Metody antykoncepcji bardzo zmieniły się na przestrzeni wieków. Były tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów, dziś mamy do dyspozycji nowoczesne i skuteczne metody antykoncepcji.

Reklama

Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody antykoncepcji, które masz do dyspozycji.
Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji.

Oto lista dostępnych w Polsce metod antykoncepcji, które obejmuje wskaźnik Pearla:

1. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna

Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga.
Antykoncepcyjna pigułka hormonalna reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy, ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu.
Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku życia. Ta metoda antykoncepcji może powodować spadek libido, tycie oraz sprzyjać stanom zapalnym pochwy.
Wskaźnik Pearla: 0,1.

Przeczytaj, jak zapobiegać infekcjom intymnym

Zobacz także

2. Minipigułka antykoncepcyjna

Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące piersią i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność. Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Może powodować nieregularne cykle, plamienia międzymiesiączkowe.
Wskaźnik Pearla: 1–3.

3. Plaster antykoncepcyjny

Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Plastry antykoncepcyjne przykleja się co siedem dni.
Zalety: Plaster jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Ich dawki są mniejsze niż w przypadku tabletki. Klej z plastra czasami może wywołać reakcję alergiczną. Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety ważące powyżej 90 kilogramów. Plaster może się też odkleić.
Wskaźnik Pearla: 0,9.

4. Wkładka domaciczna (tzw. spirala)

Zawiera w zależności od rodzaju: hormony (uwalniające gestagen) albo miedź. Antykoncepcyjną wkładkę domaciczną zakłada się raz na kilka lat (w zależności od rodzaju od trzech do siedmiu lat). Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć. Jest bardzo skuteczna i wygodna: trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Nie ma wpływu na karmienie piersią. W każdej chwili można ją wyjąć. Nie ma wpływu na libido. Wkładka uwalniająca gestagen zmniejsza albo likwiduje okres. Wkładka zawierająca miedź może, niestety, powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników. Może wypaść. Podczas zakładania jej czasem dochodzi do uszkodzenia macicy (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko).
Wskaźnik Pearla: wkładka niehormonalna: 1–3; hormonalna: 0,1–0,2.

Przeczytaj, po czym poznać dobrego ginekologa

5. Zastrzyk antykoncepcyjny

Zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na 3 miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a stosowany długo także osteoporozę. Na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.
Wskaźnik Pearla: 0,3.

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Pierścień dopochwowy

To niewielki ring, który ma średnicę 54 mm. Wkłada się go do pochwy na 3 tygodnie (w czwartym trzeba zrobić przerwę na krwawienie miesiączkowe). Ring antykoncepcyjny zawiera 2 typy hormonów estrogen i progestagen. Blokują one owulację i zagęszczają śluz w szyjce macicy.
Przeciwwskazaniem do tej metody antykoncepcji jest zakrzepica. Odradza się ją także kobietom z migrenami i karmiącym piersią. Ringu nie powinny używać kobiety, które palą papierosy.
Wskaźnik Pearla: 0,65.

7. Prezerwatywa

To nic innego jak cienki „pokrowiec”, który zakłada się na członek w stanie wzwodu, najlepiej tuż przed odbyciem stosunku. Tę metodę poleca się parom, które „chwilowej” metody antykoncepcji. Prezerwatywy sprawdzą się też u kobiet, które mają skłonność do intymnych infekcji, upławów. Co 10. osoba ma alergię na lateks, z którego wykonuje się prezerwatywy. W takiej sytuacji warto wybrać prezerwatywy wykonane z poliuretanu.
Wskaźnik Pearla: 3–7.

Dowiedz się, co oznacza kolor upławów

8. Globulka antykoncepcyjna

Niewielką globulkę wsuwa się do pochwy mniej więcej 20 min przed stosunkiem. Zawarta w niej substancja spowalnia ruchy plemników i utrudnia im dotarcie do komórki jajowej. Ma też działanie bakteriobójcze, dlatego tę metodę antykoncepcji poleca się kobietom, które mają częste infekcje intymne.
Wskaźnik Pearla: 8–36.

9. Pigułka awaryjna

To tabletka antykoncepcyjna o dużej zawartości hormonów, która przyjmuje się tylko w wyjątkowej sytuacji, np. kiedy pękła prezerwatywa lub kobieta zapomniała o połknięciu pigułki antykoncepcyjnej, a doszło do współżycia. Dawka hormonów blokuje owulację lub zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej.
Wskaźnik Pearla: skuteczność metody zależy od tego, ile czasu minęło od stosunku;
• do 24 godzin - skuteczność 95 proc.
• 24-28 godzin - 85 proc.
• 48-72 godziny - 58 proc.

Czy istnieje idealna metoda antykoncepcji?

Takiej jeszcze nie wymyślono, ale dzisiejsza antykoncepcja coraz bardziej zbliża się do ideału. Doskonała metoda powinna być:
• stuprocentowo skuteczna
• stuprocentowo odwracalna
• stuprocentowo wygodna
• tania, prosta w użyciu i społecznie akceptowana
• musi być także nieszkodliwa dla partnera, nie może wpływać na libido ani ograniczać możliwości współżycia, powinna chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog-położnik.

Zobacz zapłodnienie na zdjęciach

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama