Dla niektórych kobiet wznowienie pożycia seksualnego może być sporym problemem. Wiele kobiet obawia się, że pierwsze zbliżenie po porodzie może być bolesne lub nawet niebezpieczne dla zdrowia.
Dodatkowo jeszcze stres, zmiany hormonalne, huśtawka nastrojów oraz zmęczenie może odbijać się na jakości życia seksualnego. Mimo, ze może nie jest ci łatwo, to musisz także pamiętać o swoim partnerze. Być może, ze w tym właśnie okresie on będzie czuł rodzaj odtrącenia. Wasze dziecko - a nie on (!) - budzi teraz twoje największe zainteresowanie. Z dzieckiem masz teraz nieprzerwany i bardzo ciepły kontakt, z nim rozmawiasz, do niego się uśmiechasz i przytulasz go. A co zostaje dla twojego partnera?

Reklama

Porozmawiaj szczerze z partnerem

Często szczera rozmowa na ten temat zapobiega nieporozumieniom, a czasami nawet niepotrzebnym kłótniom i rozstaniom. Twój partner także musi mieć swoje „pięć minut”, wkrótce przekonasz się jak bardzo jest to potrzebne obojgu z was. Zwykle radzi się aby rozpocząć współżycie po okresie połogu, czyli po upływie sześciu tygodni od porodu. Jeżeli nie odczuwasz żadnych bólów i wszystko się już zagoiło, to nie ma przeszkód by rozpocząć życie seksualne.

Warto wiedzieć: Seks po porodzie - 7 problemów, które da się rozwiązać

Pieszczoty zamiast stosunku?

Trzeba pamiętać, ze nie każde zbliżenie z partnerem musi się wiązać z pełnym stosunkiem, czasami warto zacząć od delikatnych pieszczot, i powoli jak w okresie narzeczeńskim pokonywać kolejne przeszkody. Warto pamiętać, że „pierwszy” stosunek po porodzie będzie się wiązał z większymi emocjami, z jednej strony obawa (by niczego nie uszkodzić, by nic nie bolało), a z drugiej strony długa abstynencja, poprzedzająca to zbliżenie. Wszystkie te elementy mogą skutkować obniżeniem satysfakcji, ale przecież to jest tylko „pierwszy raz”, potem powinno być już tylko lepiej. Z doświadczenia wiadomo, że właśnie wtedy gdy już „puszcza wszystkie hamulce” i oboje partnerzy są już zrelaksowani, to właśnie wtedy zapłacze dziecko i… nastrój pryśnie. Dlatego może, przewidując taka możliwość, warto zastanowić się nad tym by na tę jedną godzinę w czasie doby, zapewnić dziecku opiekę (może dziadkowie lub opiekunka mogliby wtedy wziąć dziecko na spacer?).

Nieatrakcyjna po porodzie?

Wiele kobiet obawia się także, że ich zmieniona figura nie będzie zbyt atrakcyjna dla partnera, i z tego właśnie powodu starają się odłożyć (na wiele miesięcy!) ten „pierwszy raz”. Można się zgodzić, że pewne dodatkowe pokłady tkanki tłuszczowej, które zgromadziły się w czasie ciąży, nie koniecznie muszą być atrakcyjne dla partnera. Ale z drugiej strony długa abstynencja i „podświadoma rywalizacja” pomiędzy twoim partnerem, a jego nowo urodzonym dzieckiem, tak bardzo nasilają potrzeby seksualne partnera, że nie musisz się obawiać o swoją atrakcyjność, po prostu bądź sobą i przypomnij sobie, jak dużo dawało ci dotychczasowe pożycie seksualne.

Zobacz także

Zmniejszenie potrzeb seksualnych

Okres połogu i laktacji, to okres względnego niedoboru hormonu żeńskiego estradiolu. Czasami wiąże się to ze znacznym zmniejszeniem potrzeb seksualnych i trudniejszym osiąganiem orgazmu. Niedobór tych hormonów może takze skutkować znacznym zmniejszeniem nawilżania pochwy po porodzie, nawet do tego stopnia ze stosunek może być bolesny. Ale na szczęście żyjemy w XXI wieku i są dostępne specjalne lubrykanty, a także łagodne środki odkażające pochwę (można o nie zapytać, są dostępne w każdej aptece).

Jakie pozycje seksualne będą najodpowiedniejsze po porodzie?

Warto także kilka słów poświęcić technice współżycia. Jesteś w nowej sytuacji, twoje ciało różni się nieco od tego, jakie pamiętaliście sprzed ciąży. Może cię to martwi, ale może być szansa na poszukiwanie nowych pozycji seksualnych, do odkrywania nowych pieszczot i wspólne zgłębianie swoich przeżyć. Może na ten okres, warto współżyć w innej pozycji, niż klasyczna. Może pozycja „na łyżeczkę” (partner z tyłu, oboje leżą na boku)? Może pozycja „na jeźdźca”? Trzeba także pamiętać, ze współżycie seksualne może odbywać się bez penetracji pochwy, a wiele kobiet karmiących, szczególnie na początku tego okresu, odczuwa strach przed tym „pierwszym razem”.
Jeżeli nie chcesz zajść w następną ciążę, a decydujesz się na współżycie, to powinnaś podjąć odpowiednie środki ostrożności. Pamiętaj, że możesz zajść w ciążę jeszcze przed wystąpieniem pierwszej (po porodzie) miesiączki i to nawet wtedy, gdy karmisz jeszcze piersią.

Reklama

Tekst pochodzi z broszury: "Poradnik dla kobiet po porodzie". Zobacz całość poradnika >>

Reklama
Reklama
Reklama