Urlop macierzyński 2025: ile trwa, ile płatny? Niektóre mamy spędzą więcej czasu z dzieckiem
Urlop macierzyński to szczególny czas dla mamy i maluszka. Z nami dowiesz się, ile trwa , ile wynosi zasiłek macierzyński i jak złożyć wniosek o urlop, aby uniknąć problemów. Od marca 2025 roku niektóre mamy będą mogły spędzić z dzieckiem jeszcze więcej czasu.

- Maria Kaczyńska-Żandarowska
Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy i płatny. To czas, w którym mama może skupić się na nowej relacji z maluszkiem i regeneracji po porodzie. Po 20 tygodniach może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Ten okres potocznie nazywamy „rocznym” urlopem macierzyńskim. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w 2025 roku i co dokładnie zmieniło się od marca. Niektóre kobiety będą mogły wnioskować o dłuższy urlop.
Spis treści:
- Urlop macierzyński w 2025
- Urlop macierzyński – ile trwa
- Urlop macierzyński – ile płatny
- Wniosek o urlop macierzyński: dokumenty
- Urlop macierzyński przed porodem
- Urlop macierzyński 2025 - zmiany i nowe przepisy
Urlop macierzyński w 2025 roku
W 2025 roku urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, bez względu na jej rodzaj, czyli:
- umowę na czas określony,
- umowę na czas nieokreślony,
- umowę na okres próbny.
Kobiety prowadzące działalność gospodarczą, zatrudnione na umowę zlecenie czy bezrobotne mogą mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale formalnie nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego
Ile trwa urlop macierzyński w 2025 roku?
Od 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (zmiany weszły w życie w kwietniu 2023 roku). Czas urlopu macierzyńskiego nie zmienił się i nadal wynosi:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Urlop macierzyński 2025: ile płatny?
Podczas urlopu macierzyńskiego rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński (ekwiwalent pieniężny). Świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Wysokość zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego będzie wynosić:
- 100 proc., a za okres urlopu rodzicielskiego – 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku;
- w razie złożenia przez pracownicę odpowiedniego wniosku w terminie nie później niż 21 dni po porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie wynosił 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Jeśli umowa o pracę wygasa w czasie trwania urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, mama traci prawo do jego dalszej części. Nie traci jednak prawa do zasiłku macierzyńskiego, który będzie otrzymywać do końca okresu, który odpowiada temu urlopowi.
Wniosek o urlop macierzyński: dokumenty
Nie musisz składać wniosku o urlop macierzyński – pracodawca ma obowiązek go udzielić i nie może Ci odmówić. Powinnaś jednak poinformować firmę o narodzinach dziecka. Nie musisz robić tego osobiście. Wystarczy, że dostarczysz odpis aktu urodzenia dziecka.
Wniosek o urlop macierzyński będzie potrzebny:
- jeśli chcesz skorzystać z części urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
- jeśli po urlopie macierzyńskim wybierasz się na urlop rodzicielski – wniosek powinnaś złożyć do 21 dni przed jego rozpoczęciem. Możesz też od razu po narodzinach dziecka zadeklarować zamiar wykorzystania obu przysługujących ci płatnych urlopów.
Urlop macierzyński przed porodem
Urlop macierzyński rozpoczyna się automatycznie w dniu przyjścia dziecka na świat. Co ważne – z części tego urlopu możesz również skorzystać przed porodem (maksymalnie 6 tygodni).
Urlop macierzyński: zmiany 2025. Dla kogo nowe przepisy?
Już od 19 marca 2025 w życie wejdą nowe przepisy dla rodziców wcześniaków i dzieci, które po porodzie muszą zostać dłużej w szpitalu. Zarówno mamy, jak i ojcowie będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Długość tego urlopu będzie zależała od tego, jak długo dziecko przebywało w szpitalu, w którym tygodniu ciąży się urodziło i jaką miało wagę przy porodzie. Rodzice mogą dostać nawet 15 dodatkowych tygodni urlopu.
Dodatkowy urlop macierzyński w 2025. Rodzice zyskają wiele tygodni z dzieckiem
Dodatkowy urlop macierzyński obejmie zarówno rodziców biologicznych, adopcyjnych, jak i opiekunów prawnych. Będzie w pełni płatny. W tym czasie zasiłek macierzyński wyniesie 100 proc. podstawy świadczenia.
- Rodzicom wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 1000 g przysługuje dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu – do maksymalnie 15 tygodni.
- W przypadku dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży lub noworodków, które wymagają leczenia szpitalnego, przysługuje tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji – maksymalnie 8 tygodni.
- Przy ciąży mnogiej liczy się waga najlżejszego dziecka oraz czas hospitalizacji dziecka, które było leczone najdłużej.
Zobacz też: