oznaczają pierwsze litery imion trzech króli: K lub C – Kacper. M – Melchior, B- Baltazar.
Zapis z użyciem litery C zamiast K interpretuje się także jako łac. Christus mansionem benedicat, czyli: niech Chrystus błogosławi ten dom.
Istnieje więcej interpretacji znaczenia symboli pisanych na drzwiach w święto Trzech Króli. Zapis C+M+B interpretuje się też jako:
- Christus Multorum Benefactor, co znaczy Chrystus dobroczyńcą wielu
- Cogito (poznaję), Matrimonium (nawiązanie do wesela w Kanie Galilejskiej), Baptesimus/ Baptismus (chrzest).
Zobacz też: