Laptopy do nauki dla czwartoklasistów po raz pierwszy trafiły do uczniów w roku szkolnym 2023/2024. A jak będzie w roku 2024/2025? Możliwe, że we wrześniu dzieci nie dostaną komputerów do nauki. Program „Laptop dla ucznia” stanął pod znakiem zapytania.

Reklama

Spis treści:

Laptopy dla czwartoklasistów 2024

Uczniowie 4-tych klas szkoły podstawowej otrzymali darmowe laptopy w 2023 roku. W mediach szybko pojawiły się jednak informacje, że rodzice wielu czwartoklasistów postanowili sprzedać otrzymane komputery (pomimo zakazu i zabezpieczeń, które miały chronić przed spieniężeniem sprzętu).

Na początku 2024 roku aktualny minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że z realizacją programu w kolejnym roku szkolnym może być problem.

„Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym — bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy — zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji tego przetargu” — mówił minister podczas konferencji prasowej 8 lutego 2024.

Zobacz także

Krzysztof Gawkowski: dzisiaj zawieszamy program "Laptop dla ucznia"#PAPinformacje https://t.co/VwAN4fJlpk
— PAP (@PAPinformacje) February 8, 2024

Program „Cyfrowy uczeń” będzie lepszy?

Minister Gawkowski zapowiedział też, że dotychczasowy program ma zostać zastąpiony nowym programem o nazwie „Cyfrowy uczeń”. Szczegóły tegoż nie są jeszcze znane.

Szefowa resortu edukacji i szkolnictwa wyższego, Barbara Nowacka, uważa, że „rozdawanie laptopów uczniom z czwartej klasy szkoły podstawowej budzi wiele wątpliwości ekspertów”. Dlatego nowy program, mający na celu rozwój cyfryzacji w edukacji ma być szczegółowo dopracowany podczas konsultacji.

Niewykluczone, że uczniowie, którzy we wrześniu 2024 rozpoczną naukę w 4 klasie, nie otrzymają rządowych laptopów.

Laptop dla dziecka do szkoły: jaki będzie najlepszy?

Tak czy inaczej, parametry laptopów do nauki określone w przetargu programu „Laptop dla każdego czwartoklasisty” mogą okazać się przydatną ściągawką dla rodziców, którzy chcą kupić komputer dla swoich dzieci. Tego typu laptopy w zupełności wystarczą uczniom do odrabiania lekcji, poszukiwania informacji oraz (gdy zajdzie taka potrzeba) do uczestniczenia w zdalnych zajęciach. Jeśli chodzi o rządowe laptopy dla dzieci szkolnych, w specyfikacji przetargowej określono takie parametry jak:

 • 8 GB pamięci RAM (z możliwością rozbudowy pamięci do 16 GB),
 • dysk SSD o pojemności minimum 256 GB,
 • ekran minimum 13 cali,
 • rozdzielczość ekranu – nie mniejsza niż FullHD,
 • jasność ekranu – minimum 220 cd/m2 (nitów),
 • wbudowane głośniki,
 • wbudowana kamera,
 • zintegrowana karta graficzna,
 • bateria 37 Wh (ładowana przy pomocy standardowego USB typu C),
 • waga do 2,5 kg,
 • 3-letnia gwarancja.

Nie określono szczegółowych wymagań co do:

 • procesora (zaznaczając, że laptop musi mieć minimum 110 punktów w benchmarku Crossmark),
 • systemu operacyjnego (zaznaczając, że system musi być legalny, 64-bitowy i zainstalowany przez producenta).

Na początek, ten cel rząd planował przeznaczyć 760 mln zł (bez VAT). Koszt jednego laptopa dla dziecka do szkoły miał wynosić zatem ok. 2054 zł (bez VAT). Po doliczeniu VAT wartość laptopa wynosiła wówczas 2668 zł.

Źródło: Komputer Świat, Fakt

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama