tata podnosi dziecko
Fotolia
Tata

Śmieszne ale niebezpieczne, czyli jak się NIE bawić z dzieckiem

To nie jest tak, że przewrażliwione mamusie nie pozwalają tatusiom na fajną zabawę. To są zabawy, na które nie zgadzają się lekarze. Bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Dynamiczne huśtanie albo karuzela za rączki z niemowlakiem (czyli dzieckiem, które nie obchodziło jeszcze pierwszych urodzin) są absolutnie zakzane. To nie opinia babć – takie jest zdanie neurologów!

 1. Podrzucanie dziecka
  Podczas gwałtownych zabaw, np. podrzucania, dziecku grozi naciągnięcie, a nawet zerwanie mięśni kręgosłupa albo ścięgien (nasze babcie nazywały te przypadłości „przełamaniem” dziecka). Do tego zarówno podrzucanie, jak i łapanie narażają organizm dziecka na ogromne przeciążenia, takie same jak przy gwałtownym hamowaniu samochodu i mogą skutkować obrażeniami narządów wewnętrznych.
  Chcesz uniknąć kłopotów? Przeczytaj: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia
 2. Zbyt mocne kołysanie
  Jeżdżenie wózkiem np. po rozsypanych w przedpokoju butach to według wielu rodziców świetny pomysł na usypianie dziecka. Czy jednak bezwładne obijanie się po dnie wózka może być naprawdę przyjemne dla dziecka? Owszem, gwałtowne kołysanie może pozornie działać na bobasa usypiająco, pamiętaj jednak, że spływająca na niego wtedy senność (a raczej otępienie) może być objawem mikrouszkodzeń w mózgu.
 3. Przedwczesne sadzanie
  Dziecko już garnie się do siedzenia? W takim razie niech sam się trochę wysili, bo kiedy ty zechcesz mu „pomóc”, możesz wyrządzić mu sporo szkody. Jeżeli dziecko nie umie jeszcze samo podciągnąć się do siadu, to znaczy, że ma za słabe mięśnie pleców, by siedzieć. Jeśli zostanie posadzone przez ciebie i np. podparte poduszkami, jego kręgosłup może się zacząć krzywić, a żebra – deformować.
  Przeczytaj koniecznie: Kamienie milowe w rozwoju dziecka w 1. roku życia
 4. Stawianie, wkładanie do chodzika
  Niepożądane skutki przedwczesnego stawiania dziecka można byłoby wyliczać długo. Będą to m.in. koślawe nóżki, krzywe plecki, zdeformowana miednica…
  Przeczytaj: Gdy dziecko zaczyna chodzić
 5. Bardzo energiczny rowerek
  Jeżeli zaczniesz kręcić nóżkami bobasa za szybko i nieostrożnie, możesz doprowadzić do zwichnięcia jego stawu biodrowego. Zwichnięcie bioderek grozi też wtedy, kiedy podczas przewijania odruchowo podnosisz i ciągniesz malucha za stopy.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

niemowlę, siedzieć
Panthermedia
Rozwój
Zmysł równowagi u niemowlaka
Oprócz piątki zmysłów maluszek już od urodzenia ćwiczy jeszcze szósty – zmysł równowagi. Uczy się unosić głowę, turlać się, siadać, a potem jeszcze wstawać i chodzić.

Lubię się huśtać W górę i w dół. Do przodu albo na boki. W ramionach mamy lub na leżaczku-huśtawce. Maluch może kołysać się godzinami – i bardzo dobrze! W ten sposób stymuluje układ przedsionkowy, czyli tę część mózgu, która odpowiada za poczucie równowagi. Im lepiej rozwinięty będzie układ przedsionkowy, tym ruchy malca będą płynniejsze, a upadki, kiedy już zacznie chodzić – rzadsze. Naukowcy mówią też, że dzieci, które w niemowlęctwie miały zapewnioną odpowiednią ilość kołysania, w przyszłości potrafią łatwiej się koncentrować, są spokojniejsze i rzadziej mają kłopoty z nauką. Jeśli jednak dziecko reaguje na kołysanie płaczem (tak jakby tego nie lubiło albo się bało), poproś pediatrę o skierowanie do neurologa. Strach podczas łagodnego kołysania pojawia się zazwyczaj jedynie u maluszków, których układ nerwowy nie działa do końca sprawnie, np. występują zaburzenia napięcia mięśniowego. Uwaga: siadam Która mama nie czeka z niecierpliwością na tę chwilę? Bobas też się do tego aż rwie! Lepiej jednak powstrzymaj się od „pomagania” mu. Sadzanie maluszka i np. obkładanie poduszkami przyniesie więcej szkody niż pożytku. W ten sposób nie ćwiczymy równowagi malucha, za to nadmiernie obciążamy jego mięśnie i kręgosłup. Smyk powinien usiąść samodzielnie mniej więcej w ósmym–dziewiątym miesiącu życia. Na początku pewnie nieraz się zachwieje (będzie jednak umiał utrzymać równowagę, podpierając się na wyciągniętych do przodu rączkach), ale już po kilku tygodniach jego siedzenie stanie się pewne i swobodne. Rączki wtedy na nowo zajmą się zabawkami – albo łyżeczką i kubeczkiem :) Ćwiczę obroty Mniej więcej w piątym–szóstym miesiącu maluchowi uda się pierwszy pełny obrót z pleców na brzuch. Po kilku tygodniach dojdzie nowa akrobacja: przekręcanie się z brzuszka na plecy. Co...

niemowlę
Fotolia
Rozwój
Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
Jak rozpoznać nieprawidłowości w rozwoju malutkiego dziecka? Czy z niemowlakiem można iść do psychologa? Rozmowa z Małgorzatą Dąbrowską, dziecięcym psychologiem klinicznym i terapeutą integracji sensorycznej.

Dlaczego już z niemowlakiem warto iść do psychologa? Już u niemowlaków, które ukończyły 3 miesiące życia, psycholog jest w stanie zaobserwować zachowania, które mogą świadczyć o pewnych trudnościach rozwojowych. A jeśli się je zaniedba na etapie niemowlęcym, w przyszłości mogą skutkować problemami w rozwoju fizycznym, psychicznym, emocjonalnym lub intelektualnym. Zobacz: Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu. Ważne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na te niemowlęta, które miały problemy psychoruchowe, wynikające na przykład z obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego lub na te, które asymetrycznie się układały — są to to dzieci, które warto obserwować również w późniejszym okresie życia. Zachowania i reakcje tak maleńkich dzieci są bardzo trudne do rozszyfrowania dla rodziców. Kiedy można zauważyć jakieś nieprawidłowości? Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to okres adaptacyjny. Niemowlak przystosowuje się do życia w świecie zewnętrznym, poza łonem matki, więc nic jego rytm dobowy (sen, czuwanie, jedzenie) może być nieregularny. W porównaniu ze środowiskiem płodowym niemowlę doświadcza bardzo mocnych wrażeń zmysłowych. Natomiast po ukończeniu 3-4 miesięcy, większość niemowlaków, zaczyna coraz lepiej radzić sobie w otaczającym je świecie i wówczas łatwiej jest już coś powiedzieć o ich temperamencie czy występujących zaburzeniach. Jakie zachowanie niemowlaka można uznać za pierwszy niepokojący sygnał? Przede wszystkim są pewne etapy, które stanowią wyznaczniki prawidłowego rozwoju niemowlaka. Jeżeli dziecko w znacznym stopniu odbiega od tych norm, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Natomiast jednym z pierwszych sygnałów, że coś może być nie tak, jest nerwowe zachowanie niemowlęcia przy piersi. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki do...

niemowlę, zima, zabawa
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowe zabawy z niemowlakiem
Maluch jeszcze nie chodzi, na lepienie bałwana też jest wciąż za mały. Na szczęście istnieje mnóstwo zimowych zabaw w sam raz dla niego.

Chociaż opatulone po uszy dziecko ma ograniczone ruchy i nie może na zimowym spacerze zażyć ruchu ani rozrywki, pragnie zabawy! I bardzo dobrze. Dla niego każde „a kuku!” to nie tylko przyjemność, ale i ważna lekcja. Dzięki waszym wspólnym zabawom dziecięce zmysły są stymulowane, więź między wami się umacnia, co ma przełożenie na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zatem jak uatrakcyjnić zimowe wyjścia? Zabawa dla niemowlaka: Taniec kolorów Na świecie zrobiło się szaroburo (a w najlepszym przypadku: biało), dlatego nie zapominaj o dostarczeniu dziecku kolorystycznych wrażeń. Przypnij do budki wózka kilka czerwonych i soczyście żółtych wstążeczek, np. z satyny, ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Możesz też zawiązać dziecku na nadgarstku kolorowy balonik z helem – nawet nie będziesz musiała zachęcać go do poruszania rączką... Korzyści z zabawy: dwu-, trzymiesięczne dzieci uwielbiają kontrastowe barwy. Wiedzą, co dla nich dobre: zdecydowane kolory ułatwiają im koncentrację uwagi na poruszających się przedmiotach. Przeczytaj: Groźne zabawy z niemowlakiem Zabawa dla niemowlaka: Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, na spacerze wyjmij malucha z wózka i trzymając go w ramionach, podejdź do drzewa i delikatnie potrząśnij jego gałązką . Dzięki temu miękki i drobny puszek delikatnie osadzi się na twarzy malca (możesz też na chwilkę zdjąć mu rękawiczki, ale uważaj, by maluch nie zmarzł). Jeśli zabawa spodoba się dziecku, pokieruj jego rączką, aby mogło samo osypać kolejne gałązki. Przekona się, że swoim działaniem może wpływać na otoczenie. Korzyści z zabawy: niemowlę nie tylko poznaje przyrodę, ale także doświadcza nowych wrażeń dotykowych . Samodzielne osypywanie gałązek (jak każda samodzielna zabawa) wzmacnia jego pewność siebie. Zabawa dla niemowlaka: Samoloty W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj