Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata opiekuje się noworodkiem
Fotolia
Tata

Tata opiekuje się noworodkiem: co i jak robić?

Czasy, kiedy jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Co prawda tata nie nakarmi noworodka piersią, ale w wielu sytuacjach z powodzeniem zastąpi kobietę. Oto nasze rady dla taty: przeczytaj m.in. jak kąpać noworodka, jak ubierać dziecko i jak je przewinąć.

Wykąpać, przewinąć, ubrać maluszka. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale szybko dojdziesz do wprawy.

Tata kąpie noworodka

Kąpiel noworodka to idealne zadanie dla każdego ojca. Zanim włożysz dziecko do wanienki, przygotuj sobie stanowisko pracy, żeby wszystko mieć pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciała noworodka – najlepsza to około 37°C. Po kilkunastu wieczorach dojdziesz do takiej wprawy, że ocenisz, czy jest ciepła, wkładając jedynie palec do wody. Na początku przyda się jednak termometr.

Dobrym pomysłem jest mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim dziecko nie ślizga się w wanience. Jest jednak i minus – materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii, więc trzeba go często wyparzać. Możesz też wykładać wanienkę tetrową pieluszką.

Zanim zaczniesz kąpać noworodka przygotuj:
- Ręcznik, i to najlepiej duży.
- Mydło lub żel do kąpieli.
- Szampon do włosków (ale uwaga: dopiero gdy dziecko skończy miesiąc).
- Gaziki wyjałowione do przecierania oczu.
- Miseczkę z przegotowaną wodą lub sól fizjologiczną w ampułkach do przemywania oczu.
- Waciki do przetarcia twarzy.
- Krem przeciw odparzeniom do pupy. Nawet jeśli skóra nie jest podrażniona.
- Oliwkę lub balsam, gdy twoje dziecko ma suchą skórę.

Kąpiel noworodka krok po kroku

Najpierw połóż noworodka na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami, a całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Potem rozbierz dziecko (nie rób tego wcześniej, bo zmarznie) i włóż do wanienki.

Jedną dłoń trzymaj podłożoną pod jego głowę i kark. Drugą myj ciałko malucha. Można używać do tego specjalnych gąbek, ale lepiej zrobić to dłonią (gąbki trzeba często wyparzać). Mycie zaczynaj od włosków, potem czas na rączki, brzuszek, plecki, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj dziecko – żadna fałdka i zagłębienie nie mogą pozostać wilgotne.

Tata zmienia pieluchę noworodkowi

Kiedy trzeba przewinąć dziecko? Po każdej kupie (noworodek potrafi zrobić 8-10 dziennie!) lub po trzech godzinach. W żadnym wypadku nie podciągaj noworodka do góry za stopy! To bardzo wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka.

Przewijanie dziecka krok po kroku

Zacznij od przygotowania stanowiska. W zasięgu ręki podczas przewijania musisz mieć czystą pieluszkę, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. Połóż szkraba na plecach. Nie rozbieraj go do naga, tylko rozepnij pajacyk czy body u dołu bądź ściągnij mu śpioszki. Rozepnij pieluchę i jedną ręką podegnij nogi malca do góry. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Zabrudzone chustki odkładaj do środka zużytej pieluchy. Gdy smyk ma podrażnioną skórę, zbierz chusteczkami kupę, a potem umyj pupę wodą i mydłem.

Zanim założysz nową pieluchę, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom, tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, dziecko zasika się po pachy.

Tata ubiera noworodka

Nawet jeśli w szkole rodzenia pilnie słuchałeś rad, jak powinno się ubierać dziecko, w praktyce może czekać Cię kompletna klęska. Na szczęście metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy.
- Body noworodka. Nałóż je na główkę. Przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, potem drugą. Delikatnie przeturlaj dziecko na boczek albo brzuszek i obciągnij body na pleckach. Następnie ułóż smyka buzią do siebie i zapnij ubranko w kroku.
- Kaftanik noworodka. Wciągnij rękawek na jedną rączkę. Połóż maluszka na boku (na stronie nieubranej rączki) i podłóż kaftanik pod plecy. Przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij kaftanik spod plecków, załóż drugi rękaw.
- Śpioszki noworodka. Nałóż nogawki na nóżki, a potem – z boczku na boczek – śpiochy na plecy.
- Pajacyk noworodka. Rozepnij go i rozłóż na łóżeczku. Połóż na nim dziecko. Teraz musisz tylko włożyć rączki do rękawków, nóżki do nogawek i zapiąć ubranko.
- Czapka noworodka. Załóż ją na głowę malca, zaczynając od czółka.

Zobacz też:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

tata. niemowlę, kąpiel niemowlaka
Tata
Zadania specjalne dla taty: opieka nad niemowlęciem
Nie pozwól sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem to domena kobiety. Każdy tata może wykąpać malucha, zmienić mu pieluszkę, utulić do snu. I zrobi to najlepiej na świecie!

Czy wiesz, że jako ojciec masz olbrzymi wpływ na to, jak twoje dziecko będzie w przyszłości rozwijać się intelektualnie i ruchowo? Nie musisz czekać, aż malec zacznie mówić czy chodzić. Wystarczy, że z żoną albo sam będziesz pielęgnować maluszka, i to od jego pierwszych dni życia . Pewnie ucieszy cię też to, że niemowlęta, którymi w pierwszych miesiącach opiekował się tata, są podobno bardziej... towarzyskie . Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Dlatego kąp swoje dziecko, przewijaj, wychodź na spacery, baw się – w ten sposób szybciej nawiążesz więź z dzieckiem (niestety, ojcostwa trzeba się nauczyć). Nie bój się wziąć niemowlaka na ręce. Pamiętaj tylko, by delikatnie podtrzymać jego główkę. Gdy przytulisz dziecko, poczujesz przypływ uczuć. Pozwól sobie na to. A może weźmiesz urlop, gdy urodzi się dzidziuś? Nawet nie wiesz, jak teraz młodej mamie potrzebna jest twoja pomoc. Oto co tata może robić przy dziecku:ąpiel ą Kąpiel noworodka W pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek. Jak zorganizować kąpiel noworodka ? Sprawdź, czy w łazience jest ciepło. Powinno być 24–25°C. Przygotuj: kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko oraz gazik nasączony spirytusem (kupisz w aptece), jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł. Do wanienki nalej wody, sprawdź termometrem, czy ma około 37°C. Przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem żółta wydzielina, którą zmyjesz solą fizjologiczną (kupisz w aptece). Uszy czyść co kilka dni patyczkami z ogranicznikami, by nie uszkodzić ucha środkowego. Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Ułóż jego główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią pewnie obejmując jego paszkę. Prawą podłóż pod pośladki. Gdy dziecko będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mógł umyć główkę i...

Tata
Rady dla taty: przewijanie, kąpiel, ubieranie, karmienie
Mama do opieki, a tata do zabawy? Ten podział już dawno odszedł do lamusa. Po tej lekturze tata na pewno poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Podpowiadamy, jak przewijać, kąpać, ubierać i karmić niemowlę.

Karmienie, kąpiel, przewijanie, ubieranie malucha... zajęć z pewnością wystarczy dla dwojga. Jeśli jeszcze nie rozgryzłeś „obsługi” niemowlęcia, najwyższy czas włączyć się do gry. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale dzięki naszym wskazówkom na pewno już wkrótce każdy tata dojdzie do wprawy. Przewijanie niemowlaka krok po kroku No cóż, nie będziemy cię przekonywać, że przewijanie niemowlaka jest źródłem wyjątkowych doznań. Ale jeśli poćwiczysz, niedługo uda ci się zrobić to... szybko. Oto co powinieneś zrobić krok po kroku: 1. Zgromadź akcesoria Upewnij się, że masz wszystko, co będzie ci potrzebne. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę (lepiej weź dwie!), ciepłą wodę i mydło, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. 2. Rozbierz dziecko Rozepnij pieluchę i unieś pośladki dziecka. Włóż rękę pod jedno kolanko i chwyć dłonią drugą nóżkę dziecka tuż przy pachwinie – dzięki takiemu chwytowi będziesz pewny, że nie uszkodzisz bioderek. 3. Zdejmij brudną pieluszkę Wolną ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, dokładnie zbierz kupkę chusteczkami , a potem umyj pupę wodą z mydłem. 4. Załóż nową pieluszkę Ale zanim to zrobisz, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pośladki kremem przeciw odparzeniom. Tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, malec może posikać się po samą szyję. Uwaga! W żadnym wypadku nie podciągaj niemowlaka do góry za stópki. To wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka. Jak ubrać niemowlę? Kiedy patrzysz z boku, ubieranie niemowlęcia nie wydaje się skomplikowane, ale w praktyce możesz natknąć się na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta