Jeśli chcesz, żeby rośliny doniczkowe w twoim domu nie tylko pięknie wyglądały, ale też oczyszczały powietrze ze szkodliwych związków chemicznych zwróć uwagę na 18 konkretnych gatunków. Te rośliny wchłaniają szkodliwą chemię lub wiążą niebezpieczne związki takie jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen, toluen czy amoniak w nieszkodliwe postaci.

Reklama

Szkodliwe związki chemiczne, które krążą w powietrzu domowym

  • Amoniak - powstaje np. przy produkcji tkanin syntetycznych. Może wywoływać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.
  • Benzen - bardzo niebezpieczna substancja przemysłowa - toksyczna i rakotwórcza. Stosowana w produkcji tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.
  • Formaldehyd - to środek konserwujący, który znajdziecie w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
  • Ksylen - jest rakotwórczy. Najczęściej stosowany w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.
  • Toluen - można go znaleźć w środkach czyszczących, klejach i farbach. A nawet w perfumach!
  • Trichloroeten - jest składnikiem rozpuszczalników. Stosowany w produkcji tekstyliów.

Lista roślin najlepiej oczyszczających powietrze

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty w doniczce umieścić w swoim mieszkaniu, wybierz któreś z poniższych. Oprócz tego, że będą piękną, zieloną ozdobą, poprawią też jakość powietrza.

Chryzantema wielkokwiatowa

Chryzantema wielkokwiatowa świetnie się nadaje w doniczce do domu jako strażnik świeżego powietrza bez zanieczyszczeń. Poradzi sobie z benzenem, formaldehydem, trichloroetenem, ksylenem i toulenem. Wszystkie odmiany chryzantem doniczkowych zalicza się do gatunku Dendranthema grandiflora - chryzantema wielkokwiatowa. Pochodzą i rosną naturalnie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii.

Dracena odwrócona

Dracena odwrócona to gatunek drzewiastej draceny, która w warunkach naturalnych rośnie na Madagaskarze, Mauritiusie oraz pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego. Ma łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Jest bardzo łatwa w uprawie. I chroni przed zanieczyszczeniami powietrza.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych, m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat. Usunie z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i toluen, a także amoniak. Ma białe kwiaty podobne do anturium. Roślina jest także bardzo łatwa w uprawie.

Zobacz także

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity (Hederia helix) usuwa z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroetan, ksylen i toluen. Jest długowieczny (może rosnąć nawet kilkaset lat!). Wszystkie części bluszczu są trujące więc uwaga na dzieci! Bluszcz może wspomóc oczyszczanie powietrza i stanowić pewną barierę dla zanieczyszczeń powietrza typu smogowego.

Sanseweria gwinejska

Sanseweria gwinejska (wężownica gwinejska), roślina pochodząca z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea), usunie z powietrza szkodliwe związki takie jak: benzen, formaldehyd, ksylen i toluen. Jest bardzo wytrzymała.

Rapis wyniosły

Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) czy też palma biczowa pozbędzie się z powietrza: formaldehydu, ksylenu i toluenu oraz amoniaku.

Gerbera Jamesona

Gerbera Jamesona (lub Jamesonii, gerbera doniczkowa) pozbędzie się z powietrza: benzenu, formaldehydu, trichloroetenu. Trudna w hodowaniu.

Dracena wonna

Dracena wonna (Dracaena fragrans lub Smokowiec) usunie z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroeten. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ma małe wymagania.

Dypsis lutescens

Dypsis lutescens (gatunek palmy) oczyści powietrze ze szkodliwych związków typu: formaldehyd, ksylen i toluen.

Figowiec Benjamina

Fikus benjamina (Ficus Benjamina, Figowiec benjamina) oczyszcza z powietrza: formaldehyd, ksylen i toluen. Jest odporny.

Epipremnum złociste

Epiprenum aureum (Epiprenum złociste, Rhaphidophora aurea)to ozdobne pnącze z liści, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.

Anturium Andrego

Anturium Andrego usuwa z powietrza: ksylen, formaldehyd, benzen i toluen.

Liriope szafirkowata

Liriope szafirkowata (Liriope muscari) to kępiasta bylina pochodząca ze Wschodniej Azji, gdzie rośnie w cienistych lasach, na wzniesieniach (100-1400m npm) Chin, Japonii i Korei. Bardzo popularna w USA.

Daktylowiec niski

Daktylowiec niski (Phoenix roebeleni) naturalnie rośnie w północnych Indiach, ale również w Laosie i na południu Wietnamu.

Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata, Paprotka) usunie z domowej atmosfery - formaldehyd, ksylen i toluen. Nie lubi mocno ogrzewanych pomieszczeń domowych.

Nephrolepis obliterata

Nefrolepis obliterata (Nephrolepis obliterata) usunie formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen i toluen. Oryginalna, niezbyt znana w Polsce odmiana paproci.

Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga (Chlorofytum, Chlorophytum comosum) poradzi sobie z usunięciem takich związków chemicznych jak: formaldehyd, ksylen i toluen, amoniak.

Aalaonema

Aglaonema (Aglaonema modestum, podobna do Difenbachii) oczyści powietrze ze związków takich jak: benzen, formaldehyd.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama