tata, niemowlę, zabawa
Tata

Jaki z ciebie ojciec?

Tak jak nie wierzymy w idealne mamy, nie chcemy też idealnych tatusiów. Bo wystarczy dobry, ciepły, mądry tata. Sprawdź, jakim jesteś ojcem, rozwiązując nasz test.

Mężczyzna stworzony jest do tego, by mieć dziecko. Tak, zostało to naukowo udowodnione przez amerykańskich (uwielbiam ich!) naukowców.

Jak udało się zbadać, u wielu ojców w ciągu kilku tygodni poprzedzających poród matki ich dziecka stężenie prolaktyny, czyli hormonu kojarzonego z zachowaniami opiekuńczymi i karmieniem piersią, rośnie aż o 20 procent! A stężenie kortyzolu, hormonu stresu, dwukrotnie przewyższa normę, co zwiększa ogólne pobudzenie organizmu, ale też i wrażliwość. Później, w ciągu pierwszych tygodni po porodzie, stężenie „męskiego, agresywnego” testosteronu spada mniej więcej o jedną trzecią, natomiast znacząco rośnie poziom „miękkiego” estrogenu.

Jakie są prawdziwe skutki tej biochemii? Męski mózg staje się gotowy na stworzenie emocjonalnej więzi z bezradnym potomkiem, który właśnie przyszedł na świat. Mężczyźni z niższym poziomem testosteronu lepiej rozpoznają krzyk dziecka. Nie są może tak dobrzy w rozpoznawaniu jego niuansów jak kobieta, ale reagują na niego równie szybko. Obniżenie stężenia testosteronu w pierwszych tygodniach po porodzie wiąże się ze zmniejszonym męskim popędem seksualnym. Połóg uniemożliwia współżycie. To fakty. Jest jeszcze jedna ciekawa hipoteza, która głosi, że to feromony wydzielane przez kobietę w czasie ciąży i połogu, działając poprzez zapach, wyposażają męskie mózgi w kobiece mechanizmy opieki nad noworodkiem. Mądrze i sprytnie wymyśliła to natura. Pomaga tacie już na starcie jego ojcostwa. A co tata robi z tym darem później? Jakim ojcem się staje?
 

Jakim tatą jesteś? TEST

Na poniższe pytania odpowiedz TAK lub NIE:

1. Zdarza się, że sam widok twojego dziecka rozczula cię?
    tak     nie
2. Czy jest przynajmniej kilka czynności, które uwielbiasz z nim robić?
    tak     nie
3. Czy zdarzyło ci się kąpać, przewijać albo poić maluszka?
    tak     nie
4. Chodzisz z nim czasem do lekarza?
    tak     nie
5. Potrafiłbyś napisać krótkie opowiadanie, jakie twoje dziecko jest, jakie ma cechy, mocne i słabsze strony, jak się ostatnio zmieniło? Jeśli nie lubisz pisać, to opowiedziałbyś to komuś?
     tak     nie
6. Wyznajesz miłość swojemu dziecku?
    tak     nie
7. Czy masz jakieś stałe obowiązki związane z wychowywaniem dziecka?
    tak     nie
8. Czy umiesz się z nim beztrosko bawić? Na przykład turlać się na dywanie czy budować wieże z klocków i później je rozwalać?
    tak     nie
9. Czy opowiadałeś swojemu dziecku o własnym dzieciństwie?
    tak     nie
10. Czy czytasz mu książki albo opowiadasz jakieś historie?
    tak     nie
11. Jesteś świadomy tego, co chciałbyś swojemu dziecku przekazać?
    tak     nie
12. Czy zastanawiasz się czasami, jakim jesteś tatą?
    tak     nie
13. Dbasz o to, by dziecko czuło, że kochasz i szanujesz jego mamę?
    tak     nie
14. Jesteś dumny ze swojej pociechy?
    tak     nie
15. Rozmawiasz z dzieckiem przynajmniej raz dziennie, słuchając je uważnie?
    tak     nie
16. Czujesz, że jesteś dla swojego malca autorytetem? Przybiega do ciebie, gdy ma ważną sprawę do rozwiązania lub gdy chce zadać istotne pytania wyjaśniające mu świat?
    tak     nie
17. Potrafisz dziecku podawać lekarstwa?
    tak     nie
18. Wiesz, czy chorowało na świnkę?
    tak     nie
19. Interesujesz się tym, czego nauczyło się w przedszkolu, a przede wszystkim czy jest mu tam dobrze?
    tak     nie
20. Opowiadasz czasem swoim kolegom o swoim synku czy córeczce?
    tak     nie
21. Potrafisz odegnać od niego smutki? Spowodować, że przestanie płakać?
    tak     nie
22. A rozśmieszyć?
    tak     nie
23. Umiesz po jego mince rozpoznać, w jakim jest nastroju?
    tak     nie
24. Starasz się pomagać mu za każdym razem, gdy tego potrzebuje?
    tak     nie

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, gratulujemy! Jesteś naprawdę dobrym tatą, a na pewno kochającym swoje dziecko, a także interesującym się nim i rozumiejącym je.

Dobrze jest, gdy ojciec:

- oprócz tego, że kocha swoje dziecko bezwarunkowo, stawia też mądre wymagania, którym malec potrafi sprostać,
- wszelkim poczynaniom dziecka uważnie się przygląda, a w razie problemów służy radą i nigdy nie odwraca się, gdy dziecko go potrzebuje. W ten sposób bowiem buduje w nim świadomość, że w tacie zawsze może znaleźć oparcie i zrozumienie,
- jest obecny w rodzinie zarówno duchowo, jak i fizycznie,
- zna swoje dziecko doskonale,
- w ciągu dnia zawsze znajdzie czas, by razem porozmawiać,
- jest autorytetem dla dziecka. A staje się nim nie przez zdolności czy tyranię, lecz przez to, że kocha dziecko najbardziej na świecie,
- rodzina czuje się przy nim bezpiecznie i stabilnie, bo wie, że w jego hierarchii wartości stoi najwyżej,
- jest odpowiedzialny,
- współtworzy życzliwą atmosferę w rodzinie, w której dzieci nie czują się bardziej czy mniej przywiązane do jednego z rodziców, gdyż wiedzą, że obydwoje kochają je w takim samym stopniu.

Zobacz też:

Filip Chajzer zdradził nam, jak zamierza spędzić urlop z synkiem [WIDEO]

Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie
Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?
Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.

Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym?  Dlaczego dziecko faworyzuje mamę? Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej . Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju.  Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy? Jeśli dziecko ci się oświadcza –  spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie. Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty. Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka.  Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go,...

Jakie zwierzę widzisz
Screen ia.meaww.com
Aktualności
Psychozabawa: Jakie zwierzę najpierw zobaczyłaś?
To, jakie zwierzę zobaczysz jako pierwsze, mówi coś o twoim charakterze. Tylko nie oszukuj!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} Zawsze warto się czegoś o sobie dowiedzieć – choć wydaje nam się, że nikt nie zna nas tak dobrze, jak my same ... Poniższa zabawa opiera się na tym, że widzimy rzeczy takimi, jakimi chcemy je zobaczyć (prawda, że tak?).  Nasza osobowość pociąga za sobą umysł i postrzeganie rzeczywistości. Taka sztuczka umysłu. A teraz szybko rzuć okiem na obrazek  i powiedz, jakie zwierzę najpierw zobaczyłaś. p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Jakie zwierzę dostrzegłaś najpierw? Jeśli był to: 1. Koń Jesteś osobą niezwykle ambitną. Jesteś dzika i wolna, dążysz do sukcesu. Nie wzbraniasz się przed ciężką pracą, lubisz walczyć o swoje i chcesz się wyróżniać. Wewnątrz jesteś taka sama: wzorowa, uczciwa, waleczna. 2. Kura Twoją główną cechą jest wytrwałość. Jesteś szybka, inteligentna, uparta, ale gdy trzeba,   potrafisz zadawać ból. Choć na pierwszy rzut oka niepozorna i nieszkodliwa, umiesz walczyć jak mało kto. 3. Krab Twarda z zewnątrz, delikatna w środku – taka właśnie jesteś. Jesteś osobą bardzo lojalną. Zawsze bierzesz pod uwagę potrzeby tych, których kochasz, i nigdy nie przyszłoby ci do głowy, by zawieść ich zaufanie. 4. Modliszka Jesteś bardzo cierpliwa, masz wyostrzone zmysły  – jak modliszka, która godzinami wyczekuje na zdobycz i zabija bez ostrzeżenia. Często nie zastanawiasz się długo, robisz to, co podpowiada ci instynkt i osiągasz swój cel. Dobrze się ze sobą czujesz. 5. Wilk  Jesteś samotną wojowniczką, która ma swoje stado i czasem do niego wraca. Nieustraszona i zaciekła, zawsze wyróżniasz się w tłumie . Bycie...

Tata
Tato, nie przegap szansy: jak być zaangażowanym tatą
Wiadomo, że miłość macierzyńska jest niezbędna każdemu dziecku. A co z witaminą T, czyli miłością ojcowską? Podpowiadamy, dlaczego tata jest ważny dla rozwoju dziecka i jak być zaangażowanym tatą.

 Z ojcostwa możesz czerpać wiele radości, a odkrywanie, że masz wpływ na bieg życia własnego dziecka, na pewno da ci dużo satysfakcji i dumy. Nie istnieje ktoś taki jak „urodzony ojciec”. Nie mówi się o instynkcie ojcowskim w przeciwieństwie do macierzyńskiego, w istnienie którego nikt nie wątpi. Bycie ojcem wymaga cierpliwości, wytrwałości, niekiedy nawet hartu ducha. Ale przede wszystkim wymaga czasu – minut i godzin spędzonych przez tatę z dzieckiem. Co robić, gdy dziś czas jest właśnie tym, czego najbardziej wszystkim brakuje? Przemęczony i nieobecny ojciec Najczęściej młoda mama rezygnuje (choćby na pewien czas), z pracy zawodowej po to, by zająć się dzieckiem. Ona poświęca mu wtedy całe dnie, a na tatę spada ciężar utrzymania rodziny . Pracuje więc dużo i intensywnie. Wraca do domu wieczorem i nie zawsze ma ochotę, a czasem nawet brak mu siły, by pobawić się z maluchem lub zająć się jego kąpielą. Zamiast tego opada bezwładnie na kanapę i włącza telewizor lub drzemie nad gazetą. Niektórzy po przyjściu do domu wyciągają papiery albo notes i obmyślają „strategię jutrzejszego dnia w firmie”. Jak wygląda relacja taty z dzieckiem W rozwoju dziecka psychologowie zauważyli wiele prawidłowości, również w sferze kontaktów młodego człowieka z tatą. Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi związku ojca z dzieckiem są chwile spędzane z potomkiem – czynności pielęgnacyjne, wspólne zabawy, pierwsze uśmiechy maleństwa oraz jego „odpowiedzi” na słowa taty. Kontakty te, choćby to było np. ssanie guzika przy marynarce taty czy targanie za brodę, są dla obu stron przyjemne. Starszy maluch wdrapuje się ojcu na kolana, lubi z nim oglądać książkę, naprawiać zabawkę, baraszkować na podłodze. Dziewczynka w wieku około czterech lat przeżywa romantyczną miłość do taty i może postanowić, że zostanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj