GRY
 
 

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Do porodu zostało mi około 4 tygodnie. Czytałam, że niedługo powinnam mieć skurcze przepowiadające, a potem porodowe. Jak je rozpoznać? Skąd będę wiedziała, czy jechać do szpitala?

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
bóle porodowe
fot. Panthermedia

Skurcze przedporodowe, zwane skurczami Braxtona-Hicksa, pojawiają się pod koniec ciąży pośrodku brzucha i w pachwinach. Mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji.

Zobacz też: Ból pachwin w ciąży

Prawdziwe skurcze porodowe, zwane również bólami porodowymi, występują w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców (czasem czuje się je tylko w tym miejscu).

Rytm skurczów porodowych nie zmienia się bez względu na to, czy kobieta siedzi, stoi, chodzi, czy zanurzy się w wodzie. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem się wydłuża. Gdy się pojawią, na pewno nie da się ich zbagatelizować.

Zobacz kalkulatory ciąży - niezbędnik przyszłej mamy

Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (6 ocen)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu