skurcze przepowiadające przed porodem
fot. AdobeStock

Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)

Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.
Małgorzata Wódz
skurcze przepowiadające przed porodem
fot. AdobeStock
Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko, mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające).

Spis treści:

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze przepowiadające, nazywane są również skurczami Braxtona-Hicksa (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który jako pierwszy je opisał). Określa się je jako trening macicy, ponieważ tak przygotowują ją do porodu. Pojawiają się zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również stawianie się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają (częste skurcze przepowiadające nie powinny cię więc niepokoić) i może wydłużać się czas ich trwania.

Skurcze przepowiadające - jak wyglądają?

Przy skurczach przepowiadających mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin porodu. Odczuwa się je jako napinanie brzucha. Najczęściej skurcze przepowiadające nie są zbyt bolesne, chociaż zdarzają się też silne bóle przepowiadające, przypominające w odczuciu ból miesiączkowy. Silne skurcze przepowiadające mogą nawet utrudniać wyprostowanie ciała.

KTG a skurcze przepowiadające

KTG  to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży, a także czynności skurczowej macicy. Dzięki niemu lekarz może określić, czy poród już się zaczął. 

Czy widać skurcze przepowiadające na ktg? Skurcze Braxtona-Hicksa tak. Trwają zazwyczaj około 15-30 sekund, ale zdarza się, że utrzymują się przez dwie minuty, a nawet dłużej. Na wczesnym etapie ciąży często występują też jednak nieskoordynowane skurcze Alvareza. Mają na tyle małą amplitudę, że nie zobaczymy ich na zapisie KTG.

Urządzenie rejestruje natomiast skurcze porodowe, które widać na dolnym wykresie pojawiającym się podczas badania KTG. Im większa jest intensywność skurczów, tym linia, która obrazuje skurcz jest wyższa. Im większa częstotliwość skurczów, tym częściej są rejestrowane wahania na linii wykresu. 

Skurcze przepowiadające: ile przed porodem?

Czekasz na skurcze przepowiadające? Nie wiesz, kiedy należy się ich spodziewać? Skurcze Braxtona-Hicksa mogą zacząć się po 20. tygodniu ciąży, a więc na długo przed porodem. Co więcej, delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch.

Skurcze przepowiadające a poród 

Coraz bardziej intensywne i silne skurcze przepowiadające po 30. tygodniu ciąży to znak, że powoli zbliża się poród. Przyszłe mamy zastanawiają się też, czy można urodzić, nie mając wcześniej skurczy przepowiadających. Otóż tak! Pamiętajmy, że organizm każdej kobiety jest inny. 
Uwaga, na 3-4 tygodnie przed porodem twoja macica obniży się (choć czasami, zwłaszcza w pierwszej ciąży, obniża się dopiero na początku lub w trakcie trwania porodu). Jest to jeden z pierwszych objawów bliskiego rozwiązania. Obniżaniu się brzucha towarzyszą też niekiedy dość lekkie skurcze. 

Silne skurcze przepowiadające - ile trwają?

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około pół minuty, ale w 8.-9. miesiącu ciąży mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do 2 minut. To dlatego silne bóle przepowiadające, szczególnie w końcówce ciąży, łatwo mylnie wziąć za sygnał rozpoczynającego się porodu. Wiele ciężarnych niepokoi się, gdy odczuwa taki skurcz, bojąc się, że to początek przedwczesnego porodu. 

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Klasyczny skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. Nic więc dziwnego, że naprawdę łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Ważne jest, aby umieć rozpoznać skurcze przepowiadające a porodowe. Różnią się od siebie m.in. częstotliwością trwania, ale nie tylko.  

SKURCZE PRZEPOWIADAJĄCE
 

SKURCZE PORODOWE
 

 • Występują nieregularnie.
 • Są regularne – występują w równych odstępach czasu.
 • Nie nasilają się, pojawiają się coraz rzadziej.
 • Pojawiają się coraz częściej – co 10, potem co 7,5 minut.
 • Trwają coraz krócej, nie przybierają na sile. Nie bolą lub ból jest bardzo delikatny.
 • Trwają coraz dłużej, są coraz silniejsze i coraz bardziej bolesne.
 • Ustępują, gdy np. zmieniasz pozycję, zaczynasz spacerować.
 • Nie przechodzą mimo zmiany pozycji.
Ważne! Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą (a jesteś w naprawdę zaawansowanej ciąży, czyli zbliża się termin porodu), spróbuj się rozluźnić, zmienić pozycję i odczekaj godzinę. Jeżeli nie przejdą, a wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają – nie czekaj dłużej, tylko pojedź do szpitala. Najprawdopodobniej zaczął się poród. Pamiętaj też, że nawet jeśli do daty rozwiązania pozostało sporo czasu, nasilające się skurcze to również nic dobrego i należy udać się do lekarza.

Skurcze przepowiadające - jakie to uczucie?

Nie wiesz, czy skurcze przepowiadające są bolesne? Skurczom porodowym towarzyszy ból, jednak nie zawsze ma on jednakowe natężenie. Na to, kiedy i jak boli poród, wpływa też indywidualna tolerancja bólu. Skurcze przepowiadające mogą być bolesne zwłaszcza pod koniec ciąży.

Jak sobie radzić? Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz złapał cię w trakcie spaceru, postaraj się usiąść. W sytuacji, gdy akurat leżałaś czy siedziałaś, po prostu wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien dzięki temu ustąpić.

Bolesne skurcze przepowiadające

Dobrym sposobem na złagodzenie dokuczliwych skurczów przepowiadających jest również kąpiel w ciepłej wodzie (ale nie  gorącej!). Kąpiel rozluźnia i zmniejsza napięcie mięśni. 

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne skurcze przepowiadające, naucz się technik relaksacyjnych. Polegają one na rozluźnianiu mięśni, uspokajaniu oddechu i skupianiu myśli na pozytywnych tematach. Siedem minut relaksu wystarczy, by się odprężyć i złagodzić ból, jaki towarzyszy skurczom przepowiadającym. Oto jedno z ćwiczeń:

 • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.
 • Wyobraź sobie, że zamieniasz się w aparat fotograficzny. Gdy otwierasz oczy, „robisz” zdjęcie otoczenia lub tylko jednego przedmiotu i utrwalasz obraz. Kiedy je zamykasz – „wywołujesz” zdjęcie i przypominasz sobie ze szczegółami, co zarejestrowałaś.
 • Ponownie otwórz oczy, „sfotografuj” inny przedmiot lub osobę i znów „wywołaj” zdjęcie w wyobraźni.
 • ​​Powtórz ćwiczenie 3-4 razy.
Jeżeli wydaje ci się, że wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.
 

Bóle krzyżowe przepowiadające: co to jest?

Bóle krzyżowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, możesz zacząć odczuwać na krótko przed porodem. Bóle krzyżowe to tępy, nieprzyjemny ból w plecach, któremu może towarzyszyć także ból ud i pachwin oraz silny ból brzucha i regularne skurcze. Takie bóle krzyżowe to najprawdopodobniej znak, że główka dziecka zaczyna wstawiać się do kanału rodnego, a więc rozpoczął się poród. 
 

Uwaga: Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i często czujesz bolesne napinanie się i twardnienie brzucha (do tego plamisz lub krwawisz), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Takie dolegliwości i ból brzucha w pierwszym i drugim trymestrze ciąży mogą oznaczać zagrożenie poronieniem albo przedwczesne odklejanie się łożyska. Ginekolog zdecyduje o odpowiednim leczeniu i podtrzymywaniu ciąży.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 35 głosy

Zobacz także

Popularne tematy