Fotolia.pl
Tata

W ciąży hormony zmieniają się też u ojca!

Niesamowite wnioski opublikowali naukowcy z Michigan. Uważają bowiem, że w ciąży nie tylko u kobiety zachodzą zmiany hormonalne. O ile poziom hormonów w ciąży skacze u mam, tak u przyszłych ojców znacznie spada m.in. testosteron.

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan udowadniają, że gdy  para spodziewa się dziecka nie tylko u mamy zachodzą hormonalne zmiany. Nowa nauka sugeruje, że w przypadku przyszłych tatusiów ojcostwo zbiega się ze spadkiem dwóch hormonów: testosteronu i estradiolu. Do tej pory badania naukowe potwierdzały, że spadek hormonów odnotowano u ojców, którym właśnie na świat przyszło dziecko. Teraz badacze z Michigan poszli o krok dalej i udowadniają, że poziom hormonów zmniejsza się też u ojców już w czasie trwania ciąży.
 

Skąd skoki hormonów u przyszłych tatusiów?

Naukowcy twierdzą, że badają dopiero przyczyny tych zmian. Jednak twórcy tej teorii mają swoje przypuszczenia…
- Te zmiany mogą wynikać z psychologicznych zmian, których ojcowie doznają, kiedy przygotowują się do nowej roli bycia tatą. Wówczas w ich sposobie myślenia i życiu zachodzi wiele zmian. m.in. zmiany w ich romantycznych stosunkach, albo nawet przemiana fizyczna, której ludzie doświadczają wraz ze swoimi partnerami w ciąży – uważa Robin Edelstein, profesor nadzwyczajny psychologii przy Uniwersytecie Michigan.
Stąd też podejrzenie, że panowie, którzy mają ciężarne żony dostają brzuszków nie tylko przez to, że towarzyszą swojej wybrance w kulinarnym dogadzaniu, ale również zachodzą u nich zmiany hormonalne, które mogą mieć wpływ m.in. na zwiększony apetyt.

Czytaj też: Faceci w ciąży
 

Ciąża kobiety upuszcza testosteron tatusiowi

Badania zostały przeprowadzone na 29 parach w wieku od 18 do 45 lat, które oczekują dziecka. Wyniki badań opublikowane zostały w amerykańskim czasopiśmie Human Biology. Przebadano ślinowy testosteron, kortyzol, estradiol w  czterech fazach trwania ciąży; w 12, 20, 28 i 36 tygodni ciąży. U kobiet wykrywano wzrost ogółem 4 hormonów, podczas gdy u ojców zdecydowany spadek m.in. testosteronu (który wiąże się m.in. z rodzicielską opieką) i estradiolu (który wiąże się z opieką i tworzeniem więzi).


Co wy o tym sądzicie?

Jakie są wasze obserwacje drogie mamy w tej materii. Zauważyłyście u swoich partnerów/mężów  zmiany hormonalne po tym, jak dowiedzieli się o ciąży. Płakali z wami oglądając melodramat, mieli zachciewajki kulinarne, albo dostali podobnie jak wy ciążowego brzuszka? Ciekawi jesteśmy jak odniesiecie się do tych naukowych doniesień. Piszcie.

Polecamy:

Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato

Ojciec z dzieckiem nad morzem, ojciec, dziecko, morze
Fotolia
Tata
Dlaczego warto być tatą? 5 korzyści. To może was zaskoczyć
Dziecko potrzebuje miłości, akceptacji, zrozumienia i wsparcia od obojga rodziców. Jednak ojcowie mogą dla swoich dzieci zrobić znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego warto być ojcem. Co dzieci mogą otrzymać od swoich ojców?

1. Ojcowie pomagają córkom zrobić karierę Dzielisz się obowiązkami domowymi z matką swoich dzieci? Prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie to dla ciebie żaden problem? To dobrze. Dzięki temu twoja córka w przyszłości łatwiej osiągnie sukces... w zawodach stereotypowo postrzeganych jako męskie.  Podejście ojców do równouprawnienia w pracach domowych ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw związanych z płcią i aspiracjami ich dzieci, zwłaszcza córek. Jeśli ojcowie biorą czynny udział w pracach domowych (gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów oraz chodzą z dziećmi na spacery ), ich córki częściej wybierają zawody, które postrzegane są jako typowo męskie, a rzadziej zawody postrzegane jako typowo kobiece (np. pielęgniarstwo, bibliotekarstwo czy nauczycielstwo). Tak wynika z badań, które zostały opublikowane w "Psychological Science".  To badanie udowadnia, że czyny są ważniejsze niż słowa, że nie wystarczy publicznie popierać równości płci, ale rzeczywiście czynnie działać na rzecz równouprawnienia . W ten sposób ojcowie pokazują, że pomoc w domu nie umniejsza ich męskości, a robienie kariery przez kobiety nie pozbawia je kobiecości.  Ojcowie mogą inspirować swoje córki, pomóc im w robieniu kariery, inspirować do podjęcia wyzwania w takich zawodach, z których są tradycyjnie wykluczone.  Zobacz także:   Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem? 2. Ojcowie są lepsi w opowiadaniu historyjek na dobranoc Lubisz opowiadać dzieciom różne historyjki , czasem je koloryzując? To dobrze. Dzięki temu szybciej nauczą się mówić, czytać i lepiej będą się uczyć.  Naukowcy dowiedli, że ojcowie mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój umiejętności językowych u małych dzieci. Okazało się, że maluchy, którym rodzice czytali lub opowiadali bajki na dobranoc , znały znacznie więcej słów niż ich...

poradnik dieta
Patronaty
Zaplanuj swoją ciążę. Dieta dla płodności
Wiemy o tym, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. Jedzenie zgodnie ze wskazówkami jest jednocześnie jedną z lepszych zmian jaką możesz zrobić dla zdrowia swojego i przyszłego dziecka. Przygotowania do ciąży warto rozpocząć nawet rok przed planowaną ciążą, minimum 3 miesiące. Wykorzystaj ten czas jako “okno możliwości”.

Wpływ diety w okresie przedkoncepcyjnym na zdrowie mamy i rozwój dziecka Zdrowie dzieci formuje się jeszcze przed narodzeniem i zależy od stanu odżywienia mamy. Dzieje się to między innymi za pomocą modyfikacji epigenetycznych, czyli wpływu na aktywność genów przyszłego dziecka poprzez czynniki matczyne. Poprzez zmiany w diecie jeszcze przed poczęciem możemy oddziaływać na przebieg ciąży i zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych. Dostarczenie określonych witamin i minerałów najważniejsze jest przed ciążą i na jej początku. Dlatego coraz częściej mówimy o tym, że planowanie ciąży, obok wyboru ginekologa prowadzącego i wykonania zalecanych badań, mądrze jest zacząć od analizy jadłospisu przyszłych rodziców oraz oceny stanu odżywienia, co możemy zrobić w gabinecie dietetycznym. Kiedy rozpocząć przygotowania? Trzy miesiące to minimalny okres, który pozwoli na właściwe odżywienie organizmu, ale optymalnie to sześć miesięcy, a nawet rok. Z raportów Centre for Maternal and Child Enquiries wynika, że brak opieki przedkoncepcyjnej wiąże się z większym ryzykiem powikłań w ciąży. Czynniki takie jak dieta matki i stan odżywienia, które mogą być modyfikowane przed poczęciem dziecka, mają ważny wpływ na środowisko wewnątrzmaciczne i rozwój płodu. Przykładowo więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie przed ciążą oznacza lepszą dystrybucję tych kwasów tłuszczowych do płodu w trakcie ciąży, niż w przypadku spożywania ich większych dawek już w ciąży. Dlatego okres przedkoncepcyjny wydaje się być okresem krytycznym, w czasie, którego interwencje mogą prowadzić do szybkich korzyści zmniejszając ryzyko powikłań w ciąży i okresie okołoporodowym jak i zdrowotnych korzyści długoterminowych dla rozwoju dzieci. Podkreśla to WHO Global Action Plan for the Prevention and Control of Non-communicable Diseases 2013–2020 . Więcej...

Małowodzie w ciąży
aragami - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Kochanie, ja też jestem w ciąży!
„Ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Bóle brzucha, ciążowe zachcianki...

Choć może brzmieć to zaskakująco, to pierwsze obserwacje dotyczące zmiany zachowania i dolegliwości u mężczyzn, których żony były w ciąży, poczyniono już... w starożytności. Z tego okresu zachowały się informacje o przyszłych ojcach cierpiących m.in. na bóle w dole brzucha i bóle zębów. A co na to psychologia? Czy męska wrażliwość to jedyne wytłumaczenie tego zjawiska? - Dla nazwania tych nietypowych doświadczeń psycholodzy posługują się terminem „couvade” zaczerpniętym z prac antropologów. Tak określano zwyczaje prymitywnych ludów, które polegały na naśladowaniu przez mężczyznę cierpień rodzącej żony oraz rytuał związany z uznaniem dziecka i ojcostwa. Psycholodzy rozpoczęli systematyczne badania nad tym ciekawym zjawiskiem w połowie XX wieku. Zgromadzone od tego czasu wyniki pozwalają sądzić, że „ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Dostrzegają oni u siebie charakterystyczne objawy, które pojawiają się w okresie, gdy ich partnerka jest w ciąży i zanikają po porodzie. U przyszłych tatusiów najczęściej wzrasta masa ciała, ale występują też dolegliwości ze strony układu trawiennego, nudności, bóle zębów, spadek apetytu, a nawet... jedzeniowe zachcianki w ciąży . I nie można tego traktować jako naśladowania partnerki, gdyż – z wyjątkiem przybierania na wadze – wszystkie inne objawy pojawiają się z różną częstotliwością u każdego z przyszłych rodziców. Ale łączy ich... strach. Jeśli przyszła mama wyraźnie niepokoi się o przebieg ciąży i porodu, to jest bardziej prawdopodobne, że jej partner będzie miał ciążowe dolegliwości. Udzielają mu się jej obawy, przybierając postać fizycznych problemów, np. bólu krzyża. Zaobserwowano również, że przypadłości te zmieniają się w charakterystyczny sposób. Są intensywniejsze na początku ciąży (żony), w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj