Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata jest inny od mamy
Fotolia
Tata

Tata, mój przyjaciel: przy nim jest inaczej

Każda chwila z tatą jest niezwykle cenna dla dziecka. Mężczyzna bowiem w nieco inny sposób pokazuje dziecku świat. Po prostu po męsku.

Tata uczy dziecko wyjątkowych umiejętności. Pomaga stawiać kolejne kroki ku samodzielności. I jak nikt inny dopinguje do rozwoju.

Psychologowie o ojcach

Emocje taty mniej zależą od zmian w rozwoju dziecka. Między ojcem a maluchem rzadziej dochodzi do napięć. Psychologowie zajmujący się ojcostwem zaobserwowali, że mężczyźni:

– mniej się złoszczą i obrażają, nie próbują grać na uczuciach dziecka;
– zachowują bardziej jednoznaczną postawę wobec dziecka, czasem kategoryczną, różną od uległości, jaką zwykle okazuje mama;
– częściej bawią się tak, by wykorzystać swą siłę i sprawność dziecka, dzięki czemu uczą go odwagi i pewności siebie.

Dziecko przy tacie stara się bardziej

Zachwyt taty ma wyjątkową moc. Mama łatwiej wpada w uwielbienie. By wywołać uczucie dumy u taty, trzeba się bardziej postarać. Warto dla niego chwycić piłeczkę, przekręcić się na plecki.

Tata zachęca do komunikacji

Mama potrzeby dziecka wyczuwa intuicyjnie, a tata musi się dowiedzieć, o co prosi maluch. Mobilizuje dziecko do porozumiewania się: by wyciągnął rączkę w stronę kubeczka, podpełzł do zabawki.

Tata jest bardziej opanowany i wymagający

Tata nie przeżywa tak mocno płaczu malca, mniej się denerwuje dolegliwościami. Umie trzeźwo ocenić sytuację i znaleźć rozwiązanie. Nie wyręcza, nie panikuje, że nie smakuje zupka, że brzdąc protestuje przy ubieraniu. Więcej wymaga.

Tata pokazuje dziecku świat

Chwile z tatą to zwykle wielkie niespodzianki. Bo tata zabierze na basen, do lasu, z klocków zbuduje małe miasteczko.

Dziecko przy tacie jest bardziej samodzielne

Przy mamie maluch domaga się noszenia na rękach, a z tatą próbuje sam dreptać za rączkę. Bo skoro tata wierzy, że to się uda, czemu by nie spróbować...?

Co tata musi załatwić w urzędzie po narodzinach dziecka?

Lista spraw do załatwienia dla taty, gdy rodzina się powiększa:
Rejestracja. Szpital ma obowiązek zgłosić narodziny w USC, ale można to zrobić samemu w ciągu 14 dni. Trzeba wziąć kartę urodzin i zgłoszenie urodzenia (wydane w szpitalu), skrócony odpis aktu małżeństwa, dowody osobiste. Po miesiącu odbiera się w urzędzie gminy PESEL malca.
Zasiłek. By uzyskać zasiłek macierzyński, w miejscu pracy mamy składa się skrócony odpis aktu urodzenia i zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka.
Wybór lekarza. Nim malec skończy cztery tygodnie, trzeba go zapisać do wybranej przychodni. Na pierwszą wizytę potrzebne będą: rodzinna książeczka ubezpieczeń, książeczka zdrowia dziecka i jego PESEL.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Formalności po porodzie
Adobe Stock/Drazen
Prawo i finanse
Formalności po urodzeniu dziecka 2023: co należy załatwić po porodzie?
Formalności po urodzeniu dziecka to obowiązek rodziców. Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o zarejestrowaniu dziecka, sporządzeniu aktu urodzenia, zgłoszeniu urodzenia dziecka u pracodawcy. Sprawdź, co trzeba załatwić po narodzinach dziecka i gdzie należy to zrobić.

Formalności po urodzeniu dziecka to między innymi sporządzenie aktu urodzenia, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia, zapisanie do lekarza, złożenie wniosku o 500 plus i inne świadczenia. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, co można zrobić przez internet i ile jest na to czasu. Jakie formalności po urodzeniu dziecka? Rejestracja dziecka w USC PESEL dziecka i meldunek Urodzenie dziecka – zgłoszenie pracodawcy Złożenie wniosku o urlop macierzyński Złożenie wniosków o świadczenia rodzinne Zapisanie dziecka do poradni lekarskiej Uznanie ojcostwa po porodzie Rejestracja dziecka w USC Dziecko musisz zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego (USC) . Urząd wie, że dziecko przyszło na świat – powiadamia go o tym szpital. Na zarejestrowanie dziecka masz 21 dni, licząc od  daty wpisanej w karcie urodzenia , którą wystawia szpital. Urodzenie dziecka należy zgłosić w urzędzie w miejscowości (lub w dzielnicy), w której dziecko przyszło na świat (zaświadczenie, do którego urzędu musisz się zgłosić, dostaniesz jeszcze w szpitalu). Jeśli dziecko przyszło na świat poza miejscem zamieszkania rodziców, rejestracji również można dokonać w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania mamy lub taty. Zgodnie z nowymi przepisami do zarejestrowania dziecka wystarczy okazanie  dowodu osobistego rodzica . Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, potrzebne będzie również stosowne pełnomocnictwo. Narodziny dziecka można zarejestrować przez internet na stronie  www.obywatel.gov.pl . Potrzebny jest do tego  Profil Zaufany  (stworzysz go na  www.gov.pl ) lub  e-dowód .  Akt urodzenia Urzędnik w USC sporządza akt urodzenia od ręki i nie pobiera za niego opłaty. Wydaje też za darmo jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu...

rejestracja w USC
Adobe Stock
Prawo i finanse
Rejestracja dziecka w USC: jakie dokumenty są potrzebne? Ile jest czasu na zarejestrowanie dziecka?
Rejestracja dziecka po urodzeniu jest banalnie prosta – kilka kliknięć i gotowe. Akt urodzenia można otrzymać online, trzeba jednak złożyć odpowiednie dokumenty. Zgodnie z nowymi przepisami rejestracja dziecka w USC jest prostsza niż dawniej. Sprawdź, jaki jest czas na zarejestrowanie dziecka, jak nadać PESEL i co zrobić, gdy dziecko ma nietypowe miejsce urodzenia.

Rejestracja dziecka w USC odbywa się przez internet lub bezpośrednio w urzędzie. Może to zrobić mama lub tata. Gdy złożycie dokumenty i uda wam się zarejestrować dziecko, wraz z aktem urodzenia otrzymacie numer PESEL dziecka oraz zameldowanie. Sprawdź, jaki jest czas na zarejestrowanie dziecka i jak dopełnić formalności zgodnie z przepisami. Rejestracja dziecka w USC: Rejestracja dziecka online Rejestracja dziecka osobiście w USC Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji dziecka? Ile jest czasu na zarejestrowanie dziecka i ile się czeka na odpis aktu urodzenia? Nadanie numeru PESEL dziecku Rejestracja dziecka w USC: zameldowanie Rejestracja dziecka: imiona w akcie urodzenia Rejestracja dziecka, kiedy rodzice nie mają ślubu Rejestracja dziecka a nietypowe miejsce urodzenia: Zgłoszenie dziecka urodzonego za granicą Rejestracja dziecka urodzonego w domu Rejestracja dziecka urodzonego w samolocie albo na statku Rejestracja dziecka online Aby zarejestrować dziecko przez internet, musisz mieć Profil Zaufany (stworzysz go na www.gov.pl)  lub e-dowód . Rejestracji dziecka dokonuje się na stronie www.obywatel.gov.pl . Tam wybierasz usługę, z której chcesz skorzystać. Przygotuj koniecznie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka, i zweryfikowanie danych. Aby urzędnik mógł przyjąć twoje zgłoszenie i zarejestrować dziecko po urodzeniu, do USC musi wpłynąć  karta urodzenia dziecka. Ten dokument przekazuje osoba, która odebrała poród, np. lekarz lub położna. Rejestracja dziecka przez internet: 7 kroków Kliknij przycisk: Zgłoś urodzenie dziecka . System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania. Wypełnij zgłoszenie. W kroku...

Rejestracja dzieci w USC online
AdobeStock
Aktualności
Rejestracja dzieci przez internet na ostatniej prostej
Lada moment będzie o wiele łatwiej rejestrować dzieci w urzędach. Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa umożliwiająca załatwienie tego przez internet.

Senat poparł nowelizację ustawy o ewidencji ludności, która między innymi umożliwia zgłoszenie urodzenia dziecka do urzędu przez internet. W aktach urodzenia pojawią się też numery PESEL rodziców. Koniec ze staniem w urzędach  Każdy rodzic dopiero co urodzonego maluszka wie, jak bywa kłopotliwe załatwienie niezbędnych formalności z takim noworodkiem. Aby go zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego, trzeba udać się tam obojgu rodzicom. Są kolejki, czekanie. Po wejściu w życie nowych przepisów nie trzeba będzie pójść do urzędu. Rejestracji będzie można dokonać przez internet. W zgłoszeniu online trzeba będzie oświadczyć jakie imię wybraliśmy dla dziecka. Po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika urzędu do rodzica zostanie odesłany - w formie elektronicznej lub papierowej - odpis aktu urodzenia dziecka oraz powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu. Takie udogodnienia dla rodziców będą w Polsce już od 1 czerwca. Jesteś mamą tego właśnie dziecka? Trudniej będzie o pomyłki To nie jedyne zmiany. Nowelizacja porządkuje dokumentacje. Dotychczas zdarzało się, że w przepisach i rejestrach publicznych brakowało mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami. Zgromadzone w dokumentach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie wskazywały powiązania rodzinne. Utrudniało to prowadzenie statystyk publicznych i Programu Rodzina 500 plus. Teraz ma być prościej i przejrzyściej - PESEL rodziców będzie znajdował się w akcie urodzenia dziecka i trudno będzie o pomyłkę. Ale na takie zmiany musimy poczekać dłużej - do 1 grudnia 2018 roku. Jest jeszcze jedno sensowne udogodnienie - wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy ma być możliwe w formie elektronicznej. To też z pewnością uprości nam życie! Jak oceniacie takie zmiany? Czy będzie to duże udogodnienie dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta