mężczyzna, samochód
Tata

Szkoła jazdy ekologicznej: jak jeździć oszczędnie

Dzięki kursowi ekojazdy staniesz się nie tylko lepszym Ziemianinem, ale też zaoszczędzisz na paliwie i eksploatacji auta. Oto nasz plan.

Auta na ogniwa paliwowe, które podczas jazdy produkują parę wodną, już istnieją. Większość koncernów motoryzacyjnych stworzyła takie prototypy, a kilka z nich nawet je sprzedaje. Na razie produkcja tego typu aut to nowinka. Nie dość, że nieopłacalna, to na dodatek wymagająca ogromnych nakładów energii.

Silniki pojazdów z napędem spalinowo-elektrycznym są oszczędniejsze i przyjaźniejsze dla środowiska. Wciąż jednak większość z nas ma samochody z silnikami spalinowymi, a nie hybrydy. Jak oszczędzać na paliwie i eksploatacji samochodu, jeśli mamy auto na benzynę lub olej napędowy?

Jak jeździć oszczędnie

Dziś, kto chce być motoryzacyjnym ekologiem, a nie może zrezygnować z samochodu na rzecz transportu miejskiego (tramwaje, autobusy), powinien zastanowić się nad zmianą stylu jazdy. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by osiągnąć sukces. A ten jest mierzony nie tylko czystszym środowiskiem, ale i zawartością portfela. Bo jeździć ekologicznie, to jeździć oszczędnie: obie rzeczy idą w parze.

Zacznijmy od stylu jazdy. Ile razy przegazowywałeś samochód, stojąc na skrzyżowaniu, mimo że wciąż paliło się czerwone światło? Ile razy spieszyłeś się i tak długo naciskałeś pedał gazu, aż wskazówka na obrotomierzu zahaczała o czerwone pole, mimo że po chwili i tak musiałeś zatrzymać się na światłach? Okazuje się, że większość nierozsądnych ruchów wykonuje się bezmyślnie. A wtedy spala się o wiele więcej paliwa niż to konieczne.

Prowadź mądrze

Myśl i przewiduj. Nie ma sensu, żebyś dojeżdżał do skrzyżowania szybko, a po chwili hamował ostro, skoro i tak sygnalizacja świeci na czerwono. Nie ma sensu, żebyś często zmieniał pas ruchu, jadąc w korku, bo nie posunie cię to do przodu ani o metr. Nie ma też sensu, żebyś zbyt często zmieniał biegi w zatłoczonym ruchu ulicznym po to, żeby utrzymywać silnik na wysokich obrotach.

Właśnie, obroty... Jeśli chcesz zostać ekokierowcą, powinieneś „zaprzyjaźnić się” z obrotomierzem, a „pogniewać się” na prędkościomierz. Czyli jeździć na najwyższym możliwym biegu przy najniższych możliwych obrotach. Wiele nowoczesnych aut ma nawet wskaźnik (zielona strzałeczka lub napis „shift”) sygnalizujący potrzebę zmiany biegu na wyższy. Jeśli nie masz takiego samochodu, zapamiętaj, że w wypadku benzynowej jednostki napędowej zmiana powinna nastąpić, gdy wskazówka pokazuje 2500 obr./min, a silnika Diesla – 2000 obr./min. Pojazd będzie wówczas dysponował pełną mocą, a zużycie paliwa zostanie ograniczone.

Nie wciskaj gazu do dechy

Przyspieszenie. Ekokierowca nie wciska pedału gazu do dechy, bo wówczas bak auta zamienia się w wannę z wielkim wirem. Najlepiej widać to w pojazdach wyposażonych w komputer pokładowy ze wskaźnikiem chwilowego zużycia paliwa. Gaz do dechy oznacza chwilowe spalanie na poziomie 30, 40, a w wypadku mocniejszych silników – 70 l/100 km! A więc noga z gazu. Przyspieszajmy dynamicznie, wciskając pedał gazu do trzech czwartych głębokości i jak najkrócej. Po uzyskaniu żądanej prędkości należy zmienić bieg na wyższy i ustabilizować obroty (2000–2500 obr./min).

Oszczędzać paliwo można też hamując. Podstawowym błędem popełnianym przez wielu kierowców jest wyrzucanie biegu na tzw. luz podczas dojeżdżania do sygnalizacji świetlnej. Tymczasem powinno się wcisnąć sprzęgło i toczyć na biegu, wówczas auto nie spala paliwa. „Hamowanie” silnikiem jest oszczędne, ale też zwyczajnie bezpieczne.

Jak ruszać samochodem?

Większość kierowców przekręca kluczyk na biegu, wciskając sprzęgło, a po chwili gaz, zwiększając obroty. Ot tak, tylko po to, by usłyszeć, jak pracuje silnik. Tymczasem nie ma to sensu. Napęd tego nie lubi, a portfel tym bardziej.


W naszym zimnym klimacie panuje przekonanie, że zanim się ruszy, trzeba rozgrzać silnik. Nic bardziej błędnego. Trzeba (gdy na dworze śnieg, szron) najpierw oczyścić auto, potem przekręcić kluczyk i od razu ruszyć. Będzie zimno, ale przez chwilę, za to oszczędnie dla silnika.


Planowanie i opony

I na koniec: żeby wygrać, trzeba się przygotować. Zatem jeśli nie będziemy kontrolować ciśnienia powietrza w oponach, auto spali więcej paliwa, a opony szybciej się zużyją. A planowanie podróży? Ile korzyści będziemy mieli z ekojazdy, skoro nieprzemyślana trasa okaże się o 50 km dłuższa?


Rady dla oszczędnego kierowcy

Przestrzegaj tych zasad, a będziesz mógł przyznać sobie tytuł ekokierowcy:

1. Jedź na możliwie najwyższym biegu i najniższych obrotach.
2. Hamując, zdejmuj nogę z pedału gazu.
3. Przyspieszaj oraz hamuj płynnie i dynamicznie.
4. Kontroluj stan techniczny samochodu.
5. Zrób porządek w bagażniku – zbędne obciążenie podnosi spalanie paliwa.
6. Sprawdź, czy twoja jazda jest eko (test na www.kape.gov.pl/PL). Jeśli daleko ci do mistrzowskiego tytułu, to zapisz się na kurs „Eco Driving” (www.szkola-auto.pl).
 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

bezpieczna jazda autem zimą
Fotolia
Czas wolny
Co ty wiesz o zimowej jeździe? QUIZ
Co robić, gdy auto wpada w poślizg na oblodzonej drodze? Tego i wielu innych bezcennych wskazówek na temat zimowej jazdy dowiecie się z naszego quizu. Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy autem zimą.

  var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Jezdnia jest oblodzona. Próbujesz ruszyć, ale koła się ślizgają (buksują). Wówczas: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='Dodajesz gazu'; odp[0][1]='Odpuszczasz gaz'; odp[0][2]='Ruszasz na tzw. półsprzęgle'; prawidlowe[0] = '1'; odpowiedzi[0] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Odpuszczasz gaz W autach z systemami TCS i ASR robią to systemy. W pojazdach, które są ich pozbawione, należy zdjąć nogę z gazu i postarać się, by koła odzyskały przyczepność. – W przypadku wzniesienia tym bardziej trzeba reagować szybko, bo istnieje ryzyko zsunięcia się.'; pyt[1]=' Nie jedziesz szybko, ale zakręt okazuje się oblodzony. Wpadasz w poślizg, auto zmierza na wprost (nie skręca). Wówczas: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='Gwałtownie hamujesz i lekko skręcasz kierownicą w kierunku jazdy'; odp[1][1]='Dodajesz gazu i kontrujesz kierownicą'; odp[1][2]=' Dodajesz gazu i skręcasz kierownicą w kierunku zakrętu'; prawidlowe[1] = '1'; odpowiedzi[1] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Dodajesz gazu i kontrujesz kierownicą Są "mistrzowie kierownicy", którzy będą twierdzili, że potrafią, dodając gazu, wyprowadzić auto z poślizgu. Tymczasem dla większości kierowców zasada powinna być jedna: należy dążyć do zmniejszenia prędkości za wszelką cenę, nie rezygnując z prób odzyskania przyczepności. A to można uzyskać, wyłącznie hamując awaryjnie.'; pyt[2]=' Na śliskiej nawierzchni starasz się jechać: '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='Na jak najniższym biegu'; odp[2][1]='Na jak najwyższym biegu'; odp[2][2]=' To nie ma znaczenia'; prawidlowe[2] = '1'; odpowiedzi[2] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Na jak najwyższym biegu Im wyższy bieg, tym jazda bezpieczniejsza – mówi Radosław Jaskulski. – To dlatego, że każde zdjęcie nogi z gazu oznacza żonglerkę masą...

Pielęgnacja
Pierwszy wyjazd z dzieckiem
Pierwszy raz wyjeżdżasz z maleństwem samochodem? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi na drogę.

Nie obawiaj się długiej jazdy samochodem. To da się przeżyć. Co więcej, już nigdy podróżowanie z dzieckiem może nie być tak proste, jak teraz. Gdzie te czasy, gdy w biegu wrzucałaś do plecaka kilka rzeczy, by wyruszyć w świat? Sytuacja się zmieniła, od kiedy masz dziecko, ale czy rzeczywiście teraz musi być gorzej? Nie martw się na zapas. To, co czujesz, zwykle okazuje się zwyczajnym lękiem przed nieznanym. Jeśli żałujesz, że nie wybrałaś innego środka lokomocji, pamiętaj, że bez względu na to, czym jedziesz, problemy zawsze będą podobne: dziecko bywa głodne, znudzone, śpiące, zabrudzone i płaczliwe. Taka jest jego natura i nie zmienisz jej, siedząc z maluchem przez całe lato w domu. A więc koniec wątpliwości. Nic prócz twego nastawienia nie stoi na przeszkodzie, by podróż z dzieckiem zmienić w fascynującą przygodę. Wystarczy tylko znać wszystkie tajemnice udanej jazdy z maluchem. Właśnie próbujemy ci o nich opowiedzieć. Przygotowani na różne okazje Jeśli jedziesz samochodem, ogranicza cię jedynie przestrzeń bagażnika. Rodzice, zwłaszcza z krótkim stażem, potrafią zagospodarować ją co do centymetra, bez względu na wielkość posiadanego auta. Wszystko wydaje się im niezbędne. A jak jest naprawdę? Pakując się w podróż, przede wszystkim przygotuj torbę, którą zawsze powinnaś mieć pod ręką. Zapakuj do niej zapasowe ubranka, pieluchy, jedzenie i połóż ją obok siebie w aucie. Nie licz na to, że wszystkie ważne sprawy uda się załatwić na postojach, kiedy można wyjąć rzeczy z bagażnika. Może się zdarzyć, że utkniecie na dłużej w korku, a dziecko długo będzie zmagać się z wilczym głodem albo podczas gwałtownego hamowania zaleje się soczkiem od góry do dołu. Lepiej, by w takiej sytuacji podręczna torba nie stała się obiektem marzeń, gdy wskutek pośpiechu lub nieuwagi trafi, zamiast pod rękę, w otchłanie samochodowego bagażnika....

Mama
Warto być eko
"Zieloną" mamą zostaniesz, gdy zrobisz coś w duchu eko. Porzucisz foliowe torebki, kupisz owoce z ekogospodarstwa, zabierzesz dziecko na wieś.

To naprawdę nie jest takie trudne. Nie wymaga też ekstra czasu czy superpoświęcenia. Wyłącznie trochę uwagi. Zmień się w „zieloną” mamę. Nie, nie myję się szarym mydłem. I nie zakładam wyłącznie ubrań z lnu czy butów z płótna. Nie przytulam się do drzew. Nie zbieram deszczówki. Nie myślę też, że dzieci powinny bawić się tylko drewnianymi klockami i ludzikami z żołędzi. Mam telefon komórkowy, jeżdżę samochodem i mieszkam na dużym osiedlu. Czy to znaczy, że nie mogę być eko? Ale ja chcę być eko! To znaczy kim i – najważniejsze – jak? Kto jest lohas? Chcę być... lohasem. I namawiam cię do tego z całego serca – do bycia współczesnym zielonym (lohas to skrót od ang. Lifestyle of Health and Sustainability, co znaczy zdrowy styl życia i zrównoważony rozwój). Taki lohas dba właśnie o zdrowie swoje i bliskich, także o to, jak się ma otoczenie, w którym przyszło mu żyć. Środowisko, przyroda, planeta Ziemia. Bo chce żyć w czystym świecie i – co ważniejsze – chce, by jego dzieci w takim żyły. Co robi lohas? Na przykład wybiera produkty z napisem „bio” lub „eko”. Czyli takie, które powstały w gospodarstwach ekologicznych lub do produkcji których nie użyto chemii. Niczego bezmyślnie nie wyrzuca – segreguje śmieci, pamięta, że choć jemu coś jest niepotrzebne, komuś może się przydać. Popiera sprawiedliwy handel. Napis „Fair Trade” na produkcie oznacza, że ktoś, kto go wytworzył, dostał za to godziwe pieniądze i że nie wykorzystano do tego dziecka. Zanim powiesz TAK Lista czynności, które lohas robi lub których nie robi, może być długa. Bo jedni dbają o zdrową żywność, inni jeżdżą rowerem lub środkami komunikacji miejskiej, używając samochodu tylko od wielkiego święta. Ktoś kupi naturalne kosmetyki, inny sortuje śmieci. Ale wszyscy są lohas. Pomyśl, może już nim...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj